איך יוצרים תכנית שותפים בבלוג? פוסט אורחת מאת מיי גרף - שיווק עסקים בדיגיטל באמצעות אתר אינטרנט, בלוג ותוכן | הבלוגריסטית יונית צוק
איך להרוויח בבלוג מתכנית שותפים
איך לפתוח תוכנית שותפים בבלוג שלי

איך יוצרים תכנית שותפים בבלוג? פוסט אורחת מאת מיי גרף

את מיי גרף, סטייליסטית ובלוגרית למידות 42+, אני מכירה מהבלוג may wear it, בעבר נפגשנו גם בכנס שלי וגם בפגישה אישית. כל כך התרשמתי מהאישה הזאת, כמה עוצמה וחכמה יש בה. במהלך שיחתנו היא דיברה על תכניות שותפים שמהוות חלק בבלוג שלה, תפסתי אותה ואמרתי לה: "אני חייבת שתכתבי על זה פוסט בבלוג". כי אין יותר טוב מבעלת ניסיון בעיני.
בעבר כתבתי על תכנית שותפים ופירטתי אודות תכנית השותפים של רוני קנטור, מי שלא זוכרת על מה מדובר מוזמנת להכנס לפוסט ולקרא ולחזור לפה לאחר מכן. מי שמעוניינת לקרא על נושא הכנסות מהבלוג מוזמנת להכנס לסדרה השלמה בנושא: חלק א, חלק ב, חלק ג, חלק ד. 

אז הפוסט היום מוגש באהבה ממיי גרף, בנושא תכניות שותפים. אמנם פה מדובר על תכניות בתחום האופנה, אבל זה אפשרי בכל התחומים.

מיי גרף בלוג אופנה לנשים במידות 42 ומעלה

 

 

תכנית השותפים – או באנגלית affiliates – היא אחת הדרכים הבולטות עבור בלוגים להרוויח כסף מהפעילות השוטפת שלהם.
בארץ, הנושא הזה עדיין לא מוכר ומפותח מספיק, וחבל שכך. כאשר התחלתי את הבלוג שלי ניסיתי להתייעץ בכמה אנשים מהתחום ולצערי נתקלתי בחוסר רצון מוחלט להסביר ולעזור. הבטחתי לעצמי שאני אנהג אחרת, ולכן מאוד שמחתי כאשר יונית פנתה אליי ויצרה את שיתוף הפעולה שאיפשר את הפוסט הזה.

מה זה בעצם תכנית שותפים?

תכנית שותפים היא דרך לקבל עמלה על מוצרים שעל קנייתם אתם ממליצים. לדוגמה, אם יש לי אתר אופנה ואני ממליצה על שמלה מסויימת, אני יכולה להכניס קישור אפיליאייט לרכישת השמלה. על כל אחת שתרכוש את השמלה דרך הלינק שלי אקבל עמלה של אחוז מסויים ממחיר השמלה. לדוגמא, בפוסט בגדי ים ובפוסט פינ-אפ.

דבר דומה ניתן לעשות עם ספרים, אקססוריז, תכשיטים, נעליים, חומרי יצירה, מוצרי קוסמטיקה ופארם, מכשירי אלקטרוניקה ובעצם כל דבר שנמכר אונליין.

איך להרוויח כסף בבלוג מתכנית שותפים

אז איך מתחילים עם תכנית שותפים?

ראשית, מיצאו את האתרים שעל המוצרים תרצו להמליץ.  רצוי מאוד שאלו יהיו אתרים שאתם באמת מכירים ומשתמשים בהם וסומכים על המוצרים והשירותים שהם מציעים.

ברוב האתרים ניתן למצוא בתחתית הדף לינק שיקרא affiliates או partners ובו אפשר יהיה לקרוא על התכנית שהם מציעים ולהצטרף אליה. במידה ואתם לא מוצאים דבר כזה פשוט חפשו בגוגל את שם האתר שאתם מעוניינים בו + המילה affiliate. למשל: asos affiliate, ebay affiliate וכדומה. סביר להניח שתמצאו את מבוקשכם (אם כי קחו בחשבון שיש גם אתרים שלא משתתפים בתכניות שותפים כאלו ויתכן ש"נפלתם" דווקא על כזה).

יכול מאוד להיות שתגיעו לאתר שמרכז מכירות שותפים של הרבה אתרים, שמבחינתכם זה יכול להיות מאוד נוח אם אתם רוצים לקדם מוצרים מכמה אתרים שקיימים באותו "פורטל".

אני באופן אישי משתמשת בשני אתרים עיקריים:

Affiliate window, שקיצר לאחרונה את שמו ל-awin, הוא אתר שמרכז בתוכו הרבה מאוד תכניות שותפים של חברות גדולות ומוכרות. בתחום אופנת הפלאס סייז למשל תמצאו שם את אסוס, האוס אוף פרייז'ר, צ'י צ'י לונדון, אלי אקספרס ועוד. כיוון שאתר זה מרכז הרבה תכניות חשוב לעבור על כל מה שרלוונטי לכם ולהרשם לכל התכניות שאתם מעוניינים לקדם. רק אחרי שתקבלו אישור שבקשתכם נבחנה והתקבלה (זה לוקח לרוב מספר ימים) תוכלו להתחיל לקדם מוצרים מהתכנית הרלוונטית.

Ebay – כשמו כן הוא, מדובר בתכנית השותפים של איביי. תקף לכל המוכרים ולכל תת-האתרים של איביי.

קידום מוצרים:

אחרי שמצאתם את התכניות והאתרים שרלוונטיים לכם ונרשמתם אליהם, הגיע הזמן להתחיל לקדם מוצרים. יש שתי דרכים לעשות זאת: הדרך הידנית והדרך הקלה 🙂

אתרים גדולים, כמו שאלו שציינתי קודם שאני משתמשת בהם, מספקים קוד שאותו אתם מטמיעים באתר שלכם. מהרגע שהקוד מוטמע אין שום דבר שאתם צריכים לעשות חוץ מלהדביק את הלינק למוצר שאתם רוצים בפוסט שלכם. הקוד יהפוך אוטומטית את הלינק שלכם ללינק affiliate. זה מאוד מאוד נוח ואני ממליצה על זה. כשאני היום ממליצה על בגד מאיביי, לדוגמה, אני רק שמה את הלינק שלו וזהו, שזה משהו שממילא הייתי עושה גם בלי קשר למכירות שותפים. הכי פשוט בעולם.

איך להרוויח כסף בבלוג מתכנית שותפים

בדרך הידנית צריך בעצם לקחת כל לינק בנפרד ולהמיר אותו ידנית ללינק שותפים. בדרך כלל הדרך לעשות זאת היא לגשת לאתר השותפים שלהם (למשל Awin או איביי) ושם לחפש לשונית שנקראת link generator או משהו דומה. בלשונית הזו אתם מכניסים את הלינק למוצר שאתם מעוניינים לקדם והוא מייצר לכם לינק שותפים. את הלינק שקיבלתם אתם צריכים להדביק בבלוג שלכם כקישור.

זה נשמע יותר מסובך ממה שזה בפועל, ומנסיוני אחרי פעם-פעמיים מבינים את העניין. מה שכן, זה גוזל הרבה יותר זמן מאשר הדרך האוטומטית ולכן אני אישית בחרתי כרגע לעבוד רק עם אתרים שמספקים קוד הטמעה להמרה אוטומטית. כמובן שזה תלוי בכם ובכמות הזמן שאתם רוצים להשקיע בכך.

canva-photo-editor-62

 

זהו! אחרי שכתבתם פוסט והכנסתם אליו לינקים, בין אם מומרים אוטומטית או ידנית, ברגע שתפרסמו אותו ואנשים יתחילו להכנס לפוסט ולקנות יתחילו להצטבר הכנסות.

בכל אתרי מכירות השותפים שאני מכירה תוכלו לראות דוחות שמראים כמה אנשים הקליקו על קישור מסויים, כמה מאלו שהקליקו רכשו, מה אחוז ההמרות וכמובן כמה כסף נצבר לזכותכם.

אחוז העמלות שהאתרים האלו מציעים משתנה מאתר לאתר ולפעמים גם ממוצר למוצר. בגדול מנסיוני הוא נע בין 2%-5% ממחיר הפריט.

איך להרוויח כסף בבלוג מתכנית שותפים

ארבעה טיפים חשובים למעוניינים להיכנס לעולם מכירות השותפים:

  1. רצוי מאוד להמליץ כמה שניתן על אתרים, מוכרים (אם מדובר באיביי למשל) ומוצרים שאתם מכירים. כאלו שאתם רוכשים מהם בעצמכם ויודעים שאפשר לסמוך עליהם ועל הסחורה שלהם, וידעו לתת מענה גם אם משהו משתבש. במקביל – היו קשובים וערניים לפידבקים של הקוראים (וכדאי אף לבקש שיעדכנו אם הם רוכשים ואם היו מרוצים או לא). למשל, באחד הפוסטים המלצתי על בגד ים. מאוחר יותר קיבלתי שתי חוות דעת מרוכשות שלא היו מרוצות ממנו ובעקבותיהן הסרתי את ההמלצה. כמובן שתמיד יכולים להיות פקשושים ולפעמים גם המוכרים או האתרים הכי אמינים מספקים סחורה פחות טובה, אבל בגדול נסו לחשוב על טובת הקוראים שלכם ולא על רווח קל ומהיר עבורכם. בטווח הארוך זה ישתלם לכם כי ידעו שאתם אמינים, לא ממליצים סתם ומקשיבים לביקורות.איך להרוויח כסף מתכנית שותפים
  2. אל תפחדו להמליץ על מוצרים עם מחיר נמוך. נכון, על פניו זה נשמע יותר כדאי להרוויח 5% עמלה על פריט שעולה 100$ מאשר על כזה שעולה 15$. אבל בפועל מה שמשחק פה תפקיד אלו הכמויות ולא מכירה אחת, גבוהה ככל שתהיה. שני פוסטי הקניות הכי מצליחים שלי הם כאלו שממליצים על שמלות פינ-אפ זולות ועל בגדי ים זולים במידות גדולות. קחו בחשבון שיש לא מעט אנשים שחוששים להזמין אונליין, והרבה יותר קל להם להתנסות עם משהו זול, שבמקרה הכי גרוע יגרום להם להפסיד כמה עשרות שקלים, מאשר עם מוצר יקר.
  3. תהיו אותנטיים. תמליצו על פריטים שבאמת יפים/מוצלחים בעיניכם ושמתאימים לאסתטיקה ולאג'נדה שלכם. לא תראו אותי למשל מקדמת מוצרי דיאטות, או בגדים שלא יפים בעיני.
    עם זאת, היו גם קשובים לקוראים ונסו לזהות מוצרים שיעניינו אותם – בין אם בגלל שיש בהם מחסור בארץ, כי המחירים אונליין משתלמים יותר וכדומה. למשל, פוסט בגדי הים שהזכרתי קודם הוא מקרה קלאסי של הקשבה להלך רוח (כי אכן מאוד קשה למצוא בארץ בגדי ים במידות גדולות במחירים סבירים) משולב עם שמירה על אותנטיות (כי הקפדתי להמליץ על בגדי ים שיפים בעיני ושהייתי קונה (או שבאמת קניתי) בעצמי.
    הערה של יונית – זוכרות את הפוסט שכתבתי על כתיבה אותנטית?
  4. אולי הכי חשוב – היו סבלנים! אל תצפו להרוויח אלפי שקלים מקישורי שותפים בחודש הראשון. גם אם יש לכם בלוג ותיק ופופולרי לוקח זמן לאנשים לסמוך עליכם ולקנות דברים בהמלצתכם. בשנה וחצי לערך שאני עושה את הדבר הזה אני רואה עלייה בהכנסות מחודש לחודש – גם כיוון שאני למדתי איך לעשות זאת יותר נכון וגם מכיוון שהקהל יותר סומך עליי, על טעמי ועל כך שאני בוחרת אתרים ומוכרים אמינים.
    אם תתמידו – סביר מאוד להניח שתראו תוצאות.

איך תכנית השותפים משפיעה על המחיר?

את החלק הזה אני מוסיפה לאחר שמיי נשאלה בקבוצת הבלוגים שלי:
"האם הקוראים יודעים שזה פוסט ממומן? גילוי נאות וזה..? "

"שאלה מצויינת!
קודם כל זה לא בדיוק פוסט ממומן כי אף אחד לא שילם לי על עצם הכתיבה שלו. אם ארוויח ממנו כסף או לא זה כבר תלוי בכל מיני גורמים (ובהחלט היו בהתחלה פוסטים שמהם לא הרווחתי או שהרווחתי דולרים בודדים שלא כיסו אפילו את זמן הכתיבה כמו כן, חשוב  לציין שהמחיר למי שקונה דרכך לא גבוה אפילו בסנט אחד מאשר אם היא תכנס לאתר ותקנה שם בעצמה, ככה שהקוראות לא מפסידות מזה שום דבר אלא בעצם רק רואות המלצה שלך ומחליטות לבד אם מתאים להן או לא. כיוון שכך, אני אישית לא כותבת גילוי נאות. זאת לעומת כשכתבתי פוסטים עליהם שילמו לי גורמים מסחריים מראש שם כן הוספתי גילוי כזה. בסופו של דבר זו תחושה אישית שלך – מה מרגיש לך יותר נכון ונוח."

בהצלחה! מיי

המון תודה למיי גרף על הפוסט הזה שיש בו כל כך הרבה ערך! במידה ויש לכן שאלות נוספות, תמיד מוזמנות לכתוב פה בתגובות את השאלות ומיי תשמח לענות (גם אני). 

אפשר למצא את מיי גרף בבלוג שלה www.maywearit.com ובפייסבוק

סדנאות חדשות:

סדנת בניית אסטרטגית תוכן לבלוג – 13/9/2017 במיי קמפוס בני ברק, כל הפרטים פה

סדנת קידום הבלוג בגוגל, SEO – סדנא חדשה ומצוינת שתועבר על ידי  קולגה יקרה וכריש בתחום, זוהר עמיהוד, כל הפרטים פה.

++++++++++++++++

פוסט אישי – לאחר שמייל הנחת יום ההולדת זכה להצלחה מאוד גדולה, החלטתי גם לכתוב פוסט אישי על שנת 38 שלי, מוזמנות לקרא את הבלוג האישי שלי. אמעובדת עצות.

הפוסט האישי יצר גלים רבים בבלוגוספירה ומעבר לו, מזמינה להרחיב ולקרא את הפוסט של מיכל אדמתי דביר אודות הסלמון, ואת נתלי תמיר שאירחה אותי למשחק ארץ עיר כפר.

לבנות לבד אתר אינטרנט לעסק – זה אפשרי

בשלוש שעות אתם יכולים לבנות אתר בעשר אצבעות. כל הפרטים פה בלינק

19 תגובות

ספרו לי אם אהבתן את הפוסט ולמה

תגובות נוספות

שיווק עסקים בדיגיטל באמצעות אתר אינטרנט, בלוג ותוכן | הבלוגריסטית יונית צוק