פייסבוק מול בלוג - מה עדיף לשיווק הדיגיטלי של העסק שלי
פייסבוק ובלוג משלימים אחד את השני

מה ההבדל בין פייסבוק לבלוג?

איך, איך לא כתבתי על זה עד עכשיו? הרי זאת השאלה השניה בחשיבותה, שתמיד שואלים אותי (השאלה הראשונה היא איך עושים כסף מבלוגים?). הייתי בטוחה שכבר כתבתי על זה, אז גללתי אחורה בארכיון של הפוסטים, והבנתי ש:
א. וואו, אני כתבתי מלא פוסטים בבלוג הזה! ב. לא כתבתי על הנושא הזה עד עכשיו.

אז, בואו נענה על השאלה הזאת, כי היא ממש חשובה להבנה בסיסית של עולם הדיגיטל בו אנו והבלוג שלנו חיות.

ולמה זה כל כך חשוב? כי ברגע שנבין את ההבדלים בין שתי הפלטפורמות, נבין לאילו סוגי תכנים כל פלטפורמה ראויה.

פלטפורמה בשכירות לעומת פלטפורמה בבעלות:

פייסבוק,אמנם כולנו משתמשות בפלטפורמה הזאת, אבל היא לא שלנו. היא של פייסבוק, של מארק צוקרברג, המלך השליט הבלתי מעורער של עולם הרשתות החברתיות בעולם. רשת ענק שחולשת על מליארדי משתמשים, שאף אחד, מעולם ולעולם לא יהיה אחראי על התכנים שלו ברשת הזאת.

מה זה אומר?

שהתכנים שאני כותבת בפייסבוק ניתנים לחסדי פייסבוק. היום הם חשופים לעוקבים אחרי בעמוד העסקי ולחברי בעמוד האישי, ומחר אולי כן ואולי לא, תלוי. במי? במערכת של פייסבוק. האם אתן יכולות להשפיע על זה? לא. למה? כי פייסבוק לא שלכם. אין לכם שם חלקיק מהשרת ולא דומיין ולא כלום. התוכן הוא הדבר היחיד שייצרתן, והוא בשבריר שניה יכול גם להיעלם מהפייסבוק, אם פייסבוק ירצה בכך.

לא צריך להיבהל, כולנו מייצרות תוכן לפייסבוק, פשוט צריך להבין שאם אני משווקת את העסק שלי ומתבססת אך ורק על עמוד בפייסבוק, זאת טעות מאוד גדולה כי זה לשים את כל הביצים בסל אחד, שהוא לא שלי.

בלוג היא פלטפורמה שהיא שלי (בלוג עצמאי ולא פורטל, אלא אם כן אני בעלת הפורטל). בבלוג אני מחליטה אילו פוסטים יהיו בעמוד הבית, אילו עמודים יחשפו בסרגלים השונים ואיך יראה הפיד של הפוסטים בבלוג. אני אחראית על התכנים, הם שלי, עם דומיין שלי ושרת שקניתי בו אחסון, ואף אחד לא יכול להפתיע אותי בבלוג שלי. אני אחראית על התכנים, על הנראות, על התוספים, על הרכיבים, על הכל.

בפייסבוק אני שוכרת מקום ונתונה לחסדי בעל הבית.

בבלוג אני בעלת הבית ואחראית על המבנה, העיצוב ודלת הכניסה.

כאן ועכשיו לעומת ארכיון:

כוחו של פיסבוק הוא בכאן ועכשיו, בתכנים שאנו מייצרות בצורה יומיומית, שוטפת, על דברים שאנחנו עושות,חוות, מרגישות, מצלמות. פרטי פרטים של החיים שמכילים פאזל ענק. הבלוג מרחיב לנו את היריעה ומאפשר לנו לצלול לעומק, לתוכן שהוא יותר ממוקד, יותר עשיר, יותר מגוון וכזה שמקשר במספר מימדים תכנים נוספים מהבלוג עצמו.

או במילים אחרות, הארכיון בבלוג מאפשר לנו לשלוף בקלות ובמהירות תכנים מהעבר, לשים אליהם לינקים ולרענן אותם מהבוידעם. פייסבוק חי את הכאן והעכשיו, מערכת החיפוש שלו לא מיועדת לחיפוש תכנים של העבר, אלא הפיד העכשווי הוא זה שחשוב. האם ניסיתן פעם לחפש משהו בפייסבוק? כמעט בלתי אפשרי. בבלוג, לעומת זאת, זה אפשרי כי המבנה שלו מאפשר את בקלות.

זה גם יתרון מאוד גדול לחיפוש בגוגל, כי הוא קורא את התכנים שכתובים בבלוג עצמו. כי הבלוג הוא ארכיון.

הפצה אקראית לעומת הפצה מדידה:

פייסבוק הוא כלי מדהים להפצה, הוא שופר ענק לתכנים שלנו, לידע שלנו, לתמונות שלנו ולהגיגים. עם זאת, חשוב להבין שהפצה באמצעות פייסבוק היא הפצה אקראית לחלוטין. כמה פעמים כתבת סטטוס, העלית תמונה או אפילו וידאו וכלום לא קרה.
שום לייק, שום תגובה ואף אייקון של התיחסות.

למה זה קורה? כי את לא יודעת מי באמת ראה את הסטטוס שלך ומי לא. ההפצה של פייסבוק לא בשליטתך. נכון, יש לך עוקבים ויש לך חברים, אבל את לא באמת יודעת למי פייסבוק מראה את הסטטוסים שלך. ומתי. ואיך. ובאיזה הקשר של הפיד. ולכן, ביסוס ההפצה של התכנים שלך, אך ורק על פייסבוק, מכיל בתוכו מימד של  סיכון, כי התכנים עשויים שלא להגיע ליעדם כפי שציפית.

בלוג ללא הפצה זה בלוג שמממש חלק מאוד מאוד מאוד קטן מהפוטנציאל שלו. בלוג שלא מחובר למערכת של דיוור, הוא עושה 1/3 מהעבודה אותה הוא ראוי לעשות. אם את מחשיבה עצמך כבלוגרית מקצועית, את צריכה ללמוד להפיץ את הבלוג שלך במערכת של ניוזלטר. (וגם בפייסבוק אבל את זה כבר כתבתי פעם בפוסט ישן) כי זאת פנייה לקהל הממוקד של הבלוג שלך, למי שרוצה לקבל ממך את הדברים עליהם את כותבת, מי שמתעניין בך ובבלוג שלך, והוא רוצה את המסרים שלך למייל שלו, כי לשם זה בטוח מגיע.

הפצה מדידה היא הפצה הבלוג באמצעות מערכת של שליחת ניוזלטר למנויי הבלוג. למה מדידה? כי אני יודעת כמה אנשים נרשמו לבלוג, כמה אנשים קיבלו את המייל עם הלינק לפוסט וכמה אנשים פתחו את המייל ואפילו כמה אנשים לחצו על הלינק ועל איזה לינק. וזה רק על קצה המזלג של שליחת ניוזלטר והמדדים שאני יכולה להוציא מהם.

את מבינה את ההבדל? הפצה בפייסבוק זה כמו לזרוק ממגדל עזריאלי כרטיסי ביקור ומי שיתפוס יתפוס, לעומת דיוור ממוקד לקוח זה כמו שליח דואר הביתה.

שיח יומיומי לעומת שיחת עומק:

הפייסבוק הוא המפגשים ליד הברזייה של בית הספר (תודו שלא ציפיתם שאתן כזאת מטאפורה עתיקה… היום אין ברזיות, יש בקבוקי מים אישיים, אבל נו, בשביל ההסבר נלך על ברזייה), בית הקפה השכונתי, שיחת המעלית עם השכנים, ואילו הבלוג הוא ארוחת ערב שישי, ישיבת הנהלה או שיחת יחסינו לאן.

מה זה אומר? בפיסבוק אני יכולה להעלות אפילו 6-7 סטטוסים ביום, זה לא יזיז לאף אחד מבחינת עומס יתר. קרי, אני יכולה לייצר תוכן אין סופי ולהפיץ אותו בפייסבוק וזה יתקבל בברכה. (כמובן רצוי לכתוב תוכן ששווה לעקוב אחריו אחרת זה יהיה משעמם), מצד שני, אם אני אפיץ כל יום פוסט במייל לקוראי הבלוג, או אפילו כל שבוע, זה יגרום לקוראים שלי לעומס יתר, לפיצוץ אוכלוסין במערכת המיילים שלהם ויגרום להם לרצות לעזוב אותי אפילו מבלי לקבע שיחת "יחסינו לאן" הם פשוט יסירו עצמם מרשימת התפוצה של הבלוג (ואין דבר יותר מעליב מזה).

צריך לשים לב לחלוקת התכנים, מה בבלוג ומה בפייסבוק. הפייסבוק שומר על קשר יומיומי עם הקוראים, עם העוקבים, מראה מאחורי הקלעים או מרחיב את היריעה על ידי תיוגים ולינקים למקורות ידע נוספים.

הבלוג מעמיק את הידע על ידי פרסום והפצה של פוסט אחד, פעם בשבועיים, שלושה, יותר מזה זה קשה לקהל לעמוד בקצב הקריאה וההצפה של התוכן. יש בלוגים שמפיצים פוסט פעם בשבוע ומצליחים לשמור על קהל נאמן, צריך לדעת איך לעשות את זה כדי שההפצה תהיה אפקטיבית לבלוג ולקהל הקוראים.

קהילה שמזינה עצמה בתכנים:

צריך להבין שזה לא או או, אלא גם וגם. לבלוג כדאי שיהיה פייסבוק, ולפייסבוק כדאי שיהיה בלוג. למה? כי שניהם מדברים את אותה שפה בניבים שונים. ממליצה לקרא את הפוסט של ערבה איך היא השיגה 12000 לייקים בעמוד שלה מבלי לממן את פייסבוק, ותבינו שהטיפים שהיא משתמשת בהם בפייסבוק, נכונים גם לתוכן בבלוג. למה? כי פייסבוק ובלוג מקיימים קהילה, אבל בשביל להעמיק את הקשר היומיומי עם הקהילה ובשביל הנטוורקינג צריך פיסבוק ובשביל להעמיק את התכנים והקשרים צריך בלוג ולקרא בלוגים אחרים ולהגיב עליהם.

כולנו יצורים אנושיים שמחפשים קשר. ואת הקשר אפשר למצא גם בפייסבוק וגם בבלוג, פשוט אלו הם קשרים משלימים. ברבדים אחרים, בהזדמנויות נפלאות שקיימות גם פה וגם פה.

לסיכום ההבדלים בין פייסבוק לבלוג:

  1. בשביל לממש את הפוטנציאל הדיגיטלי של הפלטפורמות אנחנו נצטרך גם פייסבוק וגם בלוג.
  2. לשים את כל הביצים או בבלוג או בפייסבוק זה לא יעבוד. בפייסבוק כי זה לא שלנו והוא חסר חלקים כמו ארכיון ורב מימדיות, ואילו בלוג ללא הפצה לא מממש את הפוטנציאל שלו.
  3. פייסבוק ובלוגים בונים קהילות ונטוורקינג המתבססים על תוכן, כל פלטפורמה וסוג התוכן שמתאים לה
  4. רצוי שעסק לא יבסס את השיווק שלו אך ורק על גבי פלטפורמת הפייסבוק כי זה ממש סיכון מקצועי.
  5. אפשר למחזר תכנים שנכתבו בפיסבוק כפוסטים ערוכים בבלוג
  6. רצוי שעסק שרוצה לבסס את השיווק על תוכן ילמד גם להפיץ את התוכן של הבלוג באמצעות פיסבוק.
  7. או. יופי. יש לי עוד הרבה מה לאמר על שתי הפלטפורמות הללו, אבל אני מרגישה שזה מספיק להפעם.

קראת את הפוסט, הבנת את ההבדלים בין הפלטפורמות ונפלו לך אסימונים? אשמח לקרא

לבנות לבד אתר אינטרנט לעסק – זה אפשרי

בשלוש שעות אתם יכולים לבנות אתר בעשר אצבעות. כל הפרטים פה בלינק

28 תגובות

ספרו לי אם אהבתן את הפוסט ולמה

תגובות נוספות

שיווק עסקים בדיגיטל באמצעות אתר אינטרנט, בלוג ותוכן | הבלוגריסטית יונית צוק