לובה שרגא בראיון ופודקאס: בלוג הלייף סטייל fashion tails
מבלוג תחביב למקצוע מכניס - לובה שרגא
יונית צוק הבלוגריסטית מראיינת את לובה שרגא ממגזין הלייף סטייל ובלוג הלייף סטייל fashion tails

ראיון ופודקאסט עם לובה שרגא מבלוג ומגזין הלייף סטייל fashion tails

אני כל כך אוהבת את הראיונות שאני עושה בעונה השנייה של הפודקאסט שלי, (בעונה הראשונה הסברתי על עולם הבלוגים המופלא מא-ת , אם עוד לא האזנתם, ממליצה להתחיל מהתחלה) אני מרגישה שאפשר ממש ללמוד מכל ראיון וראיון, ולקחת מהניסיון של הבלוגריות והבלוגרים שאני מעלה לבמה, המון השראה לצד רעיונות לעשייה פרקטית.

 

את לובה שרגא ממגזין הלייף סטייל Fashion tails ראיינתי בעבר, למטרת עבודת המחקר שלי, כן כן, עוד בלוגרית דינוזאורית, שכבר עברה כברת דרך מהימים הראשונים של סצינת הבלוגינג בישראל.  אני מאוד נהניתי לשוחח עימה בפודקאסט הנוכחי, כי הרגשתי את ההתפתחות שהיא והבלוג שלה עברו מבחינת פלטפורמה, קהל, תוכן, חשיפה, רשתות חברתיות ותפיסת עולם. אהבתי במיוחד שהיום המגזין כולל צוות וראוי לציין את אטרקצי טל מנהלת התוכן הויזואלי במגזין. על החלק שלה – תשמעו בשיחה שלנו.

 

אז לא ויתרנו, ואמנם לא נפגשנו פנים מול פנים בשל המצב בעולם, אבל עלינו לזום והקלטנו את השיחה שלנו.  מוזמנים להאזין. תמללתי פה את השיחה וגם הוספתי שאלות נוספות, שעליהן לובה לא ענתה בשידור שלנו כי כבר נגמר הזמן. אל תוותרו גם על מה שכתוב.
ובונוס מיוחד – מתוך השיחה שלנו, הכנתי מערך שיעור חחחחח, נו, מה לעשות, אני מורה בנשמתי. היו לנו כמה רגעים בשיחה שאמרתי לעצמי "וואי, את זה המאזינים חייבים לכתוב ולנסות לפענח איך הם עושים את זה בבלוג שלהם", אז סיכמתי בדפי עבודה עבורכם את מה שכדאי, בעקבות השיחה שלי עם לובה, לעשות בבלוג שלכם. מקווה שתאהבו.

מתי התחלת את הבלוג Fashion-tails ולמה?

הבלוג הוקם בשנת 2009, לא הרבה זמן אחרי שהשתחררתי. זו הייתה שעתן היפה של בלוגי האופנה בחו"ל בעיקר וגם בארץ גיליתי כמה ניצנים, כמו הבלוג המעולה של דר משיח "אפונה". התחלתי את דרכי במשרדי פרסום ובעולם השיווק – וחשבתי שזו דרך לתעד מחשבות, כמעין יומן אישי וירטואלי עם נגיעות של אופנה (משתמשת במונח הזה בצורה מאוד נדיבה) וביוטי, מבלי יעדים קונקרטיים.

אילו פלטפורמות עברת עם השנים בבלוג שלך

עברתי הכל מהכל, מסנאפצ'אט עד יוטיוב ובימים אלו מנסה גם לפצח את טיק טוק. אירוני כי כשהתחלתי הייתה שממה מוחלטת ולא היו שום פלטפורמות חוץ מפייסבוק וניצנים של יוטיוב. כיום אני מתמקדת בעיקר באינסטגרם, בפייסבוק ובמערכת התפוצה של המגזין במייל.

אילו שינויים התכנים של הבלוג עברו?

כל דבר שעשיתי נוצר תוך כדי תנועה. ייתכן שזה נראה מחושב מהצד, אבל בפועל אני פועלת בצורה מאוד אינסטינקטיבית. הבלוג הפך במרוצת השנים למגזין עם היבטים מסחריים, אבל כנראה שעמוק בלב נשארתי אותה בת 21 אבודה שהחליטה לתעד מחשבות אונליין ועד היום אני משתמשת בו כיומן אישי לפרקים. אני תמיד יוצאת מנקודת הנחה שאם אני מתמודדת עם חוויה חדשה, היא בוודאי לא ייחודית רק לי אלא נשים נוספות עוברות את זה. כך בדיוק התחלתי לכתוב על התמודדות עם אקנה או עם ההחלטה להפסיק לקחת גלולות.

יונית צוק הבלוגריסטית מראיינת את לובה שרגא ממגזין הלייף סטייל ובלוג הלייף סטייל fashion tails

מה הלו"ז שלך מבחינת יום עבודה בבלוג?

אני עובדת תמיד לפי בלוקים: כותבת פוסטים בבת אחת, מעבירה משימות לעובדות שלי בבת אחת, מצלמת בבת אחת. העבודה בצורה כזו גורמת לי להישאר מפוקסת באותו סוג של עבודה מבלי לקפוץ ממשימה למשימה וזה מאפשר לי ליצור כמות גדולה של תכנים בבת אחת מכיוון שאני עובדת לפי קבוצות.

בתור בלוגרית ותיקה, איך את רואה את ההתפתחות של עולם התוכן הדיגיטלי בשנים האחרונות?

בעיניי ההתפתחתות הזו מרתקת ובהחלט מרתק לעקוב אחריה גם מהצד וגם בתור מישהי שמעורבת בעשייה שלה. אם אני חוזרת לימי תחילת הבלוג, אז בוודאי שלא ניתן היה לחשוב אפילו – או לפחות אני לא חשבתי על מוניטיזציה של התוכן שלי. עצם העובדה שהמילה מוניטיזציה הפכה ל- Buzzword מצביעה כמה רחוק התקדמנו. אם פעם היה ברור שבלוג הוא תחביב ועם הזמן היינו ממש צריכים להיאבק על הקיום שלנו בתור חלק חשוב מעולם השיווק המודרני, אז היום יש הבניות שהן כבר יותר בסיסיות. זה לא סותר את העובדה שארוכה עוד הדרך ויחלוף זמן עד שהעולם יפנים עד כמה שיווק באמצעות תוכן וסטוריטלינג הם כלים משמעותיים כדי לקדם עסקים היום

איך את משלבת בין תכני הבלוג לרשתות החברתיות

אם להשתמש בעולם המונחים שלך, אז הבלוג עבורי הוא המגדלור, הוא הבסיס והלב של העשייה שלי ומשם אני יוצרת תכנים לרשתות החברתיות, כל רשת והאדפטציה הייחודית לה. על אף שהתכנים הם בבסיס אותם תכנים, אני מוצאת זוויות שונות לגשת אל התוכן הזה ברשתות החברתיות. אפשר ממש לדמיין את זה כמו תרשים זרימה כאשר הבלוג נמצא במרכז והוא שולח חיצים שונים עם תכנים דומים אך שונים לכל רשת חברתית כך שכל המדיות שלי יעמדו בפני עצמן אך תהיה במקביל גם שפה משותפת לכולן יחד.

שיתופי פעולה מסחריים – מה חשוב בעינייך לדעת בנושא

בעיניי הכי חשוב לדעת שאין כאן קונספט של One size fits all. התאמה אורגנית לתוכן יוצרת שיתופי פעולה נכונים ומניעים יותר לפעולה מאשר בריף כללי שנשלח במקביל לכמה יוצרי תוכן במקביל. חיבור נכון בין סיפור המותג לבין סיפור יוצר התוכן שמקדם אותו הוא בעיניי הבסיס של שיתוף פעולה מוצלח ואת החיבור הזה אי אפשר לכפות, לזייף או לייצר בצורה סינתטית.
יונית צוק הבלוגריסטית מראיינת את לובה שרגא ממגזין הלייף סטייל ובלוג הלייף סטייל fashion tails

איזו תגובה ריגשה אותך במיוחד

אני ברת מזל ומקבלת באופן קבוע תגובות מרגשות, החל מכך שאני מייצרת שיח משמעותי בקהילה ומעלה לדיון נושאים שלא קיבלו במה עד כה ועד להשפעה פרטנית שיש לי על חברות הקהילה שלי, מהאומץ לעזוב מקום עבודה רעיל ועד היכולת לשמש מפלט לנשים שמתמודדות עם חוויות לא פשוטות בחיי היום יום.

חשיפה וחושפנות – איך מתגברים על הפחד לחשוף את הדברים האמיתיים?

אני תמיד משתדלת להביט מחוץ למקום הנוחות האישי שלי. האם ליכולת שלי להציף את הדברים על פני השטח יש מקום? האם זה יכול לעזור? אם התשובה היא כן, אשתף את החוויות שלי כדי שנשים שונות תוכלנה להתחבר אליהן מהמקום שלהן. אני לעולם לא משתפת פרטים במטרה למען השיתוף, ללא שום פואנטה או כדי לענות על היצר המציצני. ברגע שזה יוצא מגבולות ה"אני" אל ה"אנחנו", מבחינתי השיתוף הזה לגיטימי ונכון, גם אם אני מדברת על סקס, מחזור, פוריות או כל נושא אחר.

קול גירלס קלאב – ספרי על המיזם היפה הזה, למה פתחת אותו ולמי הוא מיועד

גם הפעם התגלגלתי אל המיזם הזה באופן רנדומלי. החלטתי לכתוב פוסט על מוצרים נישתיים וכדי להמחיש אותם, יצרתי מעין דמות של "קול גירל" שאוהבת כל מיני דברים מאוד ספציפיים. מתוך הפוסט הזה יצרתי קבוצת פייסבוק כדי להמשיך ולדון בה על מוצרים נישתיים. מהר מאוד גיליתי שנשים שאוהבות דברים נישתיים, יש להן כל מיני מאפיינים דומים ומכנה משותף שלא מסתכם רק באהבה של שמפו מסוים או מותג אופנה ספציפי. בכל פעם לקחתי צעד נוסף אחורה כדי לאפיין את הדמות של ה"קול גירל", שהיא חובבת מוצרים נישתיים, אוהבת לקרוא במגזין אבל יש בה הרבה מאוד תכונות והתמודדויות שעד לאותה נקודה לא הייתי ערה לה. כל דיון יצר צורך בדיון חדש, הדיונים יצרו לבסוף גם מפגשי קהילה, נוצר מדור שבו אני מבקרת בבתים של נשים מתוך הקהילה כדי לקבל הצצה לעולם התוכן שלהן – ונוצרה בעצם קהילה שהיא הרבה יותר גדולה מהפוסט הראשוני שכתבתי ולמען האמת גדולה גם ממני ומהתוכן שלי.

מה הטעויות שבלוגים עשויים לעשות בהתחלה וגם בתור בלוגים מתקדמים

בכנות, קשה לי לדבר על טעויות בבלוגים, מתוך האמונה שיש תוכן לכל אחד ואחת וכל אחת יכולה למצוא את הפינה שלה ברשת. קל לי לחטוא בכך שאצביע על טעויות מתוקף כך שאני סוג של דינוזאורית בעולם הבלוגינג. בעוד שיש תוכן שאני לא מתחברת אליו וזה לגיטימי, כל עוד יש אנשים שנהנים ממנו ויוצרת התוכן נהנית לייצר אותו – אין באמת טעות. גם אני עשיתי בזמני דברים שנתפסים בעיניי היום בדיעבד כטעויות אבל באותו זמן זה הרגיש נכון וזה בסדר. הכל בר שינוי, אנחנו חיים בעולם שהכל משתנה בקצב מהר וכל התוכן נשטף בצורה מהירה, לכן אני אף פעם לא מתעכבת על טעויות ומאמינה שמוטב להמשיך הלאה.

איך יוצרים קהילה משמעותית לבלוג

בעיניי קהילה משמעותית היא ביכולת לספק מרחב לנשים אחרות מתוך הקהילה. אני עדה להרבה מאוד סוגים של קהילות וירטואליות סביב יוצרות תוכן ואני מבחינה שהמכנה המשותף שלהן זה שהקהילה סובבת סביב יוצרת התוכן עצמה, החיים שלה והעשייה שלה. לגיטימי מאוד בעיניי אבל זו לא אני, בעיניי קהילה משמעותית יכולה להיווצר כשמעניקים קול של ממש לחברות בה: מאפשרים להן להתבטא, לחלוק וכן, גם לכתוב. יש לא מעט חברות קהילה שתרמו פוסטים אורחים מבריקים למגזין, שעד היום זכורים לטובה.

יונית צוק הבלוגריסטית מראיינת את לובה שרגא ממגזין הלייף סטייל ובלוג הלייף סטייל fashion tails
טל ולובה צילום: טל אלקבס

את הבלוג שלך הפכת לעסק מצליח ולסוכות דיגיטל, מי הלקוחות שלך ומה את עושה בדיוק

כל מה שאני עושה היום הוא בעצם תחת מטריית הסטוריטלינג, היכולת לספר סיפור. במגזין הלקוחות שאיתם אני עובדת, שיתופי הפעולה המסחריים נוצרים דרך החיבור שלי עם העסק, ללקוחות אחרים להם אני מנהלת פלטפורמות סושיאל מדיה, אני יוצרת את החיבור בין הסיפור שלהם לסיפור של הקהל. ברגע שמבינים מה מאפיין סיפור טוב, אפשר ליישם את זה על הרבה סוגי עסקים. בפגישות ייעוץ לדוגמה, אני נפגשת עם בעלות עסקים קטנות ויוצרות תוכן במטרה להגיש להן פיצוח של הסיפור שלהן ברשת. זה החלק בעשייה שלי עם לקוחות שאני מאוד אוהבת: היכולת לחבר את חלקי הסיפור כמו חלקי פאזל, עד שזה מתחבר לי לתמונה מאוד ברורה לגבי איך לתקשר את המסרים של המותג לקהל.

השקות של מוצרים של מותגים – עשה ואל תעשה

בעיניי מה שעומד בבסיס זה חיבור נכון בין המוצר המושק ליוצרת התוכן שאיתו עובדים, שנית, לשלב את מסרי המוצר מבלי להכתיב בצורה מגבילה וספציפית את צורת התקשור שלו לקהל של יוצרת התוכן כך שזה יוכל להשתלב בצורה אורגנית במהלך התוכן שלה מבלי לעורר אנטיגוניזם.

אילו הזדמנויות נוצרו לך בזכות הבלוג

העניין שנוצר סביב האירועים שלי בעיניי זו הזדמנות אדירה ומבלי להישמע רגשנית מדי, אבל העובדה שבימים אלה, יש קהילה שמביטה בי לתוכן ולקצת פורקן מהמתח במצב המטורף הזה – זו הזדמנות אדירה. בעיניי זה משמעותי יותר, בטח היום, מאשר למנות בפנייך את כל המותגים שעבדתי איתם ואת ההזדמנויות הכלכליות שהיו לי.
תודה רבה רבה ללובה על הראיון המדהים הזה, ממליצה בחום להאזין לפודקאסט במקביל, כי יש שם אוצרות של זהב שלא מוזכרים פה בראיון הכתוב.
ועכשיו – מסמך העבודה שלכם בעקבות הפודקאסט המרהיב שהיה לנו, אותו אפשר להוריד פה.

מה למדתם? אשמח לקרא בתגובות.

לבנות לבד אתר אינטרנט לעסק – זה אפשרי

בשלוש שעות אתם יכולים לבנות אתר בעשר אצבעות. כל הפרטים פה בלינק

2 תגובות

ספרו לי אם אהבתן את הפוסט ולמה

תגובות נוספות

שיווק עסקים בדיגיטל באמצעות אתר אינטרנט, בלוג ותוכן | הבלוגריסטית יונית צוק