ראיון עם הבלוגרית מעין אלכסנדר - שיווק עסקים בדיגיטל באמצעות אתר אינטרנט, בלוג ותוכן | הבלוגריסטית יונית צוק
מבלוג לאתר למקצוע

ראיון עם הבלוגרית מעין אלכסנדר

בעקבות שיח עם אחד הקוראים של הבלוג על השפה שבה אני כותבת בבלוג (נקבה) הגעתי למסקנה שכך אני כותבת כי זאת צורת החשיבה שלי, ככה אני מדברת עם עצמי. עם זאת הבלוג הינו מקצועי ופונה לגברים ולנשים כאחד, ולכל מה שביניהם. אז אם אתה קורא אותי, אל תתייאש מלשון הנקבה שבבלוג, התוכן מופנה גם אליך באהבה.

הכי אני אוהבת לראיין בלוגריות ובלוגרים על הדרך שלהם. זה נותן כל כך הרבה אוויר לבלוגרים נוספים ובעיקר מלמד המון על הדרך, על העשייה, על התמקצעות ומקצוענות.

בערבי הבלוגרים בהאבבלוגינג קורה אותו הדבר – יש אווירה של ביחדנס ולמידה. הבנתי שזה משהו שאני כל כך אוהבת, ובעצם מזה התחיל כל הבלוג מהראיונות שאני עשיתי לפני כשש שנים עם בלוגריות מובילות בתחום דאז.

יש קסם מיוחד בראיונות של בלוגרים ובלוגריות, ובערבי הבלוגים, גם לקוראים וגם להן. ההסתכלות אחורה על העשייה הבלוגית פתאום מקבלת כיוון אחר, משמעות נוספת והרבה אוויר ורוח להמשך, שזה חשוב לא פחות.

הפעם ראיינתי את מעין אלכסנדר, שועלת בלוגים ותיקה ומשמעותית בתחום הידע והמידענות בתחום ארגונים, עמותות ומלכ"רים. אני ממליצה בחום להרשם לבלוג של מעיין, יש שם שפע של מידע וידע שמתעדכנים עם הרבה תשוקה ואהבה למקצוע.

מעין אלכסנדר 1

זאת זכות עבורי לראיין את מעיין לבלוג שלי. תודה.

למה פתחת בלוג ומתי?

את הבלוג הראשון שלי פתחתי לפני כ-12 שנה. זה היה בלוג אישי ב"ישראבלוג", מערכת וקהילה לבלוגרים בעברית שהיתה אז מאוד פופולרית ואחת האופציות הבודדות לבלוגים בעברית. נתקלתי בבלוגים כמה חודשים קודם לכן, נראה לי מעניין להתנסות בזה בעצמי, ורציתי להיכנס לקהילת הבלוגרים בישראל. את הבלוג פרסמתי תחת כינוי סודי, מה שהיה מקובל ונהוג אז בישראבלוג.

אחרי כשנתיים, הרגשתי קצת תקועה. מצד אחד זה היה בלוג בשם בדוי ולא הרגשתי בנוח לשתף פרסומים מתוכו ברשתות חברתיות (פייסבוק התחילה לעלות, היה לי כבר חשבון בטוויטר) מצד שני כשקראתי פעם ברצף את כל הפוסטים בבלוג חשבתי שאפשר לזהות  שזאת אני והרגשתי חשופה.  גם ביאס אותי העיצוב המוגבל והנוקשה של ישראבלוג, כשהתחלתי לראות דוגמאות של בלוגים אישיים בוורדפרס יותר יפים ומגוונים. החלטתי לפתוח בלוג אישי בשמי האמיתי. הראשון היה בבלוגלי ז"ל ואחר כך ב- WordPress.com, שהיא גרסה חופשית לשימוש של וורדפרס, כשיש שדרוגים מסוימים לשירות בתשלום (מודל Freemiun). הבלוג קיים עדיין, כיום בשם "הלב והמעין" וכפי שאני מתארת בכותרת  המשנה: הוא מחברת האינטרנט שלי. כשאני רוצה לפרסם משהו אונליין של יותר מ-300 מילה ולשלוח לינקים (גם לקרובי משפחה שלא נמצאים בפייסבוק), אני בדרך כלל עושה את זה שם. הוא לא מאוד פעיל, ואני לא מפרסמת בו באופן קבוע.

את הבלוג האישי המקצועי שלי "אינטרנט, טכנולוגיה ושינוי חברתי" הקמתי במרץ 2009. הוא קם במטרה ללוות את השתלמות האינטרנט שהעברתי בשתיל יחד עם תמי רובל. מטרת הבלוג היתה משולשת: ארגז חול להתנסות בעבודה עם וורדפרס.קום, כלי לשיתוף סיכומים מהמפגשים, ודוגמה להצגת יכולות ואפשרויות לעמיתי בשתיל (רציתי להדגים שאפשר להשתמש בכלי של בלוגים לצרכי תוכן ופעילות שונים).

בשנתיים הראשונות הוא היה בלוג ההשתלמויות בנושא אינטרנט בשתיל, אבל לא פרסמתי בו בין ההשתלמויות. רציתי לעשות את זה, אבל זה לא נכלל בתכנית העבודה שלי מול גורמים אחרים, ולכן תמיד נדחה על ידי דברים שהיו יותר חשובים או דחופים.

מעין אלכסנדר 3

אחרי שהשתתפתי במרץ 2011 בכנס מקצועי בחו"ל בנושא טכנולוגיות למגזר השלישי, ובהשפעת המחאה החברתית של קיץ 2011 (המון פעילות רשתית, המון פעילות אקטיביסטית עצמאית), הרגשתי שאני רוצה "חדר משלי" באינטרנט, שבו אני כותבת על מה שמעניין אותי, בקול שלי ובשם שלי, ומשם אני יוצאת לשיחות ופעילויות נוספות ברחבי הרשת.

החלטתי להישאר עם אותו הבלוג ואותה הכתובת (כבר היו עוקבים ותוצאות במנועי חיפוש, חבל לוותר על זה). שיניתי את דף האודות ואת תיאור הבלוג, וכך הוא הפך לבלוג שלי.

במהלך שנת 2017, עם המעבר לעבוד כעצמאית, הפכתי את הבלוג לאתר אישי שיש בו גם בלוג, וכך הוא פועל כיום. כתבתי פוסט שמתאר את תהליך העבודה והשינוי הזה.

איך את מספיקה גם להתעדכן בחומרים מקצועיים וגם לפרסם אותם?

לצערי, אני מספיקה לקרוא ולשתף פחות ממה שהייתי רוצה, אבל זה משהו שכולנו צריכים לחיות איתו. עדכונים מקצועיים אני צורכת דרך מקורות מידע שכמעט כולם אתרים עם ערוץ RSS, ואני משתמשת בקורא RSS (הבחירה שלי היא Feedly, יש כלים נוספים) כדי ליצור ערוצי תוכן לפי נושאים. למשל: טכנולוגיה במגזר השלישי, אקטיביזם ושינוי חברתי, מדיה חברתית ותקשורת דיגיטלית, לייפהאקינג, ידע ציבורי פתוח, אמנות ועיצוב, ועוד.
כשהתוכן מחולק לפי נושאים (לפעמים אני מפרידה גם לפי שפה: עברית ואנגלית), קל לי יותר לרכז את הקריאה, וגם להגדיר לעצמי על מה אני עובדת עכשיו.

מעין אלכזנדר

לכל אתר מבוסס וורדפרס יש ערוץ RSS, ואפשר למצוא אותו ולהירשם לעדכונים ב- myblog.com/feed.
יש גם כמה קבוצות פייסבוק שאני קוראת בהן דברים מעניינים, ומשתדלת לקרוא בצורה פרו אקטיבית.
יש כמה ניוזלטרים שאני מנויה עליהם, כאלה שהתוכן בהם באמת מעניין ומועיל עבורי. רובם מגיעים ביום חמישי אחה"צ או ביום ו' ואז קל לי לרכז את הקריאה.

כמעט כל יום בצהריים, בשעה שקצת קשה לי לעבוד על דברים חדשים, אני עוברת על חומרים ובודקת אם יש משהו חדש מעניין במיוחד, וביום ו' קוראת יותר לעומק. אז אני גם משתדלת לסמן דברים שארצה לשתף בשבוע הבא, מתחילה לרשום נקודות כלליות כדי לעבוד על פוסטים אם זה נותן לי רעיונות.

דברים שקופצים בפיד – בין אם פוסטים בפייסבוק או טוויטר עצמם, או לינקים לכתבות מעניינות – אני שומרת ב-Pocket וקוראת במרוכז פעם בכמה זמן. זאת רשימה שקשה לי לאפס הרבה יותר מאשר את תיבת הדואר הנכנס שלי. יש פוסטים מפייסבוק או כתבות שאחרי שהם "נחים" כמה שעות בפוקט, פחות מושך אותי לקרוא אותם.

פרסום בבלוג:

בכל הרצאה, יעוץ או הדרכה על בלוגים אני מציינת ככלל אצבע שכדאי לפרסם בבלוג לפחות פעם בשבוע, עדיף פעמיים (שזה באמת כלל אצבע טוב ועוזר לאנשים להתכונן לניהול שוטף של בלוג), אבל בבלוג שלי היו גם חודשים שלא פרסמתי בכלל. אני לא גאה בזה במיוחד, אבל זה קורה, ואפשר להתגבר על זה. אם כי, יותר קשה אחר כך לחזור לכתוב. כיום, אני שואפת לפרסם פעמיים או שלוש בחודש. לפעמים בהשראת נושאים שאני קוראת עליהם, או שאלות ששואלים אותי וחוזרות על עצמן, או כנסים ואירועים שאני משתתפת בהם. בדרך כלל אני מקדישה שעה וחצי פעמיים בשבוע לכתיבת חומרים לבלוג, וזה כולל גם תחקיר ועריכה. כשאני מעלה פוסט זה עוד כשעתיים עבודה – וזה באמת לא מספיק כדי לפרסם פעם בשבוע. כשעבדתי על גרסה חדשה לאתר, זה למעשה גם בא על חשבון עריכת תוכן ופרסום פוסטים.

eva-minerva-2016

פעם בחודש אני מפרסמת "משלוח אורגני" של קישורים מרחבי הרשת בנושאי חברה, קהילה וטכנולוגיה. התחלתי עם זה בגלל שהצטערתי שמעט אנשים רואים את מה שאני משתפת בדף של הבלוג בפייסבוק, בקידום אורגני בלבד (ומאז המצב של החשיפה האורגנית רק הורע).
מצד אחד, הפוסט החודשי עוזר לי לשמור על קצב של כתיבה (לא עובר חודש בלי לפחות פוסט אחד), אבל מצד שני אלו פוסטים עם זמן חיים קצר, ואני שואפת לתמהיל של יותר פוסטים "ירוקי עד" כמו מדריכים או רשימות קישורים בנושא מסוים.

איך את מפיצה את הבלוג?

חלק נרחב מהפצת הבלוג שלי הוא אופליין: אני מזכירה אותו בהרצאות וסדנאות, פגישות עבודה ופגישות יעוץ. לפעמים באופן כללי, ולפעמים מפנה ספציפית לפוסטים שקשורים לנושא השיחה.

אני משתמשת במערכת המנויים של וורדפרס.קום, שמאפשרת הרשמה לעדכונים במייל או עם חשבון במערכת. המיילים נשלחים בצורה אוטומטית, שזה נוח, אבל אני שוקלת להתחיל לעבוד עם מערכת דיוור נפרדת, כצעד של פיתוח עסקי.

יש לבלוג דף פייסבוק שבו אני מפרסמת קישורים, המלצות ומידע בנושאי טכנולוגיה וחברה ושימושי טכנולוגיה במגזר השלישי, והפרסומים מהבלוג הם חלק מהתוכן בדף. עם הירידה הדרסטית בחשיפה אורגנית לפרסומים של דפים בפייסבוק, אני מפרסמת הרבה פחות בדף ויותר בקבוצות פייסבוק רלוונטיות ובפרופיל האישי – במידה, ולפי ההקשר. פוסטים בבלוג שהם עונתיים (קשורים לתקופה מסויימת בשנה, או לנושא שעולה מדי פעם מחדש לסדר היום) זוכים לשיתוף חוזר מדי פעם.

אני מפיצה פוסטים חדשים גם בטוויטר ובלינקדאין, בפינטרסט אני אשתף אם יש תמונה מקורית שלי.

nli-lecture

בכל הרצאה שאני מעבירה, בתחילת המצגת ובסופה יש קישור לאתר וקריאה להירשם לעדכונים. קישור כזה מופיע גם בחתימה האישית במייל, בפרופילים ברשתות חברתיות, ובמסמכים שאני שולחת כעצמאית. כשאנשים שואלים אותי שאלה ויש עליה תשובה בבלוג שלי וגם במקומות אחרים, אני תמיד אפנה גם לבלוג.

כרטיסי הביקור שלי, כוללים פרטי קשר וואני מחלקת אותם בכנסים ואירועים, או לאנשים פחות דיגיטליים.

גם כשעבדתי כשכירה, הפניתי לא פעם אל הבלוג האישי שלי, כשזה היה רלוונטי. זה היה בעיקר לפוסט בנושא זכויות יוצרים של תמונות ואיך למצוא תמונות חופשיות לשימוש.

האם יש לך קשר עם בלוגריות אחרות בארץ ובחו"ל, במידה וכן למה ואיך נוצר הקשר?

מכיוון שאני בלוגרית מזה כעשור, ובלוגים התחילו כתחביב אישי והתפתחו לחלק מרכזי בעבודה המקצועית שלי, אני בקשר עם לא מעט בלוגריות ובלוגרים, בעיקר בארץ, בעוצמות ורמות שונות של קשר.

יש לי הרבה עמיתות ועמיתים מקצועיים, שפרסום בלוג הוא חלק מכלל הפעילות המקצועית והמקוונת שלהם. אנחנו בקשר בבלוגים וגם במקומות אחרים. היתה תקופה בעבודה שלי בשתיל שעוד לא הייתי בלוגרית בעצמי, אבל יצרתי קשר עם בלוגרים במסגרת העבודה, ביניהם: יהונתן קלינגר, יואב לרמן, שרון גפן, יוחאי עילם, עידו קינן, טל גלילי, שוקי גלילי, ריקי כהן, מורד שטרן וכמובן חנן כהן אותו החלפתי בעבודה בשתיל. קשרים שנמשכו גם בהמשך.

מעין אלכסנדר4

יש בלוגריות בארץ שנוצר איתן קשר דרך האינטרנט בעקבות קריאה בבלוגים זו של זו או דרך קהילות מקוונות בעקבות תחומי עניין ועיסוק קרובים. יש גם פעילי רשת או מקצועניות מדיה חברתית שאני יוצרת איתם קשר כיום, ואני מניחה שלפני חמש שנים היינו נפגשים בבלוגים. היום יש יותר מקומות והזדמנויות להיפגש אונליין.

בנוסף, יש לי חברות וחברים מימי ישראל שהם עדיין "חברות-בלוגים" שלי, למרות שברוב המקרים הבלוג המקורי כבר לא קיים. למשל עדה, יעל בפינה, אמאל'א ולי.

טל שניידר היא בלוגרית ועיתונאית שאני לומדת ממנה המון: גם בתחום שהיא מסקרת, גם מההתנהלות המקצועית שלה ככתבת, וגם מהפיתוח העסקי של הבלוג שלה. נוצר בינינו קשר במסגרת הפעילות שלי בסדנא לידע ציבורי, אם אני זוכרת נכון. כיום היא כתבת ב"גלובס" והבלוג לא מתעדכן, אבל אני עוקבת אחריה במקומות אחרים ברשת.

גלי בסודו היתה עמיתה שלי בשתיל, יועצת לפיתוח משאבים, עסקנו יחד בנושא של פעילות לגיוס כסף ותרומות אונליין. היא התחילה לפרסם בלוג אחרי שכבר הכרנו, וזה נוסף לנושאי השיחה שלנו. כיום היא מנהלת ועורכת את הבלוג של שתיל.

בחו"ל, אני בקשר בעיקר עם בלוגריות בתחום של פעילות דיגיטלית במגזר השלישי. הקשר עם בת' קנטר, שהיא מובילת דעת קהל ומומחית בנושאי דיגיטל במגזר השלישי, נוצר כשקראתי בבלוג שלה על תכנית הדרכה לארגונים במזרח התיכון, והתעניינתי בחומרים (ההדרכה התקיימה בלבנון, וברור שלא יכולתי להשתתף). היא התעניינה בעבודה שלי, ודיברנו על זה שאולי ניפגש בכנס בארה"ב ונמצא הזדמנויות לעבוד יחד – מה שעזר לשכנע את המנהלים שלי לשלוח אותי לכנס. אנחנו שומרות על קשר מאז.

האם את משתמשת בבלוג שלך לצרכי עבודה? במידה וכן למה ואיך

כן, בוודאי. הבלוג משמש אותי לעבודה בכמה דרכים.

לשיחה ושיתוף ידע: אם יש שאלות שמגיעות אלי והן כלליות, אז אחרי פעמיים שלוש אני אומרת: אוקיי, זה נושא לפוסט בבלוג. אני מניחה שזה מעניין עוד אנשים, וזה חוסך לי זמן בתגובות ראשוניות – ואפשר לעבור יותר בקלות להצעה של שירותי יעוץ או הדרכה מעבר לזה. כבר כמה פעמים לקחתי פוסטים טובים מפייסבוק שידעתי שארצה להתייחס אליהם בעתיד, וביקשתי מהכותבות רשות לפרסם כפוסט אורח אצלי. גם כדי לשתף עכשיו, וגם כדי שיהיה לי יותר קל למצוא בעתיד.

מעין אלכסנדר 5

אם יש נושא שמעניין אותי ואני רוצה לשוחח עליו, לפעמים אני מפרסמת פוסט בבלוג עם שאלה או הזמנה לשתף ידע, ואז ממשיכה משם.

כפורטפוליו מקצועי: הבלוג מעיד עלי: אלו התחומים שאני עוסקת בהם, וזה מה שאני יודעת עליהם, אלו האתרים / בלוגים / דו"חות שאני קוראת, אלו ההרצאות שאני מעבירה. זה מאוד שימושי בהגשת מועמדות לתפקידי עבודה או השתתפות בתכניות וכנסים. לפעמים ממש יכולתי לראות "פיקים" ולשער שהפנייה שלי הגיעה ונבדקת עכשיו.

ללמוד את הפלטפורמה עצמה: אמנם וורדפרס.קום היא גרסה מאוד ספציפית של וורדפרס, אבל יש בה הרבה אפשרויות וכלים להתאמה לצרכים שונים. בעבר השתמשתי בוורדפרס.קום להדרכה, וכיום לפעמים אני ממליצה עליה ושואלים מה אפשר לעשות – אז חשוב לי לדעת ולהיות מעודכנת. בעבודה בארגונים או עם ארגונים, אני לרוב עובדת עם דרופל,שגם היא מערכת ניהול תוכן מבוססת קוד פתוח. והבלוג הוא הדרך שלי לשמור על כושר בוורדפרס, ולהיות חלק מקהילת וורדפרס שאני אוהבת ומעריכה.

כפעילות חברתית (התנדבות מקצועית): אני מפרסמת מידע וחדשות על פעילות של גופים שאני פעילה בהם כמו הסדנא לידע ציבורי או קבוצת ויקי נשים שעוסקת בסגירת הפער המגדרי בויקיפדיה. מדי פעם אני מראיינת אנשים שמעניין לי לשוחח איתם או שעוסקים בנושאים מעניינים. רוב התכנים בבלוג שלי מתפרסמים ברישיון CC, כדרך לשיתוף מידע וידע.

כשאת מנהלת אתר אינטרנט בארגון גדול, קשה להפריד בין האגו שלך ובין האתר. כשיש לך אתר אישי משלך, זה עוזר להציג את המקצועיות שלך לעולם וליצור קשרים אישיים מקצועיים באופן שאי אפשר לעשות עם אתר ארגוני. אז גם קל יותר לקבל ביקורת מקצועית על האתר הארגוני שאת מנהלת ולא לקחת אותה אישית. קל יותר לראות שהאתר משקף תרבות ארגונית, ולקבל אותו כך.

לנהל בלוג שיש בו "רק" דפים, ווידג'טים, פוסטים וקדימה לרוץ עם התוכן- זה שינוי מרענן לעומת אתרים ארגוניים כבדים עם סוגי תוכן, דף בית מורכב, קטגוריות, ועדת היגוי. אבל אז צריך לעבוד על התוכן, וזה לא פשוט.

האם הבלוג שינה משהו בחייך? במידה וכן, מה

הבלוג לא רק שינה את החיים שלי אלא ליווה אותם וממש כיוון את המסלול לפעמים. הבלוג עזר לי להתמקצע בעבודה שלי, לפתח מומחיות ולבנות שם מקצועי.

גם הבלוג האישי הפרטי משפיע. הוא מאפשר מרחב לכתיבה ושיחה שלא היה קיים לפני 20 שנה למשל, וזה עוד כלי להבעה אישית וליצירה בשבילי.

האם בראיה לאחור את רואה התפתחות מסוימת בעצמך ובבלוג שלך לאורך השנים?

אם אני עוצרת רגע ומסתכלת (והראיון הזה הוא הזדמנות מצויינת, תודה), נראה שהמהלכים שאני עברתי באופן אישי משקפים שינויים בזירת הבלוגים והתוכן הדיגיטלי בכלל. מעבר מכתיבה אישית (ובעיצוב מכוער כמעט כהצהרה עקרונית) לכתיבה מקצועית, מעבר מבלוג של כותב/ת מסויימת לבלוג שבמרכזו תחום עניין או עיסוק, ובסופו של דבר – ההפיכה של בלוג לחלק מאתר מקצועי אישי.

איזה פוסטים את אוהבת במיוחד בבלוג שלך?

מעניין לקרוא היום פוסט של סיכום פאנל בלוגרים לשינוי חברתי בקורס משנת 2009. הרבה השתנה והרבה נשאר אותו דבר. כך גם לגבי הפוסט "אם יש לי דף בפייסבוק למה אני צריכה בלוג" שפרסמתי ב-2012, והוא עדיין רלוונטי.

יהיה כפוי טובה מצידי שלא להזכיר את הפוסט בנושא מציאת עבודה בזירה החברתית שהוא הפוסט הכי פופולרי בבלוג, מאז שפורסם וגם היום.

בבלוג "הלב והמעין", יש פוסט שבו שיתפתי מאמר שסבא רבא שלי, פרופ' פרידריך אדלר, פרסם בשנת 1937: "דרכים ישירות ועקיפות". התייחסתי לזה כאל פוסט אורח: הוספתי קישורים, תמונות שאני צילמתי ועיבודים של יצירות שלו. הוא היה מרצה לאמנות ומעצב תעשייתי, והפוסט אורח הזה היה ניסיון לעבוד יחד איתו, מעבר למגבלות של מקום, זמן וטכנולוגיה.

מה צפוי בשנה הקרובה?

במסגרת העבודה שלי עם ארגונים שונים, אני רואה שתחום הדיגיטל עדיין נמצא בדרך כלל במחלקת התקשורת או השיווק. אבל יש אינטרנט בכל מקום, והוא נכנס לכל תחומי העבודה בארגון. אני רוצה לשים יותר דגש על תכניות חברתיות במרחב הדיגיטלי ולעבוד יותר עם מנהלי תכניות ורכזי קהילות על הפעילות שלהם באינטרנט, ועם מנהלי ארגונים וקרנות על חזון ואסטרטגיה לפעילות אירגונית דיגיטלית.

בשנה האחרונה התחלתי לפרסם את הבלוג "החיים, בנקודות" בנושא בולט ג'ורנל בעברית, ניהול זמן ומשימות. בחודשים האחרונים, עיקר הפעילות שלי בנושא היא בקבוצה בנושא בפייסבוק, "בולט ג'ורנל בעברית" ובאינסטגרם. אני רוצה לחזור לפרסם פוסטים בבלוג כי יש לי הרבה רעיונות ונושאים לכתוב עליהם.

בנוסף, אני שוקדת על כתיבת ספר, בסגנון שבין פרוזה לתיעוד היסטורי משפחתי. זה סוג אחר של כתיבה מאשר בבלוג: הטקסט יותר ארוך ומורכב ואין את המשוב המיידי של פרסום אונליין. זה לא קל, ואני מקווה להצליח להשלים את כתיבת הספר. ואחר כך כמובן גם לפרסם אותו.

מי הקוראים של הבלוג שלך? איך את מוצאת אותם?

הגרעין הראשוני היה משתתפי ההשתלמויות, אחריהם הצטרפו עמיתים לעבודה, אנשי מקצוע במגזר השלישי, אנשים שפגשתי בכנסים וסדנאות, אנשים שעוסקים בדיגיטל או ניהול ידע בארגונים, אנשים שמתעניינים בהיבטים חברתיים של תרבות הרשת, ועוד. יש שרואים קישורים או דברים שאני כותבת בפייסבוק ומצטרפים כדי לקבל עדכונים, יש ששומעים עלי ממכרים משותפים.

אחרי איזה בלוגריות בעולם את עוקבת ומה התרומה שלהן עבורך?

בת' קנטר היא מלכת הכוורת של הדיגיטל במגזר השלישי, בארה"ב ובכלל. המון אנשים משתפים איתה דברים ומתייעצים, והיא משתפת המון מידע חדשני, מעניין ושימושי. היא מכתיבת טרנדים, ומעניין לראות איך היא מסמנת נושאים, כותבת ופועלת בהם, ומושכת אחריה עוד אנשים ובלוגרים לשיחה.

עוד בלוגים בנושאי המגזר השלישי וטכנולוגיה: הבלוג של Care2, NPEngage של חברת בלאקבוד, NonProfit Tech for Good שעוסק גם במגמות עולמיות, ו- Nonprofit AF שלא עוסק ספציפית בטכנולוגיה אבל הוא בלוג מצוין על החיים במגזר השלישי.

אני קוראת הרבה בלוגים בנושאי ניהול זמן, פרודוקטיביות וקשב: תמיד יש מה ללמוד, זה תהליך שמלווה את העבודה. אם לא הייתי משתמשת בכלים ושיטות עבודה, לא הייתי מספיקה חצי מהדברים שאני עושה.

אני אוהבת את הבלוגים של שירותי מדיה חברתית כמו Hootsuite, Buffer, Canva ו-WIX. הם לא רק משווקים את השירותים שלהם אלא נותנים רעיונות, סטטיסטיקות ובנצ'מארקים מעניינים.

אני משתדלת לקרוא בלוגים מקצועיים בתחומים שקרובים לשלי, אבל שאני לא ממש עוסקת בהם. למשל: עיצוב אתרים ועיצוב גרפי, שיווק, SEO, ניתוח ו-ויזואליזציה של מידע, פיתוח אתרים ואפליקציות, טכנולוגיות בחינוך, פרו בלוגינג, טכנולוגיות חדשות כמו הדפסה בתלת מימד, אינטרנט של דברים. חשוב לי לעקוב אחרי מגמות וחידושים, וזה גם עוזר בעבודה עם אנשי מקצוע חדשים שאני מכירה.

את מי הייתי רוצה לראות עונה על השאלון?

עפרה פלמר גרנות, ירדן לוינסקי, ירין כץ.

 

מעין אלכסנדר, מאפיינת ויועצת לפיתוח אתרי אינטרנט ופרויקטים חברתיים במרחב הדיגיטלי. מזה כעשור פועלת במגזר השלישי ובמוסדות להשכלה גבוהה כמנהלת אתרי אינטרנט, מרצה ויועצת. בין השאר, כמנהלת פעילויות אינטרנט בשתיל, כמנהלת פרויקט הטמעת מערכת ניהול תוכן באוניברסיטה העברית, ובבלוג שלה, "אינטרנט, טכנולוגיה ושינוי חברתי".

למעין תואר ראשון במדעי המחשב ותואר שני במדיניות ציבורית. היא גרה בירושלים ופעילה חברתית במסגרות שונות ביניהן הסדנא לידע ציבורי וקבוצת ויקי נשים.

+++++++++++++++++++++

וואו זה ראיון לפנתאון!!! אני כל כך מתרגשת לראיין קולגה כזאת מקצועית בבלוג שלי. תודה מעין העשרת את עולמי בזכות הראיון שלך.

מה אתן חושבות? מה קיבלתן מהראיון הנוכחי?

++++++++++++++++++++

רוצות לפתח את הבלוג מתחביב למקצוע? את הבלוג השיווקי של העסק שלכן? מזמינה אתכן לקורס אינטנסיבי של 4 מפגשים ביולי – קורס הקיץ שלי, בו יש המון תכל'ס, כלים פרקטים ושעות עבודה על הבלוג שלך. במסגרת הקורס נלמד איך לנהל את הבלוג שיעשה את המקפצה שאת רוצה עבור העסק / הבלוג שלך. הקורס מלווה בחוברת עבודה שנתית, כך שלאחר היסודות של הקורס שנבנה ביולי, תוכלי לעבוד בצורה מסודרת ועקבית על הבלוג שלך במהלך כל השנה. – פרטים והרשמה בלינק הזה. 

חדשה בתחום הבלוגים? רוצה ללמוד איך בונים אסטרטגית תוכן לבלוג שלך? בואי ב27 ביוני לסדנת בניית אסטרטגית תוכן לבלוג. סדנת הבסיס של עולם הבלוגים. סדנה מממנה יוצאים עם הרבה שיעורי בית להתחלה מסודרת וברורה של הבלוג שלך. מיועד למי שיש בלוג ולמי שהבלוג עדיין בין הלב לראש. כל הפרטים והרשמה פה בלינק. 

חושבת על יצירת תוכן בעזרת סרטוני וידאו? מצוין! גם אני מתכננת לעשות סדרה של סרטונים בהמשך, בשביל זה הזמנתי את גל זיו התותחית שתלמד אותנו איך בונים תסריט מהודק וטוב לסרטוני וידאו ומה צריך בשביל לצלם בצורה מקצועית. בואי לסדנה שתעיף לך את הראש ותגרום לך להבין שצילום וידאו זה לא כזה מביך כמו שאני חשבתי פעם… הזדמנות מעולה להתחדש בתוכן אותנטי ונגיש לקהל שלך. כל הפרטים והרשמה פה בלינק. 

לבנות לבד אתר אינטרנט לעסק – זה אפשרי

בשלוש שעות אתם יכולים לבנות אתר בעשר אצבעות. כל הפרטים פה בלינק

6 תגובות

ספרו לי אם אהבתן את הפוסט ולמה

תגובות נוספות

שיווק עסקים בדיגיטל באמצעות אתר אינטרנט, בלוג ותוכן | הבלוגריסטית יונית צוק