האם לבלוגים יש עתיד? - שיווק עסקים בדיגיטל באמצעות אתר אינטרנט, בלוג ותוכן | הבלוגריסטית יונית צוק
האם עתיד הבלוגים להשאר או להיעלם
איך לכתוב בלוג

האם לבלוגים יש עתיד?

אני אוהבת פוסטים עם תחזיות, ואני ממליצה גם לכן לכתוב מדי פעם פוסטים של תחזיות.
למה אני אוהבת? כי זאת תחזית. זה לא מדע מדיוק.

זאת בדיקה של הלך הרוח, ואם זה נכון אז יוצא מעולה, ואם זה פחות חוזה את העתיד, אז נו, זאת תחזית,
כמה פעמים דני רופ טעה בעניין הגשם. נכון?

אבל עכשיו רגע ברצינות.

מה צופן העתיד בעניין הבלוגים?

הבלוגים, בעיני, ובעיני מומחים בעולם, לא הולכים להיעלם, אם כבר אז הפוך, הם עתידים להישאר בתור האתרים הקבועים, אלו שאפשר לסמוך עליהם, אלו שעושים את העבודה בצורה נאמנה.

בשביל להבין את התחזית הזאת, צריך להבין, קודם כל מה ההבדל בין בלוגים ויתר הפלטפורמות שקיימות בעולם הזה. (נורא מתחשק לי לכתוב שקיימות ברחבי אינטרנט, אבל לכתוב אינטרנט זה כל כך שנות ה90…)

 

פלטפורמה של באז שבא ונעלם לעומת יסודות של פלטפורמה עצמאית

הרשתות החברתיות – פינטרסט, פיסבוק, אינסטגרם, יוטיוב, סנאפצ'אט וחברים – יוצרים רעש בלתי פוסק של תוכן משתנה וכוללים גם הרבה שינויי מבנה ואלגוריתם תזזיתיים.
זה קצת כמו קרקעות טקטוניות שרוחשות מתחת לפני הקרקע עד שקורה הפיצוץ.

הפיצוץ בפלטפורמות הללו יכול להיות או רכישה על ידי פלטפורמת ענק (כמו פייסבוק או גוגל) או היעלמות בשל באז שהלך והתפייד לו בשל כשל תפעולי, חוסר עניין, תחרות והעתקה.

לעומת זאת הבלוגים, אפשר לסמוך עליהם שהם ישארו. יתכן ומה שישתנה בבלוגים זה המבנה, הפיצ'רים, התוספים, התבנית הגרפית, אבל עמוד השדרה של תוכן עצמאי בפלטפורמה עצמאית, המסודרת בסדר כרונולוגי הפוך, תשאר. למה? כי זה לא תלוי פרמטר של חברת ענק, אלא תלוי בכח עצום של פרטים בודדים שמרכיבים את הפלטפורמה של הבלוגים. בעצם כתיבת בלוג עצמאי, הדבר תלוי אך ורק ביוצר התוכן עצמו. הוא זה שקובע אם הפלטפורמה תתקיים או תיעלם.

הזדמנויות של פרנסה

בארה"ב ובאוסטרליה מאוד מקובל שבלוגרים מרוויחים כסף מהבלוגים שלהם, על זה כתבתי בחוויה שלי מהכנס ביוטה. העובדה שמישהי, יוצרת, יכולה לפרנס את משפחתה באמצעות הכתיבה וההזדמנויות שגלומות בכתיבה ובפרסום תכנים ומודעות פרסום, לא קיימת בסדר גודל דומה באף פלטפורמה אחרת. נכון, יש הרבה אנשים שמרוויחים כסף באינסטגרם, פיסבוק וביוטיוב, אבל אני רואה שבבלוגים זה יחסית הרבה יותר קל לאדם ממוצע, מכל יתר הפלטפורמות.

התמקצעות

מספר בתי הספר בעולם בתחום התוכן ושיווק באמצעות תוכן הולך וגדל, וכן, אני מדברת על בתי ספר און ליין ואוף ליין. מספר התאגדויות הבלוגרים בארה"ב הולך וגדל ונעשה דבר שבשגרה והיחס לבלוגרים כמשפיענים הוא דבר של יום יום. בחו"ל מקצוע הבלוגינג הוא מקצוע לכל דבר.

וכן, יש בכוונתי השנה לשים הרבה דגש בעניין הזה, כי אני רואה איך הבלוגריות בארץ הופכות את התחביב שלהן למקצוע, הופכות את יצירת התוכן למשהו משמעותי, מקצועי ובעל ערך, ובאמת שיש פה הזדמנות נפלאה למנף את זה כמה צעדים קדימה.

תחום השיווק באמצעות תוכן, שכבר מוכר בחו"ל וגורם לאלפי משתתפים כל שנה בכנסים מקצועיים שונים בתחום להגיע וללמוד, הולך וגדל גם בארץ, ועל כך אני ממש מודה. זה קורה לאט לאט, ממש לאט, אבל זה קורה.

במקביל לעובדה שהתמקצעות בעולם הבלוגינג נעשית יותר ויותר, היא גם הרבה יותר קלה, בעיני, מהתמקצעות בכל רשת חברתית אחרת. למה? כי הרשתות החברתיות כמו אינסטגרם ופיסבוק כל הזמן משתנות. כל הזמן. ולכן מה שלמדנו לפני שנה, לא בטוח שהוא נכון לגבינו כעת.

לעומת זאת בלוגינג, צריך להתמקצע ולהבין איך לנהל את התוכן בצורה הטובה ביותר (לאט לאט אני מבינה שהעובדה שהייתי העורכת הראשית של אתרי דיסקונט נתנה לי כל כך הרבה כלים להיות בלוגרית, ואת זה אני מנסה להעביר הלאה) , עם זאת, הפלטפורמה והחוקים שלה, לא משתנים בתדירות כל כך מהירה כמו יתר הרשתות. עובדה שגורמת לבלוגינג להיות הרבה יותר קלה ונוחה, ובעיקר עם הרבה פחות כאבי ראש.

תחרות על תשומת הלב

שימו לב מה קורה ברשתות החברתיות, הכל שם מאוד מהיר ואין לנו יכולת לנוח רגע ולשים לב לתכנים, אנחנו גוללות תכנים של המוני אנשים בלי ליצור קשר עמוק עם יצרני התוכן עצמם. זה לא רע, זה פשוט שונה מהDNA שנוצר בשיח באמצעות בלוגים.

ומה קורה בבלוג? הבלוג מתנהג אחרת. אמנם הטראפיק, יחסית לרשתות חברתיות, של הבלוג הוא נמוך יותר, אבל מצד שני הוא חודר עמוק יותר. יש רוגע מסוים כשאנחנו נכנסות לבלוג ומתחילות לקרא, אנחנו שוקעות (לפרק זמן מאוד מוגבל, כי למי יש זמן היום) ל 2-4 דקות בממוצע וקוראות פוסט עם ערך. במידה והפוסט דיבר אלינו, נירשם לבלוג, נהפוך לחלק מהקהילה של הבלוג , לקוראים נאמנים. תחשבו כמה שהדבר הזה חיוני ומשמעותי לעסק שמשווק את עצמו באמצעות בלוג. הבלוג מייצר לו מערכת יחסים עם קהל הלקוחות.

כבר עכשיו יש מגמה בחו"ל של עבודה באמצעות תוכן שיווקי עם מיקרו משפיענים לעומת מאקרו משפיענים כי הרשתות הגיעו למסקנה שככל שהמשפיענים גדולים יותר, כך ההנעה לפעולה קטנה יותר, הרי זה רק הגיוני ולכן באחוזים עדיף להם פחות לייקים אבל אחוזי המרה גבוהים יותר. עכשיו תחשבו רגע איך זה משפיע על הבלוגים. מבינות? אחרי שכל המותגים מפזרים את הכסף שלהם על פרסום ממומן, על שיווק באינטסגרם, על שיווק המוני, יגיע היום ובו הם יחליטו להחזיר, חלק מתקציב הפרסום (כי בכל זאת יש משמעות להפצת המסרים ברשתות חברתיות, זה כלי מצוין) לבלוגים, ליצרני תוכן עמוק, לכותבי תוכן עם ערך ועם קהילה נאמנה.

גוגל גוגל גוגל

ועוד מילה אחת, כולם מחפשים בגוגל, לפחות בינתיים. אם את לא שם, כנראה שאת לא. וחבל.

גוגל לא סורק רשתות חברתיות שהוא לא אוהב, (היי פיסבוק), לעומת בלוגים, שהמבנה שלהם בנוי למנועים של גוגל. גם אם המנועים משנים את האלגוריתמים שלהם של החיפוש, הבלוג מחזיק מעמד בחוזקותיו, ולא רק זה, אלא שבלוג אותנטי רק הולך ומתחזק עם השינויים שגוגל עושה כל השנים, לעומת בלוגים שנכתבים רק בשביל קידומי אתרים וSEO.

אז מה, רק בלוגים יהיו?

ממש לא. (אני אוהבת את זה שאני שואלת שאלה וסותרת את עצמי).

האם את רואה את פיסבוק או אינסטוש נעלמים בשנים הקרובות? קשה לי להאמין. הם רק יגדלו. ובגלל זה הבלוגים ישארו. כי צריך כח מקביל. כח מאזן.

הבלוגים והרשתות החברתיות מזינים אחד את השני ולכן כל עוד, אין פה משחק של כוחות האחד נגד השני, בלוגים ישארו על המפה.

אין עוד רשת חברתית בעלת היכולות המיוחדות של הבלוגים של רשת על זמנית, ארכיון ויכולת חיפוש פנומנלית ומהירה של תכנים. עד שלא תקום פלטפורמה שמחליפה את היכולות הללו, אני מאמינה שהכח של הבלוג ישאר חזק. בלוג לא סותר רשת חברתית, להיפך, בלוג ורשת חברתית משחקים באותו משחק, בחוקים שונים. וזה היופי של הדבר.

אבל יש הרבה בלוגים, זה לא פטרת של בלוגים?

פעם שמעתי את המושג הזה "פטרת של בלוגים" וזה הצחיק אותי. כן, יש הרבה בלוגים, וזה מאוד נעים ויפה ומעולה. והאמת, אני רוצה שיהיו עוד. למה? כי כל אחד זקוק לבמה, כל אחת ראויה לעלות על הבמה שלה ולכתוב את מה שעל ליבה, להראות את המקצועיות שלה, את הייחודיות שלה, את הקול שלה.

ההבדל, בעיני, לבין בלוגים שנפתחים היום לבלוגים שנפתחו לפני 8 שנים, זה המקצועיות. בלוגרית היום צריכה ללמוד איך לכתוב בלוג, איך להפיץ בלוג, איך להיות מקצוענית בתחום בשביל לצמצם את הפער בינה ובין חברותיה הבלוגריות המנוסות.

אפשר ללמוד את זה לבד, ואפשר ללמוד את זה בצורה מסודרת. וזאת המטרה שלי, לעזור לבלוגריות לעלות על הבמה ולהשמיע את קולן בצורה שמתאימה להן באופן המקצועי ביותר.

אני רואה בבלוגים שליחות, בלוגרית חדשה שפותחת בלוג פותחת עולם ומלואו, פוקחת את העיניים, מגלה עניין, סקרנות, הופכת לרגישה לסביבה ולמה שקורה.

בלוגרית יכולה לבנות קהילה סביב רעיון אותו היא כותבת, סביב המילים, החוויות, הידע והמקצועיות שלה.

בלוג זה עולם ומלואו. ובעיני, בלוגים מקומם להשאר גם בשנים הקרובות.

אשמח לשמוע מה את חושבת, האם הבלוגים ישארו? מה הכח המיוחד של הבלוגים בעינייך?

ואם את רוצה לפתוח בלוג, ולא יודעת איך, אני יכולה לעזור לך במספר דרכים שונות, פשוט תמצאי את הדרך שמתאימה לך:

הפרלמנט – קורס שנתי אודות קול, קהילה ובלוגינג, המקום להצמיח את הבלוג שלך ואת הקהילה.
סדנת בניית אסטרטגית תוכן לבלוג – בה נלמד מה זה בלוג ואיך אפשר לפתח אסטרטגית תוכן לבלוג שלך,

בהאבבלוגינג – החממה לבלוגינג מקצועי , בכל חודש תכני הסדנאות משתנים.  ממליצה לך להכנס ולבדוק איזה פעילויות מתרחשות החודש בחממה לבלוגינג מקצועי פה בלינק

ההרשמה לקבוצה הסודית עונה 3 נפתחה

הקבוצה הסודית – המקום של מיקרו למידה אודות שיווק בדיגיטל לבלוגים ולעסקים – 100 מקומות בלבד בקבוצה הסודית עונה 3.

סדנת בלוגינג!!! חדשה!!! מתיאוריה לפרקטיקה – גם נלמד מה זה בלוג וגם נבנה לך אחד משלך. סוף סוף נוציא את הבלוג שלך לאור. כל הפרטים פה

מה מצב עמוד האודות באתר שלך?

במסגרת שיעור ממוקד – אני מלמדת אותך איך לכתוב את האודות בצורה הטובה ביותר שיש. להביא לקוחות, לחדד את המסר, ואולי לגלות על עצמך דבר או שניים. בניית עמוד אודות לתפארת

ויש לי עוד 3 קורסים שונים מקוונים להציע לך:

24 תגובות

ספרו לי אם אהבתן את הפוסט ולמה

תגובות נוספות

שיווק עסקים בדיגיטל באמצעות אתר אינטרנט, בלוג ותוכן | הבלוגריסטית יונית צוק