איך לכתוב בצורה אותנטית? - שיווק עסקים בדיגיטל באמצעות אתר אינטרנט, בלוג ותוכן | הבלוגריסטית יונית צוק
כולם אומרים שצריך להיות אותנטי - אבל אף אחד לא אומר איך
איך לכתוב פוסטים בבלוג יונית צוק הבלוגריסטית

איך לכתוב בצורה אותנטית?

לפני חודש הייתי בכנס WORDCAMP US בפילדפיה, עליו כבר כתבתי פוסט (וגם עדכנתי מה חדש עם לימודי התואר השני שלי – או בקיצור איך חלום מתנפץ).
היה כנס מענין מאוד אבל היתה בעיה אחת. כל המרצים חזרו ואמרו שהתוכן צריך להיות אותנטי. פשוט כל מרצה, אבל אף אחד מהם לא פירט איך כותבים תוכן אותנטי.

אני מאוד מסכימה עם האמירה שיש לכתוב תוכן אותנטי, אבל אם לא אומרים לנו איך לעשות את זה, המילים נשארות באויר, ואני, לא אוהבת את זה.

אז אתמול בלילה, כשנכנסתי למיטה, עלה לי הרעיון – הי, אני כותבת אותנטי, ואני מצליחה לנהל קהילה לא קטנה של בלוגריות ובלוגרים בזכות סוג הכתיבה הזה, למה שלא אכתוב פוסט "איך לכתוב כתיבה אותנטית".

וואלה רעיון. ואז נרדמתי לעשר שעות שינה! היית מאמינה?

אז הנה, עכשיו אני לא נותנת לעצמי להירדם ופשוט מוציא את הזה מהמערכת. מוכנה?

למה לכתוב בצורה אותנטית?

א. כי זה פשוט עובד. נקודה. עוד מעט אני אפרט איך, אבל למען יישור קו, כל יצרנית תוכן צריכה לכתוב בצורה אותנטית שמתאימה לה. רק באמצעות כתיבה אותנטית אפשר גם להתמיד בכתיבה וגם להביא את הקהל שרצוי לך. כתיבה אותנטית מחברת אותך לקהל ואת הקהל אליך. במידה ותתחילי לזייף בכתיבה, הקהל אינו טיפש, וירגיש בדבר, ובסופו של דבר ינטוש את הבלוג שלך ולא יקרא, כי זה ישמע לו מוזר, כמו סימפוניה שמזייפת.

ב. כי זה הכי קל. אל תנסי לכתוב כמו מישהי אחרת, תכתבי כמו שאת מדברת, כמו שאת חושבת, בשפה שמתאימה לך. אם הסגנון שלך הוא ציני וקצר, תכתבי ככה, אל תנסי לכתוב ארוך ומתוחכם כי זה פשוט ייצור אי חשק גדול ליצר תוכן. במידה והסגנון שלך הוא ארוך ומפורט, לכי על זה, תכתבי ככה, אל תדאגי מהקוראים, הם יבואו לקרא את התוכן שלך, במידה וזה הסגנון שמתאים לו.

ג. כל סגנון כתיבה יביא קהל לבלוג שלך. לא משנה מהו סגנון הכתיבה שתבחרי להשתמש בו, הוא כבר ימגנט את הקוראים המתאימים שמתחברים לסגנון כתיבה זה. את מבינה, הכתיבה האותנטית היא שומר הסף של יצרני התוכן, של הבלוג, של האנשים שתרצי שיבואו לקרא את הבלוג שלך.

סדנת כתיבה של בלוג יונית צוק הבלוגריסטית

 

איך לכתוב בצורה אותנטית?

א. היי את

אה-אה זאת קלישאה נוראית אבל נכונה. פשוט תנסי לתמלל את המחשבות שיש לך ואת צורת הדיבור שלך בצורה ישירה לפיקסלים למחשב. אחת השיטות, אמנם מאוד סיזיפית אבל עובדת, פשוט תקליטי את עצמך מספרת את הסיפור כפי שהיית מספרת בטלפון או בשיחה פנים מול פנים לחברה. אחרי כחמישה פוסטים, כבר תרגישי שאת שם, מבינה את הדרך ולא תצטרכי להיעזר בשיטת ההקלטה.

ב. חישבי על הקהל שלך, מה הוא אוהב

גם אם את לא יודעת מי הקהל של הבלוג, תחשבי למי היית רוצה לכתוב, מי היית רוצה שיקרא את הבלוג שלך. ואז הרבה יותר קל לכתוב בצורה אותנטית כי כבר תרגישי בנח, בקהילה שלך, וכשמרגישים בנוח, המילים יוצאות בצורה טבעית.

ג. תקראי המון. ותשאירו תגובות

לפעמים הכתיבה נתקעת בצד האותנטי כי את קוראת המון ולא מגיבה. או משאירה תגובות של "מהמם תודה". תגובות קצרות הן טובות אבל לא עוזרות לשריר האותנטיות. תגובות ארוכות מאפשרות לך לנסות להתנסח בצורה שתגרום לכתיבה שלך להיות קלה, מהירה וקולעת. וכמובן אותנטית.

תגובה לפוסטים של אחרים, נעשית בצורה אינסטינקטיבית, בלי הרבה מאמץ, ולכן האימון על כתיבת תגובות לאחרים הוא קריטי בכתיבה אותנטית כי אותה תחושה של "חוסר מאמץ" תהיה כבר חלק טבעי מתהליך הכתיבה שלך, ולא משנה אם זה פוסט לבלוג או סטטוס לפיסבוק או ציוץ לטוויטר.

ד. משפט הנעה לפעולה שעובד

בסוף הפוסט, תשאירי משפט "אהבה" לקוראים שלך, כזה שיחייב אותם להשאיר תגובה או לעשות מעשה. תקראי שוב את המשפט ותחשבי – האם זה משהו שהיית אומרת ללקוח? לחברה? לשכן? במידה וכן, תשאירי, במידה ולא – תשכתבי את המשפט הזה. תחשבי מה מניע אותך להשאיר תגובות ולבצע פעולות באינטרנט, להקליק, לשתף, לנעוץ בפינטרסט. תכתבי בשפה שתגרום לך לעשות מעשה.

ה. קיראי בקול רם

סיימת לכתוב, הכל זרם טוב, והפוסט יצא מצוין. עכשיו הבדיקה האמיתית – תקראי את מה שכתבת בקול רם. את כבר תרגישי לבד אם זה טקסט שהיית אומרת או חושבת. במידה והכתיבה אותנטית יצוץ לך חיוך או תחושה נעימה כזאת בכל הגוף שהכל פיקס, במידה והטקסט נמצא לא בדיוק בשביל הנכון, זה הזמן לכתוב אותו מחדש. אל תתעצלי, זה שווה את זה.

סדנה לכתיבת בלוג יונית צוק הבלוגריסטית

וטיפ אחרון בנוגע לכתיבה אותנטית

לכתיבה אותנטית יש את היכולת לשנות גוונים של כתיבה במהלך השנים.

בהנחה שהכתיבה משקפת את הכותבים, את יצרני התוכן, היא מושפעת מהשנים, מהנסיון, מנקודות הסתכלות ומהידע.

יצרניות תוכן מכירות את התחושה הזאת של שעמום "לכתוב אותו הדבר כל הזמן", ולכן הן מנסות למצא את הדברים הבאים, המעניינים, אלה שמדגדגים את שורשרי התשוקה והענין.

זה בסדר גמור, תכתבי ממש ככה, מתוך התשוקה לדבר, מתוך עניין ומתוך רצון לגרום לבעירה בצד השני. זאת כתיבה אותנטית במהותה. כתיבה עם אותו זיק בעיניים שעובר לקצות האצבעות.

איך לכתוב בלוג יונית צוק הבלוגריסטית

מה זאת כתיבה אותנטית לבלוגריות?

בוגרות הסדנאות שלי, הקורסים השונים והליווי האישי נכנסות לקבוצת שיח אודות בלוגים בפייסבוק. הקבוצה סופר פעילה ועוזרת מאוד אחת לשניה. אני אוהבת את הקבוצה הזאת ולכן ביקשתי מהבלוגריות החברות שם שיתארו לי במשפט או שניים מה זאת כתיבה אותנטית עבורן. והתשובות היו כל כך מעניינות שאני הייתי פשוט מוכרחה לשמור אותן פה בבלוג ולא להשאיר לפיסבוק להעלים אותן בתהום הפיד…

נגה שנער שוויער – כתיבה מהקישקעס. בלי פילטרים. בדיוק כמו שאני.

נטע פלג – לכתוב מהבטן, את מה שגועש לך. גם אם את יודעת שהתגובות יהיו אולי רועמות ויהיו אנשים שלא יאהבו את הדעות שלך ומה שיש לך להגיד. לכתוב דברים שמציקים לך או מרגשים אותך. לא לנסות ליפות או להתחנף וגם להעביר ביקורת אם זה משהו ששוב, בבטן

מיכל מנור בן ארי – בשבילי כתיבה אותנטית זו כתיבה שלא מגיעה מתוך תכנון או או 'מתוך רצון לקדם משהו' אלא מתוך צורך עז לשתף ברגשות, בקושי, בחוויות, בהתלהבות, בהרהורי הלב.

שרון גולן – לכתוב לעצמי, על מה שמעניין אותי בלי להתעמק אם זה יעניין מישהו אחר, אלא רק לשם ההנאה שלי מהכתיבה

חיה גולן – הייחודיות של השפה שלי, של המחשבות שלי, של האסוציאציות שלי, של הדעות שלי.

עדי רטר – לכתוב בלי לחשוב.. בעיקר בלילה… כותבת לעצמי ועבור עצמי…

זיוה רענן – הנאמנות לעצמי, זה העיקר בעיני. אני לא אוותר על עריכה, ולפעמים דרושה הרבה מחשבה כדי לנסח מחשבות ורעיונות באופן מדויק.

ירדנה ויאטר – לפתוח את הלב. אני מגדירה את זה " להתפשט" כך שיוצר הזדהות אצל הקורא

הגר אשחר ניר – לכתוב את עצמי לדעת. שמח. עצוב. פתוח. עם וגם בלי מצב רוח. לפתוח צוהר ולתת במה גם לחלק האישי וגם לחלק המקצועי ממקום חשוף, שיודע רק את מה שהוא יודע. לכתוב פשוט. אמיתי. נגיש. כמו שמדברים עם אנשים. כמו שיחה. כמו מערכת יחסים. לפעמים אני ממש מדברת עם עצמי ואז קולטת שזו "שיחה" לפוסט.

קרן בר – בשבילי זה לכתוב גם על הדברים הקשים, הכישלונות והאכזבות. יש נטייה להראות בעיקר את הצדדים המוצלחים, הטובים והיפים. זה לא תמיד כך ולדעתי חשוב להראות גם את הצדדים האלו.

איה האג שמיידלר – כתיבה אותנטית היא עגולה ורב מימדית , כזו שכל אחד שקורא אותה יכול למצוא בה קצת את עצמו.

נעמה אורבך – בעיני אותנטיות נוצרת מתוך דיוק. קצת כמו בכתיבה ספרותית, כשאני מתארת הרגשה מסוימת שהיתה לי, קל מאוד ליפול לתוך המילים הרגילות שבהן אני משתמשת כדי לתאר רגש מסוים. כשאני מרגישה שתיארתי משהו כללי מדי ולא מדויק מספיק, אני עוצרת לרגע, או לחמש דקות, או ליום, ומנסה לברר לעצמי מה ב ד י ו ק הרגשתי. כשאני מדייקת את המילים – התוצאה יותר אותנטית עבורי.

טלי פז – כתיבה אותנטית בשבילי היא כתיבה מהלב/ מהבטן/ מהנשמה. כתיבה מעולמות התוכן והרגש הכי כנים ואמיתיים

עמנואלה ביאנר – כתיבה אותנטית זה לקרוא פוסט ולהרגיש שאתה יושב עם הכותב בבית קפה והוא מספר לך את הספור שבפוסט. בפועל תמיד יש צורך בעריכה כלשהי כשמסיימים את הפוסט אבל היא צריכה להיות כזו שלא פוגעת בחוויה האמיתית. זה לא בהכרח אומר שבכל פוסט צריך להשתפך, אבל זה צריך להיות פוסט שהוא אנחנו.

נויה קומיסר – עבורי כתיבה אותנטית היא הרגע הזה שבו אני מתיישבת מול המחשב, לידי פזורים כל הפתקים שרשמתי לי במהלך המחשבה על בישול הפוסט הבא שלי..איגוד ואיסוף של המחשבות שהופך להיות פוסט מגובש ואפילו השנייה הזו שהפוסט מקבל טוויסט לא צפוי בעלילה. פתאום בלי להבין איך ולמה, תמיד קורה לי שמשהו חדש קטן או גדול, זורק אותי לאותנטי של הרגע..וזה אצלי כמו אותנטי מתמשך..

נתלי תמיר – אותנטי זה כנות וללכת את הדיבור שבי, אבל כנות ביחד עם הקול שייחודי לי.

איה תמרי – לכתוב כמו שאני מדברת, מהבטן, בלי ליפות או לשנות סגנון כדי למצוא חן

כרינה וובר – מאוד פשוט. אם זה יוצא במאמץ, זה לא אותנטי. כתיבה נינוחה, היא כתיבה של אותנטיות.

אילת שירי – תוך כדי כתיבה, שמתי לב שאני לעיתים מתחילת להשתמש במניירות של כתיבה, או חוזרת על נוסחאות כתיבה שכבר השתמשתי בהן. ואז זה מרגיש לי פחות אותנטי

תמר ליבס – אותנטי זה לכתוב את עצמי באמונה שלמה ושלמות במה ואיך שזה נכתב ויוצא ממני. אותנטי זו הבטן שלי והלב שלי. אותנטי זה הקול שלי. אותו קול שחושב ומדבר ונכתב. אותנטי זה לזקק הכל למבחנה אחת עם חומר שהוא ייחודי רק לי. שהוא לא דומה לשום מבחנה אחרת..מבחנה שמי שיפתח אותה ידע שהיא רק של תמרי…

 

אז מה זאת כתיבה אותנטית עבורך? אשמח שתכתבי לי פה בתגובה

 

במידה ואת מעונינת לבנות אסטרטגית תוכן לבלוג שלך, מזמינה אותך להירשם לסדנת בלוגינג שתתקיים ב21/2/2017, סדנה ותיקה ואהובה עלי במיוחד. כל הפרטים פה.

לבנות לבד אתר אינטרנט לעסק – זה אפשרי

בשלוש שעות אתם יכולים לבנות אתר בעשר אצבעות. כל הפרטים פה בלינק

82 תגובות

ספרו לי אם אהבתן את הפוסט ולמה

תגובות נוספות

שיווק עסקים בדיגיטל באמצעות אתר אינטרנט, בלוג ותוכן | הבלוגריסטית יונית צוק