מה ההבדל בין משפיעני רשת להשפעה ברשת? ומה מתאים לך ולעסק שלך?
האם עסק צריך לשווק את עצמו עד שיהפוך למשפיען רשת?
בית ספר לשיווק דיגיטלי של מארי פורליו מאת יונית צוק הבלוגריסטית

מה ההבדל בין משפיעני רשת להשפעה ברשת? ומה מתאים לך ולעסק שלך?

בפוסט האחרון סיפרתי על השתיקה הדיגיטלית שלקחתי על עצמי במהלך השנה האחרונה.

אחד הדברים שחשבתי עליהם במהלך השנה הזאת הוא המונח של ההשפעה בעקבות השימוש ברשת.

עד כמה יש לנו כח ברשת להשפיע על אחרים ומה הם הגבולות שנרצה לשים לנו ולאחרים.

כולם יודעים שסף הכניסה לעולמות הדיגיטל הוא אפס. כל אחד יכול.ובקלות, מבלי לדעת קוד או תכנות לבנות את הנכס הדיגיטלי שלו ופשוט להתחיל לייצר תוכן. ותוכן חברים וחברות יקרים/ות מייצר השפעה.

אז למה לא כולם משתמשים בדיגיטל? כי זה לא כזה פשוט, זה בעיקר דורש התמדה, הבנה והתגברות על פחד מחשיפה.

למה אני לא משפיענית רשת?

במהלך השנים בניתי מותג בדיגיטל (הבלוגריסטית) שבעזרתו יצרתי מספר שיתופי פעולה מסחריים לטובת הקהילה שלי. שיתופי הפעולה היו בעיקר הענקת מידע וידע לקהילה, סבסוד חלקי של כנסים, הטבות והנחות לקהילה ועוד.

בכל פעם שהתקשרו אלי והציעו לי קמפיינים כאלה ואחרים בתור "משפיענית רשת" ההרגשתי שזה לא המקום שלי. אני לא משפיענית רשת. אני כן בניתי מותג ברשת, שמזוהה עם קהל מסוים, שיח וערכים ויש לי קהל אוהד שמונה אלפים, אבל אני לא משפיענית רשת.

אני כן, לעומת זאת,  משפיעה ברשת.

וההבחנה בין השניים עושה לי הרבה סדר מבחינת אופי התכנים, התדירות והפלטפורמות שאני מחליטה להשתמש, ואני מקווה שבסוף הפוסט הזה, תקבלו גם אתם את  הסדר שמתאים לכם בנושא.

בלבלתי? אז רגע, אני אסביר.

למילה השפעה יש 2 פנים –

  1. השפעה באמצעות הרשת
  2. מקצוע משפיעני הרשת.

אז בשביל לעשות סדר, אני ארחיב קצת על 2 הפנים הללו:

משפיעני רשת:

עם ההתפתחות של המדיה הדיגיטלית, השימוש הרחב ברשתות החברתיות ויכולת מגוונת לייצר ולפתח תכנים – נוצר מקצוע של העולם החדש, שלא היה קיים לפני כן, ושמו הוא "משפיעני רשת".

אני לא מגלה לכם שום דבר חדש, כנראה, אני פשוט שמה את העניין הזה על שולחן הדיונים. מדוע?

כי מקצוע משפיעני הרשת לא היה מקצוע עד לפני עשור. זה משהו שהתפתח בשנים האחרונות. זה אפילו לא היה תחביב. זה פשוט לא היה קיים.

תשאלו רגע את הילדים שלכם מה הם רוצים להיות כשיהיו גדולים? חלק מהם ירצו להיות משפיעני רשת – וזאת ההוכחה הכי גדולה שזה מקצוע.

לפני עשור, כשחקרתי את הפיכת התחביב למקצוע באמצעות הבלוג – חלק ממשתתפות המחקר היו נשים שהפכו למשפיעניות רשת בזכות הקול המיוחד של הבלוג שלהן.

איך מגדירים משפיעני רשת?

משפיעני רשת הינם יוצרי תוכן ברשתות חברתיות בנושא מסוים.

אותם יוצרי תוכן פיתחו במשך הזמן ערוצי תוכן מקוריים שאחריהם עוקבים קהל גדול שהופך לקהילה. יוצרי התוכן נחשבים למובילי דעת קהל ובעלי יכולת השפעה על הנעת העוקבים אחריהם.

בדרך כלל משפיעני הרשת (בין אם הם תכננו כך מההתחלה ובין אם הם צמחו לכך) מעוניינים למקסם את הערוץ למודל כלכלי, על ידי שיתופי פעולה מסחריים עם מותגים, הרואים בהם מקור מהימן ומניע לפעולה של לקוחות הקצה.

משפיעני הרשת צריכים להגדיל את רמת החשיפה ומספר העוקבים על מנת שיהיה להם מוצר למכור, והמוצר הוא – הקהל. או יותר נכון – יכולת השפעת התכנים על קהל העוקבים במטרה להניע אותם לפעולה. ולכן, משפיעני רשת יעבדו במשך תקופת מה "בחינם", קרי, הם צריכים לעבוד על הגדלת העוקבים ותדירות התכנים ללא קבלת תשלום או הפקת רווח, מכיוון ורק אז תהיה להם התכנות עסקית.

יש משפיעני רשת שמתייחסים לרשתות שלהם כאל עסק, הרבה לפני ההכנסה הראשונה שלהם.

יש משפיעני רשת שמתייחסים לעצמם כמשפיעני רשת אך ורק מתוך ההזדמנויות העסקיות שנוצרות להם על הדרך.

יש משפיעני רשת שנהנים מהחשיפה ואינם מעוניינים להפוך את הקהל שלהם לתהליך של מוניטיזציה.

יש משפיעני רשת שהופכים לסלבס ויש סלבס שהרשתות שלהם הופכות אותם למשפיענים.

כפי שניתן לראות ההגדרה של משפיעני רשת היא הגדרה מאוד פלואידית וזה היופי של הדיגיטל, הכל מאוד נזיל, משתנה והפיך.

הכח של משפיען רשת:

משפיען רשת צריך להכיל 6 פרמטרים בשביל לייצר הענות והנעה:

  1. התמדה
  2. הדדיות
  3. הוכחה חברתית
  4. אוטוריטה
  5. אהדה
  6. תחושת דחיפות / מחסור / בלעדיות (כשמדובר במכירות)

ששת הפרמטרים הללו מייצרים את הכוח של משפיען הרשת להשפיע על עוקביו להגיב, לשתף, להצביע, להשתתף בשיח, לרכוש ועוד.

שיווק באמצעות משפיעני רשת מתייחס לשני סוגים של מערכות יחסים.
1. מערכת יחסים קצרת טווח וממומנת – אילו הן מערכות היחסים שיש למשפיען הרשת ביחס למותג שאותו הוא מפרסם. יכולה להיות למשפיען רשת מערכת יחסים ארוכת טווח עם המותג, אבל הפעימות שלהן ברשתות מוגבלות בטווחי זמן קצרים עליהם הוא מקבל תשלום. (קיימים מודלים שונים של מוניטיזציה עליהם אני לא ארחיב כרגע).
2.מערכת יחסים ארוכת טווח שאיננה ממומנת – זאת מערכת היחסים של משפיעני הרשת עם הקהל שלהם, במהלכה הם מייצרים תכנים, יוצרים פעילויות ומרוויחים את האמון של העוקבים אחריהם.

לסיכום: משפיען רשת זה העיסוק והעסק. המוצר הוא הקהל והשירות הוא פרסום.

השפעה באמצעות הרשת:

לכל אחד ואחת שמשתמשים ברשתות חברתיות, או אפילו בווטסאפ יש את היכולת להשפיע באמצעות הרשת.

אנחנו חיים בעידן די מטורף שבו הדמוקרטיזציה של המידע הפכה אותנו מקוראים פסיבים לפבלישרים, למוציאים לאור. המכניזם של הפצה מרבים לבודד (התקשורת המסורתית) להפצה של בודד לרבים הופכת את הפלטפורמות הדיגיטליות לכאלה שמאפשרות התערבות והשפעה הדדית בין כותבים לחברים, קולגות ולקוחות.

ההבדל הוא בעיקר במטרה, ברצון ובגודל ההשפעה.

לדוגמא, אני לוקחת חלק בקבוצת פייסבוק שמונה 120 חברות. אנחנו ביחד עוד מימי פורומים וקומונות של תפוז. כבר מעל ל15 שנה אנחנו בקשר דיגיטלי שכזה. פלא. ממש פלא. אנחנו מ-א-ו-ד משפיעות האחת על השניה בתחומים שונים ומגוונים. מקניות ברשת, דרך צימרים מומלצים ועד מה נאכל ואיפה היום בערב. האם אנחנו קבוצה של משפיעניות רשת? ממש לא. יש כאלה שפתחו פייסבוק רק בשביל להיות בקבוצה שלנו ואין להן כלום בפרופיל. אבל אנחנו משפיעות האחת על השניה באמצעות השימוש ברשת.

ההשפעה ברשת יכולה להיות תגובה שתכתבו בקבוצת פייסבוק מתוך שיתוף בידע שיש לכם. יתכן והידע הספציפי הזה עושה פלאים לצד השני שקורא אתכם.

ההשפעה ברשת יכולה להיות פוסט בבלוג שפרסמתם ומישהו חיפש בדיוק את המידע הזה, אפילו מספר שנים אחרי שכתבתם את הפוסט הזה, אבל היום, ברגע זה ממש, המידע הזה השפיע עליו השפעה כזאת או אחרת.

ההשפעה יכולה להיות ניוזלטר שהפצתם ל 20 אנשים שיש ברשימה שלכם, ובדיוק באמצעותו עניתם על צורך של אחד הנמענים. בול מה שהוא חיפש. וואו איזה השפעה! מדהים, לא?

עסק כמותג ברשת

הרבה עסקים שנכנסים לעולמות השיווק הדיגיטלי פתאום מתבלבלים בין המושגים של השפעה באמצעות הרשת ובין משפיעני רשת.

אני מאוד הרגשתי את הבלבול הזה כשהשתמשתי באינסטגרם, משהו ברשת הזאת גרם לי לרדוף אחרי הלייקים והתגובות והשאלה של "כמה עוקבים אחרי". התחלתי לחשוב כמו מישהי שרוצה להיות משפיענית רשת, למרות שממש לא חיפשתי את זה. ואז התחיל הדיסוננס בין המהות שלי בתור מותג/עסק/אישיות ובין המעשים שלי בפועל בפלטפורמה.

לעסקים, שלא כמו למשפיעני רשת, יש כבר את המוצרים. התוכן הוא לא המוצר. הקהל הוא לא המוצר. הקהל הוא הלקוח הפוטנציאלי ולכן מספיק שיהיה לו 20 עוקבים שהם הנכונים עבורו, או בנאדם אחד בשבוע שמוצא את התוכן בבלוג שרלוונטי עבורו באמצעות גוגל, וכבר הוא מצליח לייצר השפעה על העסק.

עסקים לא צריכים לרדוף אחרי מספר עוקבים, עסקים בעיקר צריכים להבין איך שיווק באמצעות תוכן עובד עבורם ועבור המותג שלהם.

כן, יש עסקים שהופכים להיות עם הזמן בעלי אימפקט מאוד משמעותי כי התוכן שלהם השפיע על קהל שהלך וגדל והתרחב, והמוצרים של העסק התפתחו וגם הקהל הפך להיות מוצר, ואז הם הופכים להיות גם משפיעני רשת.

לא כל המותגים ברשת רוצים להיות משפיעני רשת, בסופו של דבר, זאת מחלקה נוספת של העסק ולא לכולם זה מתאים או רצוי.

מה צריך בשביל שהעסק שלי יהפוך למותג משפיע בדיגיטל?

השאלה הזאת מאוד מעניינת והתשובה אליה היא ארוכה (בסוף הפוסט אזמין אתכם לוובינר חינמי בנושא אז תשארו איתי רגע).

בגדול, צריך להתחיל בבהירות – מה העסק שלי עושה, מי קהל היעד, מה המוצרים שאני מוכר ואיזה אימפקט אני רוצה לעשות על העולם.

לאחר מכן צריך לבנות את הנכס הדיגיטלי הראשון בשביל לייצר נוכחות.

השאלה המתבקשת היא איפה – האם צריך להתחיל באתר או ברשת חברתית?

אני תמיד בעד אתר או לפחות בלוג צנוע שמראה את עיקרי הדברים שקשורים לעסק וגם מייצר לידים באמצעות טופס צור קשר והרשמה.

אבל פה נכנסים החסמים – לפעמים זה בתכנים, לפעמים זה בהשקעה הכספית (למרות שהיום אפשר לבנות אתרים ממש בזול) ולפעמים זה בחוסר בהירות, ואז אני ממליצה, אוקי, בואו נתחיל במקדם כניסה אפס – רשתות חברתיות. תתחילו לייצר את הבמה שלכם, את הנסיונות לתכנים שמפוזרים על גבי פרופיל אחד בפייסבוק או ביוטיוב או באינסטוש או בטיקטוק, לא משנה לי איפה (זה משנה לבעל העסק בהתאם לקהל היעד שלו). העיקר להתחיל לנוע ולמצא את מהות המותג.

ואז, כשיש פלטפורמה, לפחות אחת – הסוד שכולנו יודעים ושוכחים/מתעלמים – התמדה התמדה התמדה.

בניית מותג בדיגיטל דורש השקעה של זמן וסבלנות. אין פה טריק אחר או קסם לא ידוע. וכן, זה נראה שאצל האחרים זה היה ממש מהר כל סיפור בניית המותג, אבל אני מבטיחה שלא, זה לא היה מהר, פשוט אתם נחשפתם למותג הספציפי הזה כבר אחרי שנה וחצי של התמדה חסרת פשרות.

האם זה שווה את זה? הו כן! בהחלט.

תראו, אני שנה שלמה לא כתבתי דבר בבלוג שלי ובאתר והתנתקתי מהרשתות, ועדיין, היו לי מכירות של הקורסים און ליין שלי ויצרו איתי קשר להרצאות, סדנאות ומפגשים. איך? גוגל אהוב ליבי שמכוון אנשים שצריכים מענה על שאלה שלהם לאתר שלי שמשפיע על החלטת הרכישה שלהם. ככה פשוט.

אבל זה קורה "אוטומטי" אחרי עשור שבו אני משקה ומזינה את הבלוג שלי בתכנים שמקדמים את האתר מבחינה אורגנית.

רוצים לדעת עוד בנושא מיתוג עסקי ושיווק דיגיטלי?

תראו, לבנות מותג ברשת, לבנות את העסק כמותג ברשת וגם בשביל להיות משפיעני רשת מצליחים ומרוויחים – צריך לשנות את המיינדסט בנוגע לשיווק דיגיטלי.

שיווק דיגיטלי זה משהו יפה ולקח לי הרבה זמן למצא מישהי שאני מתחברת לצורת העברת הידע של הנושא.

הרבה אנשים שמלמדים שיווק דיגיטלי נוטים למכור "קסמים" ו"פורמולות" ו" בתוך X שבועות יהיו לכם Y עוקבים" וזה לא מתאים לצורה שבה אני מלמדת או עובדת בפועל.

ולכן כל כך שמחתי, שאחרי שנים של התלבטות החלטתי להרשם לקורס B-SCHOOL של מארי פורליו. קורס און ליין שמלמד את כל מה שצריך לדעת בנוגע לשיווק, מכירות ואימון עסקי.

כשלמדתי בשנת 2020 ממש עם תחילת הקורונה את הקורס המדהים של מארי פורליו B-SCHOOL הייתי בשוק כמה שהיא חכמה, מדברת לעניין, נותנת דוגמאות ומעוררת השראה, כמו כן הדברים שהיא סיפרה עליהם ולימדה אותם, יכלתי ממש לעשות "כן, כן זאת אני" "הי את מדברת עלי" "נכון! זה בדיוק מה שעשיתי או מה שאני מלמדת".

מארי פורליו קורס שיווק דיגיטלי לעסקים הבלוגריסטית

ללמוד ב B-SCHOOL היתה חוויה פשוט מדהימה עבורי מכמה סיבות:

א. עושר התכנים והרלוונטיות שלהם לכל עסק, בכל מודול יש מספר סרטונים, כל התכנים מתומללים, אפשר להוריד אותם למחשב והם כוללים גם דפי העשרה ושיעורי בית להדפסה.

אתם רואים את הקלסר הענק הלבן הזה שיש לי בספריה במשרד ליד לוח החזון? כזה קלסר ענק צריך בשביל כללללללללללללללל מה שהדפסתי בקורס.

בית ספר לשיווק דייגטלי של מארי פורליו מאת יונית צוק הבלוגריסטית

ב. רמת הקורס מבחינת תוכן, צילום, הנגשה, פעולה.

ג. צעד אחר צעד. הגישה שלה שכל דבר מפורק לחלקים מסודרים וכל דבר מוביל לדבר – אני מאוד אוהבת את הצורה שבה היא עושה סדר בדבר כל כך מורכב על ידי ששה מודולים.

ד.ההשפעה שהיתה לקורס על העסק שלי ועלי באופן אישי, לא האמנתי עד כמה נהייתי יותר טובה לעצמי, לעסק שלי וללקוחות שלי בזכות כמה משפטי מפתח שמארי אומרת בקורס הזה.

ה. השיעורים הם לנצח. אני חוזרת מדי פעם להאזין למודול כזה או אחר כשיש לי רעיון מסוים או כשאני צריכה בוסט.

הדבר היחיד שהיה חסר לי באותו זמן: קהילת למידה משותפת

נכון, יש קהילה של הקורס שסגורה בקבוצת פייסבוק שוקקת חיים, אבל אני לא הרגשתי בנח לשתף כי היו לי דילמות שלא מתאימות להיבטים בינלאומיים אלא ספציפים להתנהגות בארץ, לשפה בעברית ולמה שמקובל פה. בנוסף היו תוכנות שהומלצו לשימוש שאני מכירה בשמות בעיקר, אבל פחות בשימוש כי אני מעדיפה לעבוד עם תוכנות ישראליות.

וכמו שאתם מכירים אותי, כשמארי פתחה את ההרשמה לB-SCHOOL שנה שעברה, פניתי אליה ולצוות שלה וסיפרתי שיש לי רצון מאוד גדול לעזור לעסקים בישראל, בעברית בשיטה ובעזרת התכנים של מארי, כי הם באמת מדהימים וחכמים ומניעים לפעולה, ואם יהיה פתרון כזה או אחר אני אשמח לשמוע מהם.

נחשו מה? 

זאת מארי פורליו, ברור שיש להם פתרון!

אחרי שהם בדקו מי אני ומה המותג שלי מייצג הם אישרו לי להיות משווקת שותפה,  קרי תוכנית אפיליאייטס לקורס B-SCHOOL של מארי. (מזכירה לחזור ולקרא את האני מאמין של העסק שלי בכל הקשור למתן ערך לקהילה שלי בתור משפיעת רשת אבל לא משפיענית).

בגלל שהמטרה שלי היא לתת ערך לקהילה שלי, מי שירשם לקורס דרך הלינק הזה, יצטרף לקבוצה סגורה שאותה אנהל בעברית. קבוצת למידה של בעלי עסקים קיימים או כאלה שרוצים להיות עסק. את הקבוצה אני אנהל בהתא לתכנים שנלמדים בB-SCHOOL.

למי שנרשם דרך הלינק זה לא עולה אקסטרא, כי זה לינק שותפים, אני פשוט ממש מאמינה שהתמיכה שלי תעשה הבדל סופר משמעותי בלמידה שלכם.

שיווק עסקים בדגיגיטל יונית צוק הבלוגריסטית בשיטת B-SCHOOL של מארי פורליו

רוצים להכיר את האני מאמין של מארי בנוגע לעסקים?

חשוב לי שקודם כל תכירו את מארי פורליו ואת התכנים שלה.

בדיוק בשביל זה היא יצאה עם סדרה מוגבלת בזמן של  3 סרטונים הקשורים למיתוג דיגיטלי ושיווק דיגיטלי של עסקים. אני אוהבת את הסרטונים האלה כי הם נותנים המון ערך, בין אם תרשמו ובין אם לא, אני ממליצה לצפות בסרטונים האלה. (אל תתמהמהו, ביום חמישי הסרטונים ירדו מהאוויר).

בסרטון הראשון היא מדברת על 6 היסודות ליצירת שיווק דיגיטלי לעסקים.

בסרטון השני (שאמור להפתח מחר) היא מדברת על 13 המפתחות להצלחה שכל בעל עסק צריך לדעת. זה סרטון מדהים שיגרום לכם להרבה אסימונים ליפול בהקשר של מכירות ושיווק.

ובסרטון השלישי שיפתח לצפיה ביום ראשון היא מדברת על הגורמים שמעכבים עסקים מהצלחה בעסק ובשיווק. סרטון שלוחץ על הרבה נקודות אבל מצד שני גם נותן תקווה והשראה.

בסרטונים אתם יכולים לצפות באמצעות הלינק הזה

22/2/22 הזמנה למפגש שיח חינמי וQ&A אודות הסרטונים והתוכנית

ומי שרוצה להרגיש מה זאת קבוצת שיח אודות נושאי הסרטונים ולשאול אותי שאלות אודות התכנית של מארי פורליו אני יותר מאשמח לארח אותך

בזום מיוחד בנושא B-SCHOOL – תכנים ומעבר שיתקיים ביום שלישי 22/2/2022 (יאיייייייייי איזה תאריך מושלם אמלה) בשעה 20:20 (קלטתם?). 

כל מי שרוצה להכנס לזום תמלאו את הפרטים ואשלח לכם תזכורת לפני עם הלינק לזום.

אני מאוד מתרגשת מהפוסט הזה בכל כך הרבה רמות:

א. מרגישה שחזרתי הביתה עם הפוסטים והכתיבה. נכון, רציתי פוסט בשבוע אבל האומיקרון ממש מעייף ונדרש לי עוד קצת מאמץ לחזור לעצמי.

ב. התוכנית B-SCHOOL מרגשת אותי מאוד ואני יודעת שמי שיירשם דרכי יקבל כל כך הרבה יותר מזה.

ג. הקבוצה הסודית כבר 75% מלאה, אולי גם אתם רוצים להיות שם? כל הפרטים פה

ד. אני מרגישה שהפוסט הזה עושה סדר בנוגע למה שעסק צריך לעשות ברשת מבחינת תדירות, "לחץ" והבנה לגבי המשמעות של להשפיע באמצעות מול משפיען רשת.

ה. התגעגעתי. מאוד. תודה.

לבנות לבד אתר אינטרנט לעסק – זה אפשרי

בשלוש שעות אתם יכולים לבנות אתר בעשר אצבעות. כל הפרטים פה בלינק

4 תגובות

ספרו לי אם אהבתן את הפוסט ולמה

תגובות נוספות

שיווק עסקים בדיגיטל באמצעות אתר אינטרנט, בלוג ותוכן | הבלוגריסטית יונית צוק