איך מתגברים על השינויים של פייסבוק בהפצת הבלוג? - שיווק עסקים בדיגיטל באמצעות אתר אינטרנט, בלוג ותוכן | הבלוגריסטית יונית צוק
מה לעשות כשפייסבוק מקשה על הפצת הבלוג?

איך מתגברים על השינויים של פייסבוק בהפצת הבלוג?

אוי צוקרברג, כמה אושר וסבל אתה גורם לנו עם שינוי האלגוריתם שלך כל שני וחמישי. אתה מקשה עלינו, כל פעם קצת.

אז כן, פייסבוק שינה (שוב) את האלגוריתם שלו וזה הזמן של הבלוגים להיות יצירתיים יותר מאי פעם.

שינוי האלגוריתם האחרון של פייסבוק אומר שהוא שם דגש על שיח, על קבוצות ומקשה על החשיפה לפוסטים שכוללים לינקים, כאלה גם עם קיצורי לינקים (כמו bitly) ומעדיף לחשוף יותר סרטוני וידאו. בקיצור – כל מה שידענו עד עכשיו לעשות, הוא משנה את החוקים של החשיפה.

איך מפיצים בלוג לאור השינויים של פיסבוק

דרכי הפצה של בלוג:

הדרכים המסורתיות להפיץ את הבלוג הן:

ניוזלטר – חיבור הבלוג למערכת של שליחת ניוזלטר ודיוור הפוסטים עם פרסום פוסט חדש למיילים של הנרשמים לעדכונים.

פייסבוק פרופיל אישי של הבלוגריות – פרסום לינק לפוסט בכל פעם כשמתפרסם פוסט חדש. (בעייתי כרגע בגלל השינויים)

פייסבוק עמוד עסקי לבלוג – פרסום לינק לפוסט בכל פעם שמתפרסם פוסט חדש. בגלל השינויים של פייסבוק, הסיכוי שיראו את הלינק הוא מאוד קלוש, בלי מימון של המודעה בפייסבוק. ופה נדרש גם תקציב וגם ידע.

קבוצות בפייסבוק – אין כמו קבוצות בפייסבוק. זה השחור החדש. או הכתום החדש. העניין בקבוצות בפייסבוק הוא שזה דורש ים של זמן ותשומת לב. כי לשים לינק בפייסבוק וללכת – זאת דרך מאוד לא טובה לשווק ולפרסם את הבלוג או אתכן. בקבוצות צריך להבין שזאת מערכת יחסים לאורך טווח. ולכן, חפשו קבוצות שמתאימות לכן באופי, בערכים ובעניין של השיח. ולא, לא לשים שם רק לינק, אלא להיות חלק מהקבוצה, לתת מידע עם ערך (לא רק דברים שקשורים לבלוג), להשתתף בשיח ולדעת מה הם חוקי המשחק של הקבוצה.

רשתות חברתיות נוספות – פינטרסט, לינקדאין, לינק בביו של אינסטוש. רצוי רק למי שהרשתות הללו רלוונטיות לשיח שלהן.

איך מפיצים את הבלוג לאור השינויים של פייסבוק

דרכי הפצה יצירתיות של בלוג: ניוזלטר

אני לא מתייאשת מהשינויים של פייסבוק, זה דווקא מדרבן אותי לחשוב עוד יותר יצירתי .כבר חשבתי על כמה דברים, שאותם אני מפרטת פה:

ניוזלטר, ניוזלטר ניוזלטר – הרבה פעמים אני שומעת חריקות כשאני אומרת ניוזלטר, אבל האנשים שנרשמים לבלוג הם הנכס הכי יקר שיש לכם, אדרבא כשמדובר על בלוג עסקי.
אז מה שונה בשיווק של ניוזלטר עכשיו מבעבר? עכשיו, כשכמות החשיפה של פייסבוק השתנתה פלאים (אתן שמות לב שימים שלמים אתן נחשפות לאותם סטטוסים של החברים שלכם ושום דבר מעניין בפיד לא קורה?) זה רק נותן יתרון נוסף לניוזלטר – שנכנס היישר לאימייל של הקוראים שנרשמו אליכם לבלוג. בלי סינון של אלגוריתם כזה או אחר. אם רשימת התפוצה שלכן עומדת מעל ל15% אתן בנורמל העולמי של פתיחת אימיילים. זה כבר מעודד, לא?

על ניוזלטר כתבתי בעבר פה ו וגם פה.

%d7%9e%d7%aa%d7%97%d7%99%d7%9c%d7%99%d7%9d

אבל, איך אני אגרום לקוראים שלי להרשם לבלוג?

זאת אחת השאלות שאני נתקלת בה, והיא קריטית להפצה, הרי אם לא נרשמים לבלוג שלך למי תפיצי?
יש כמה דברים שאפשר לעשות כשרשימת התפוצה של הבלוג היא קטנה או לא קיימת:

א. דיוור למעגלים הראשונים – תרכזי באימייל שלך רשימה של כל האימיילים של קרובי משפחה, חברים וקולגות שאליהם את הולכת להפיץ את הבלוג בחצי השנה הראשונה. תסבירי להם במייל ש "יש לי בלוג חדש, נושא הבלוג הוא X והוא מיועד לאנשים שרוצים Y. אני הולכת לפרסם פוסט פעם בתקופה (צייני את התקופה) ואם קיבלתם את המייל הזה, כנראה שאני חושבת או שזה יכול לענין אתכם או שיש מצב שיש לכם אנשים / מכרים / חברים שאתם מכירים שזה יכול לעניין אותם."
תבקשי עזרה בהפצה, שישלחו לאנשים שמתעניינים בתחום, שיפיצו גם הם. וכמובן תכתבי שבעוד חצי שנה מהיום את לא תשלחי במייל את הפוסטים החדשים אלא רק במערכת של הניוזלטר של הבלוג ולכן את מזמינה אותם להרשם. ואם כמובן זה יטריד אותם, תגידי שלא יהססו להגיד לך שלא תשלחי להם תזכורת על מייל חדש. (הסיכוי שזה יקרה קלוש).

ככה את מאפשרת לקהל שמכיר אותך באופן אישי, להיות סוכן שיווק המשנה של הבלוג שלך. ונחשי מה – הם יעשו את זה בשמחה.

ב. לוודא שיש בבלוג שלך מקומות מספיק בולטים של הרשמה לבלוג – המקומות הסטנדרטים להרשמה לבלוג הם:
סרגל ימין או שמאל של הבלוג
בסוף הפוסט ממש רגע לפני השארת התגובות. (כן, זה לא סותר את העובדה שיש הרשמה בסרגל של הבלוג, פשוט הוא כבר נגלל למעלה ונעלם, ואחרי קריאת הפוסט יש רצון של הקוראים להיות בקשר)
פופ אפ – לא ממליצה על כל פוסט אלא על פוסטים שאתן יודעות שהם פוסטים נהדרים. פופ אפ זה רכיב שקופץ לקהל או באופן אוטומטי או אחרי מספר שניות או כשהעכבר מורה על יציאה מהבלוג (תלוי באיזה תכנת דיוור אתן משתמשות, שם מתכנתים את הפופ אפ)

ג. PDF להורדה – פרינטבלס או מתנות דיגיטליות/ סרטוני וידאו / הדרכות/ מפות – כל דבר בעל ערך מוסף לקוראים ששווה להם להשאיר את המייל שלהם עבור התוכן הנוסף.

בסעיף הזה צריך להיות סופר יצירתיות, כדי לא לשחוק את הקהל שלכן, וגם לחשוב על תוכן מאוד מאוד רלוונטי עבורו. העיקרון הוא פשוט – בונים עמוד נחיתה אליו מפנים אחרי ההרשמה, עמוד הנחיתה יכול להיות בבלוג עצמו או עמוד תלוי בפני עצמו שנבנה במערכת הניוזלטר, או לינק לקובץ שעלה לגוגל דרייב ודומיו.

אפשר לראות דוגמאות לעמודים בזכותם אני מקבלת הרשמות רבות לבלוג בפוסט אודות כתיבת עמוד אודות, בפוסט אודות הורדת לוח תכנון ולוח הורדת רעיונות ובהדרכה איך בונים מסמך להורדה בבלוג

כמובן לא לשכח לכתוב הערה ליד מקום בו איסוף המייל של הקוראים שהוא צפוי לקבל עדכונים במייל על פוסטים חדשים ושאר ירקות, כדי שלא יתבעו אתכן על פי חוק הספאם על רישום לא חוקי ללא הסכמת הקורא.

%d7%a7%d7%91%d7%95%d7%a6%d7%95%d7%aa

דרכי הפצה יצירתיות של בלוג: קבוצות

יש ים של קבוצות בפייסבוק, חלקן סגורות (צריך לבקש אישור מהאדמין להצטרף) חלקן סודיות (לא תוכלו למצא אותן במנוע החיפוש אלא עם הזמנה בלבד), חלקן משמימות (שימו לב אם יש שם שיח, תגובות, עזרה הדדית ולא רק לינקים ללא תגובה או התיחסות) וחלקן מטורפות (קבוצות שמונות מאות אלפי משתתפים).

המשותף לקבוצות הפעילות: השיח מתבצע על ידי גרעין משתתפים. כל היתר הוא קורא ולא מגיב, אי אפשר שתהיה 100% השתתפות בשיח הקבוצתי. זה ממש כמו כל קבוצת חברים אוף ליין. יש את המובילים, יש את השקטים ויש את מאחורי הקלעים.

האם כל בלוג צריך קבוצה משלו? לא. ממש לא. להקים קבוצה זה לא עניין של מה בכך. צריך להשקיע המון משאבים (זמן ומחשבה) בנוגע להקמת קבוצה בפיסבוק. השיח צריך להתעדכן באופן תדיר, צריך לקבוע חוקים לשיח והוא צריך להתבסס על אסטרטגית תוכן קבועה מראש עם אופציה לשינויים.

אני ממליצה קודם כל להתחיל עם השתתפות פעילה בשתיים שלוש קבוצות פייסבוק קיימות (לא יותר, כי לא ישאר לכן זמן לבלוג), ולאחר מכן לחשוב אם שווה לפתוח קבוצה של הבלוג. אפשר גם לחשוב על ניהול משותף של קבוצה עם כמה מנהלות לקבוצה.

חשוב לקרא את חוקי הקבוצה לפני שמבקשים להצטרף, כמו שחשוב לקבוע מראש מה הם כללי הקבוצה שלכן, במידה ואתן רוצות לפתוח אחת כזאת.

במידה ואת רוצה להיות חלק מקבוצת הפיסבוק שלי, התנאי הוא לקחת חלק באחד הקורסים או הסדנאות שאני מעבירה (תראי מה זה, יש לך הזדמנות להשתתף ב27 במרס בסדנת הדגל שלי אודות בלוגינג). כל הפרטים פה

במידה ואת רוצה לדעת עוד על דרכי הפצה יצירתיות של פייסבוק, אני מזמינה אותך להגיע להאבבלוגינג בתאריך 13 במרס ליום פתוח אודות פיסבוק עם יהודה לביא, כל הפרטים פה. (מוגבל ל – 5 משתתפים)

דרכי הפצה יצירתיות של בלוג: שילוב של פייסבוק וטופס להורדה

לאחרונה שילבתי את שתי הדרכים – גם מודעה ממומנת בפיסבוק העסקי וגם טופס להורדה – קרי, יצירת מודעה שקוראת לאנשים להוריד את לוח התכנון. נחשו מה קרה? התווספו לבלוג שלי עוד 300 מנויים איכותיים שמקבלים את העדכונים על פוסטים חדשים בבלוג שלי באמצעות הניוזלטר.

דוגמא למודעה כזאת תוכלו לראות פה:

 

דרכי הפצה יצירתיות של בלוג: פינטרסט.

את רשת הפינטרסט אני מכירה ממזמן, אפילו פעם היו לי סדנאות בנושא, עד שהחלטתי להתמקד בעולם הבלוגים ושיוקו באמצעות תוכן. אני עדיין מבלה שם מדי פעם ומתרשמת כל כך מהחוכמה של השינויים שהם עושים ברשת הזאת. עם זאת, מה שכתבתי בעבר על פינרסט עדיין רלוונטי, מוזמנות להמשיך לקרא פה. וואי זה היה מזמן….

אחד השינויים שהעיף לי את המוח לאחרונה, היה שינוי שיוצר הנעה לפעולה של הקהל שלנו – שזה בדיוק מה שאנחנו רוצות לעשות בבלוג כי זה יכול להפיץ את הבלוג שלנו בצורה חכמה מאוד.  מה גם, שזה מאוד דומה למה שביקשתי שיוסיפו במליוןאייז, בסטארטאפ שהשתתפתי בו בשנה הקודמת – החלק שבו קהל הקוראים של הבלוג יכול להעלות תמונה משלו, לאור הכתוב בפוסט עצמו.

ואני אסביר את זה בסרטון הדרכה:

פינטרסט היא רשת נפלאה, גם בלי ההדרכה הזאת של התמונות, מוזמנות להגיע להרצאה ב19 במרס אודות פינטרסט של עינת ספקטור. הרצאה שמלמדת איך משתמשים ברשת הנפלאה הזאת לשיווק הבלוג, לשמירת עזרים ויזואלים להשראה ותכנון פרויקטים באמצעותה. אוצר גלום. כל הפרטים פה

דרכי הפצה יצירתיות של בלוג: אגרגטורים.

אגרגטורים אלו הם אתרי אינטרנט שהם כמו אינדקסים בהפצת התכנים. יש להם פיד חי ולינק מהפיד החי מוביל לפוסטים שלכם.

אני אוהבת שני אתרי אגרגטורים של חברת page – בשם foodpage המיועדים לבלוגים שקשורים לבישול וstylepage המיועד לכל בלוגים בתחום הלייף סטייל.

כל מה שצריך זה לפתוח יוזר וססמא ולהתחיל להפיץ את הבלוג שלם. שימו לב שנדרשות תמונות איכותיות בשביל להשתתף בחגיגה. היתרון של אגרגטורים שההפניה היא לתוכן שלכם בבלוג.

קיימות עוד דרכים נוספות ויצירתיות בכדי להפיץ בלוג, זה הכל שאלה של לפתוח את הראש במקום להתייאש. אבל הפוסט כבר ממש ארוך (לידיעת הקוראות שמתיאשות מזמן הכנת פוסט, לקח לי 8 שעות לכתוב את הפוסט הנוכחי, כולל לינקים, ניוזלטר, תמונות, הכנת הדרכות, בדיקות והגהה, כן זה מה שלוקח לכתוב פוסט. )

אשמח לשמע מה אתן לוקחות מהפוסט הזה – מה למדתן? מה תעשו החודש בשביל לקדם את ההפצה של הבלוג שלכן?

+++++++++++++++++++++++++++
יש הרבה חדש – גם מחיר חדש לערב בלוגריות  ( 50 ש"ח בלבד וערב שישי במתנה ממני), הרצאה על פינטרט, יום פתוח על פייסבוק, סדנת נייר רגיש, סדנת אסטרטגית תוכן איתי. קורס של הולי בקר, קורס בבאר שבע – בקיצור כנסו לפה, ריכזתי לכן את העניינים ששווה להתעדכן בהם..

לבנות לבד אתר אינטרנט לעסק – זה אפשרי

בשלוש שעות אתם יכולים לבנות אתר בעשר אצבעות. כל הפרטים פה בלינק

33 תגובות

ספרו לי אם אהבתן את הפוסט ולמה

תגובות נוספות

שיווק עסקים בדיגיטל באמצעות אתר אינטרנט, בלוג ותוכן | הבלוגריסטית יונית צוק