בלוג בפורטל או בלוג עצמאי - שיווק עסקים בדיגיטל באמצעות אתר אינטרנט, בלוג ותוכן | הבלוגריסטית יונית צוק
בלוג בפורטל או בלוג עצמאי
יונית צוק הבלוגריסטית איפה לפתח בלוג

בלוג בפורטל או בלוג עצמאי

חלק מתכנון בלוגים הוא לפתוח טבלאות אקסל, ובו לפרט כותרות של פוסטים ותאריכי פרסום.

גם לי יש תכנית של פוסטים מתוכננים על אקסל, אבל הכי אני אוהבת את אלו שפתאום צצים, או בעקבות משהו שאני קוראת בספרים, או במאמרים, או דברים שפשוט קורים בבלוגספירה. הכי אני אוהבת שכקוראים פה ומגיבים, ועוד בשאלה. זה ממש כיף.

אז הנה, אני מרימה את הכפפה שליאת זרקה לי, בפוסט הקודם, ודוחה את הפוסט שתכננתי לכתוב, בעוד כמה ימים, כדי לענות על השאלה שלה. אגב, כל תגובה שאני מקבלת, אני מסתכלת על הפרופילים של המגיבים, ואני מגיעה לעולמות מופלאים. ככה הגעתי לבלוג של ליאת, והוא יפיפה כל כך ויצירתי (הא המשך ישיר לבלוג שלה מתפוז), אני ממש ממליצה לכל אוהבות היצירה/סריגה/תפירה.

 

בלוג עצמאי או בלוג בפורטל, מה עדיף?

עדיפות זה משהו מאוד אישי, שבסופו של דבר מגיע לידי החלטה, בהתאם ליעדים ולמטרות של הבלוג. במקום מה עדיף, אני פשוט אמנה את היתרונות והחסרונות בכל פלטפורמה, ולחסרונות אנסה לתת מענה פרקטי.

לאחרונה ניתן להרגיש בזליגה מפורטלים לבלוגים עצמאים. במיוחד בתחום הלייף סטייל והאמנות השימושית.
כמו הבלוג של סיגל בן נון שעבר, בפוסט מאוד מרגש ויפה, מתפוז לבלוגר, הבלוג של אילת, שעבר לאחרונה גם ,לאחר ארבע שנים, מתפוז לבלוגר, הבלוג של דנה ישראלי, שעבר מתפוז לעצמאי ועוד אחרים.

בלוג עצמאי

זהו בלוג שנפתח או במערכת של וורדפרס או במערכת של בלוגר או במערכת של וויקס.
בעצם, היתרון הגדול של בלוג עצמאי הוא – העצמאות, היכולת ליצור, יש מאין את הצורה, האופי והנראות של הבלוג, על פי המטרות של הבלוג, האופי של הבלוגרית והתאמה לתכנים ולהתפתחות שהבלוגרית והבלוג עוברים עם הזמן.
היתרונות:
1. היכולת לקנות דומיין. לבלוג שהוא עסקי, חשוב מאוד שהדומיין יהיה על שם הבלוגרית/מזוהה עם העסק, כחלק מהמהלך העיסקי והאסטרטגיה השיווקית.
2. עצמאות בעיצוב – בלוג עצמאי יכול לקבוע לעצמו את העיצוב הגרפי והתכני שמתאים לו, לשנות את הרקע, הפונטים, הצבעים, הנראות, הקישורים, הסרגלים, הניווט בבלוג ובעצם לפתח את הבלוג במידה ורוצה בשינוי.
3. עצמאות בשילוב באנרים – בלוג עצמאי יכול להחליט שהוא רוצה להכניס לעצמו מפרסמים, שמתאימים לקהל היעד שלו. הוא יכול לשלב באזורים שונים באתר, לפי ראות עיניו באנרים ושת"פים אחרים.
החסרונות:
התעסקות עם פיתוח, עיצוב, שיווק, והבאת קוראים.

בלוג בפורטל

זהו בלוג שנפתח בתבנית קימת, כמו בישראבלוג, תפוז, סלונה ועוד. הוא חלק מפורטל של תוכן.

היתרונות:
1. העיצוב קבוע – הבלוגרית לא צריכה להתעסק עם גרפיקה, צבע, נראות ועיצוב הבלוג. כל מה שעליה לעשות זה פשוט להרשם למערכת ולהתחיל לכתוב תוכן (תוכן זה לא רק מלל, זה גם תמונה ווידאו).

2. קידום בעמוד הבית של הפורטל – בדרך כלל לפורטלים יש קהל קוראים מאוד נרחב של אלפי קוראים. כחלק מהתכנית השיווקית של הפורטל, נוצר קידום התכנים של הבלוגרים. ולכן, ימצאו תכנים המתאימים לקידום בעמוד הבית של הפורטל על ידי העורכים, ויקודמו או בבאנרים, או בכתבות מודגשות או בצורה כזאת או אחרת, שיביא לחשיפה גדולה של הבלוג לקוראים נוספים.

3. קהילת קוראים / קהילת כותבים – חלק מהגורמים להתפתחות הבלוגים של הלייף סטייל והאמנות השימושית בארץ, נגרם כתוצאה מהפורומים שעסקו בנושא. הפורומים נמצאו בד"כ בפורטלים כמו תפוז, ולכן היה זה אך טבעי להקים את הבלוג בתפוז. הבלוגרית הביאה את הקהילה שלו מהפורומים לבלוג, והזרימה היתה טבעית. כל התנהלות התוכן נשארה "בבית". כמו כן, בפורטלים כמו סלונה, קימת קהילה מאוד חזקה ומגובשת של הבלוגרים על ידי הנחיות שונות בקבוצת הפיסבוק ובמפגשים אוף ליין בסלונה.

 

 

אם פה טוב ופה טוב, למה לעבור מאחד לשני?

שוב, תלוי מה הנסיבות והמטרות של הבלוג.
יתכן שעומס הבאנרים וחוסר יכולת העיצוב החופשי בפורטל יגרמו לבלוגים לעבור מפורטלים לבלוג עצמאי, ולנכס לעצמם הן את הדומיין, והן את העיצוב, שיהיה מותאם לתוכן.
לדוגמא, פוסטים עם תמונות יפות ומושקעות, לעיתים הולך לאיבוד בבלוגים מרובי באנרים ו"רעש", ולכן לבלוגים כאלה מתאים יותר בלוג עצמאי. בדומה לבלוג של ליאת להב.

יתכן ובלוגים עסקיים יעדיפו את הבלוג שלהם בתור בלוג עצמאי, והם ישקיעו בתכנים, בתמונות, ובקונספט כדי להביא ערך נוסף לקוראים, כמו הבלוג של הביתה, הבלוג של מזמינים, הבלוג של מירב פרלמן מזיזה ואזות. למרות שגם פה, יש גם לבלוגים עסקיים גם מקום בפורטלים, כמו הבלוג של יאנה חייטוביץ שמסקר את אופנת מיס לגוט בסלונה.

יש בלוגים שמחליטים לפתוח תת בלוג שמקביל לבלוג האם שלהם, דווקא בפורטל, לא רק בשביל להצטרף לקהילת הכותבים לטובת לימוד, העשרה והעצמה, אלא גם בשביל להגביר טראפיק לבלוג האם שלו. לעיתים הם מפרסמים בבלוגים האחרים פוסטים מיוחדים, או פוסטים בודדים, ולפעמים הם מנהלים בלוגים מקבילים. (לדוגמא הבלוג של חגית שיש לו גם מקום בסלונה וגם מקום בישראבלוג וגם מקום בתפוז וגם בלוג עצמאי).

יש בלוגים שמחליטים שדווקא הפורטלים הם המקום הנעים להם, כי הם מקבלים מספיק חשיפה, מקורות לארועי יחצ"נות, קידום בניוזלטר, בעמוד הבית ובפיסבוק. והרגשה שהפורטל דוחף אותם קדימה. (לדוגמא בלוגרים בסלונה).

יש בלוגים שמחליטים להצטרף לאתר מבוסס בלוגים כי הנושא של האתר מתאים להם, והם מקבלים את החשיפה המתאימה להם בפורטל, בנושא מסוים, שאולי הם לא היו מצליחים לקבל בבלוג אישי. (לדוגמא הפורטל תכף נשוב).

ויש כאלו בלוגים אישיים, שדווקא התחילו עם בלוג בפורטל, אבל עברו לבלוג עצמאי, עם ההתפתחות שלהם וצמיחת קהל הקוראים ומספר הפוסטים. ויש בלוגים אישיים שנשארים בפורטל כבר שנים טובות.

 נורא מבלבל, נכון?

אז זהו, שלא. בסופו של דבר זה לא כזה משנה אם יש לכם בלוג עצמאי או בפורטל. בלוג יכול להשתנות ולעבור דירה, אם כבר הדירה קטנה עליו או מרגישה לו שלא בנח. בלוגים מעולים צמחו בפורטלים, בלוגים מעולים צמחו גם עצמאית. בלוגים נשכחו גם בפורטלים ובלוגים, שלא שמעו עליהם כשהם היו עצמאים.   זה אמנם תלוי באריזה, אבל בעיקר תלוי גם בתוכן.

וכמובן דוגמא אישית שלי – את הבלוג האישי התחלתי בסלונה ולאחר מכן העברתי אותו לבלוג עצמאי במערכת ויקס, עוד לא העברתי את כל התכנים כי זה לוקח זמן, אבל זה גם פחות קריטי לי.  הבלוגריסטית עבר כבר ארבע דירות – מסלונה לבלוגר ומבלוגר לוורדפרס ולאחר שלוש שנים עבר מתיחת פנים אדירה בוורדפרס והיד עוד נטויה!.

אז מה עם הבלוג שלך? גם את עברת איתו דירה? או שתיים? אשמח לשמוע אודות המעברים וכיצד הם השפיעו על הבלוג שלך. 

לבנות לבד אתר אינטרנט לעסק – זה אפשרי

בשלוש שעות אתם יכולים לבנות אתר בעשר אצבעות. כל הפרטים פה בלינק

7 תגובות

ספרו לי אם אהבתן את הפוסט ולמה

תגובות נוספות

שיווק עסקים בדיגיטל באמצעות אתר אינטרנט, בלוג ותוכן | הבלוגריסטית יונית צוק