איך לכתוב עמוד אודות לאתר - יונית צוק הבלוגריסטית
איך כותבים אודות?

איך לכתוב עמוד אודות שעובד?

כבר שנה שאני עובדת על האתר החדש שלי. למה אתר חדש? כי אני מרגישה, שוב, בצורך לעשות סדר בבלוג , בתכנים, במוצרים ושירותים ולהגדיל את הבלוג שלי לאתר. עם הזמן הוא הפך לסוג של "אסופה בדואית מבחינה גראפית" כמו שקולגה העירה לי לפני כחודשיים שלושה.

איך ולמה זה קשור לאודות? כי הבנתי, שיש לי כל כך הרבה ידע על עמוד האודות (שזה אחד העמודים הכי קריטיים באתר), ועוד לא כתבתי על זה ולו משפט אחד.

ואיך נזכרתי? כי חלק מהעבודה שלי על האתרהחדש היא גם עבודה של תכנים וטיובם. ועכשיו, כן, כפי שניחשתן בוודאי, אני עובדת על עמוד האודות, משכתבת אותו, מדייקת , מורידה, מוסיפה ומלנקקת.

הרבה פעמים לקוחות שמגיעים לייעוצים אישיים אצלי אומרים לי שקשה לכתוב עמוד אודות. נכון. אבל לא נכון. בסופו של דבר אני חושבת שאם נצמדים למספר תובנות, הרבה יותר קל להבין שעמוד אודות הוא דינמי, ממש כמו האתר והעסק שלנו, ולכן, במידה ועדכנתם אותו היום, תוכלו לשנות אותו בעוד חודשיים שלושה אם תצטרכו.

במידה ואת כבר רוצה להוריד את דף העבודה עימו תוכלי לכתוב עמוד אודות מושלם – 

כל מה שצריך זה למלא את פרטיך ותקבלי למייל לינק לגוגל דוקס, בו יש לינק לדף העבודה להורדה. הדפיסי, מלאי ותעדכני את האודות של האתר שלך.

אשלח לך מדי פעם מייל עם עדכון מהבלוג, כשאני מפרסמת פוסט חדש, תמיד תוכלי להסיר את עצמך

כתיבת עמוד אודות בבלוג 1

למה חשוב להתייחס ברצינות לעמוד אודות?

עמוד האודות שלנו, הוא, הראיון השני שלנו עם הקורא. למה אני מתכוונת? כשמגיעים אלינו לאתר, בדרך כלל מגיעים לאחד הפוסטים שכתבנו בהווה או בעבר (אם כתוצאה משיתוף, מחיפוש בגוגל או מרשימת תפוצה). הפוסט הוא הראיון הראשוני עם הקוראים. במידה והראיון עבר היטב, אז הקורא רוצה לדעת "מי כותבת את הדברים הללו?", ואז – הדבר האינטואטיבי לעשות זה לפנות לעמוד האודות.

"אוי, שיט, אבל עמוד האודות שלי כל כך משעמם!!". כן, לא להילחץ. אני יודעת. אצל הרוב זה ככה. אז בואו נשנה את זה. בואו נהפוך את עמוד האודות של האתר לעמוד רציני, אבל שעדיין נכתב בשפה של האתר, שנותן ערך לקורא וגם מסביר בדיוק מי את ועל מה האתר מדבר.

ולמה זה חשוב?

כי זהו הראיון השני אצל הקורא. משמע, הראיון שבו הקורא מחליט האם האתר הזה רציני או לא, מה מניע את הכותב לכתוב אותו, מה הם הערכים של האתר, הנסיון, הראציונל או בסופו של דבר – איך האתר הזה יכול לעזור לי בתור קורא להיות יותר טוב / ליהנות / ללמוד / לקבל השראה ועוד.

איך יודעים אם עברנו את תהליך הראיון השני? במידה ונעביר את הקורא לפוסט נוסף, או להרשמה לבלוג.  אבל לפני כן, בואו נלמד איך עושים את זה.

כתיבת עמוד אודות בבלוג 2

במידה ואין לך עמוד אודות, או שעמוד האודות שלך בסך הכל מספר את קורות החיים שלך (האם זה כתוב בגוף שלישי? בעוד שהבלוג שלך כתוב בצורה חושפנית ובגוף ראשון? האם זה לא נראה לך מוזר?) ואולי יש שם תמונה אחת שלך? אז הנה – זה הזמן לשפר. גם אני עושה את זה . במיוחד עכשיו, כשבאתר החדש יהיה לי עמוד אודות אחד ולא שניים כפי שקיים היום  – אחד על עצמי ואחד על הבלוג. הנה, אחרי שחקרתי שוב את הנושא, גם עכשיו אני משנה את עמוד האודות שלי, על פי הקריטריונים השונים שאני אפרט בפוסט.

עמוד האודות נכתב באתר בתור דף נפרד , אותו נועצים במקום בולט בסרגל הניווט של הבלוג. זהו אינו עוד "פוסט רץ" שיעלם בפיד של הבלוג (אך לא בארכיון), אלא זהו עמוד בולט, כמו הקטגוריות של הבלוג ועמוד צור קשר.

איך לכתוב עמוד אודות באתר?

אני יודעת שלכתוב אודות זה קשה, אז בואו נתחיל צעד צעד, על מנת שהתהליך הזה יהיה יותר נגיש וקל. בסדר? ולמי שרוצה לעשות עבודה באמת רצינית ומעמיקה, מזמינה אותך להוריד את קבצי העבודה שהכנתי בסוף הפוסט)

הסבירי מה הערך של האתר לקוראים: 

נכון, זה עמוד אודות, אבל לפני שאנחנו נספר על עצמנו, נחשוב רגע על הקוראים כאילו הזמנו אותם לבלוג שלנו, לשתות איתנו לכוס קפה.

למה שיבואו? או. בדיוק בשביל זה אנחנו צריכות להסביר רגע מה הערך שהבלוג הזה יתן לקוראים.

כתיבת עמוד אודות בבלוג 3

כמו שאני תמיד אומרת שהתוכן בבלוג צריך להיות בעל ערך לקוראים ולבלוגרית עצמה, כך גם באודות יש להנגיש את אותו ערך שהקוראים מקבלים על ידי קריאת הבלוג.  אז לפני שנפצח בנאום "תודה להורי שהביאוני עד הלום" כדאי קודם כל שנסביר לקוראים מה הערך שהם יקבלו בקריאת הפוסטים בבלוג שלנו.

למי הבלוג מיועד?

אחרי שהסברתי מהו הערך של הבלוג, אני מסבירה למי אני פונה, למי אני כותבת, מי הפרסונה שאליה מיועד התוכן של הבלוג.

למה? בשביל למשוך את האנשים הנכונים. בעמוד אצלי "מה זה הבלוג" אני כותבת בדיוק לאנשים שהם קהל היעד שלי – "אנשים שרוצים לפתוח בלוג, אנשים שיש להם בלוג ורוצים לשפר אותו, עסקים שרוצים לשווק את העסק באמצעות הבלוג, ואנשים שרוצים להעשיר את הידע שלהם אודות בלוגים".

כשמגיעים לעמוד האודות האנשים שאליהם את מכוונת את הכתיבה שלך, את רוצה שירגישו בבית, את רוצה שהם ידעו שהנה, הם מצאו ב-ד-י-ו-ק את מה שהם מחפשים, הבלוג שלך נותן מענה לצרכים שלהם. הבלוג שלך יתן להם את המידע שהם מחפשים, הבלוג שלך יתן להם מענה לערכים שלהם.  זה כמו לחבק את מי שמראיין אותך ולהגיד לו "אתה בדיוק מי שחיפשתי", או בנימה יותר רשמית (למרות שהי, אני מהטיפוסים המחבקים) לחיצת יד רשמית, פתיחת הלפ טופ "יש לנו על מה לדבר בואו נתחיל".

איך לכתוב עמוד אודות 3

יתכן ויהיו קוראים שיכנסו לקטגורית "הפרסונה אליה אני כותבת", אבל לא יתרשמו מסגנון הכתיבה, או מכמות התוכן, או מאופן ההתנסחות של הבלוג ולא ימשיכו הלאה עם הבלוג. זה בסדר. אנחנו לא רודפות אחרי הטראפיק, אלא מנסות למצא את האנשים הנכונים, לא את כל האנשים. ועל זה כבר כתבתי בפוסט על הטראפיק.

אז יופי, עכשיו אני כותבת על עצמי? עוד לא. עכשיו נגרום לקהל שהגיע לאודות להתאהב בנו עוד קצת. למה זה חשוב שיתאהבו בנו? כי אני מאמינה שקוראים שיאהבו 3 פוסטים שלנו ירשמו לניוזלטר ויהיו קהל אוהד. וזה בסופו של דבר מה שאנחנו רוצות, זה מה שמאפשר לנו ליצור מערכת יחסים עם הקוראים.

לינקים על ידי תוכן עניינים לבלוג:

עכשיו זה הזמן לחשוב רגע, אוקי, הקהל הנכון הגיע לבלוג שלי, הוא לא מכיר את הבלוג, ולא מכיר אותי. קודם כל נעשה לו סדר. ניתן לו עוד חומר קריאה שעשוי לעניין אותו, בהתאם לציפיות שלו מהבלוג ולערכים שפירטתי. על ידי ארגון הפוסטים ולינקים אליהם, תוכלו לתת ערך נוסף לקהל. חלק זה הינו מצד אחד סקירה על הפוסטים שקיימים בבלוג ומצד שני מתן ערך נוסף על ידי ההפנייה אליהם.

איך אפשר לקשר לפוסטים אחרים בבלוג? נגיד והקוראים שלכם עשויים להתענין בתחום מסוים, אפשר לכתוב:

** במידה ואתם מתעניינים בנושא XYZ , יתכן והפוסטים הזה והזה (לינקים על המילה הזה והזה כמובן) יעניינו אתכם.

**מה הקוראים יקבלו מהבלוג שלך? השראת אופנה? ייעוץ עסקי? מתכונים מצוינים? הדרכות? קבצים להורדה? – תפרטו להם מספר פוסטים עם הקריטריונים הללו, ולנקקו לאותם פוסטים שיתנו להם את הערך הזה.

** האם הם צריכים להתחיל בפוסטים מסוימים בשביל להבין על מה הבלוג? האם יש פוסטים מכוננים? או פוסטים אהובים במיוחד? אולי יש לך סדרות של פוסטים שכדאי להם לקרא?

** אמינות. איך הבלוג יוצר אמינות אצל הקוראים שלך, האם זה נסיום אקדמי או פרקטי? האם זה הרצאות או שיתופי פעולה? האם זה דברים שלמדת תוך כדי כתיבת הבלוג?

כתיבת עמוד אודות בבלוג 4

אנחנו עוד רגע מתחילות לספר את הסיפור האישי שלך, המקצועי, הרקע הביוגרפי, אבל לפני כן אני רוצה לחבר את כל הנקודות שפירטתי עד כה לקורות החיים על ידי השאלה המתבקשת – "איך התחלתי את הבלוג". אנשים אוהבים את הסיפור הזה, ותתפלאי לדעת, אחרי שתכתבי את זה, תרגישי את זה בעצמך. את תתאהבי עוד יותר בבלוג שלך, בקוראים שלך, ובכלל, תראי איזה תהליך מדהים עברת עד כה. את יכולה לספר את סיפור הבלוג וללנקק לפוסטים חשובים, שבעינים היו אבני דרך עבורך. תשתפי בדרך הזאת, אנשים אוהבים שמכניסים אותם למאחורי הקלעים.

ואם זה בלוג חדש, יופי, תכתבי שזה בלוג חדש, ושיש למה לצפות. (ותכתבי למה יש לצפות, על מה את הולכת לכתוב ואיך הקוראים יכולים לעזור לך לפתח את הבלוג)

נכון, נכון שלא חשבת לשים לינקים לפוסטים בבלוג שלך? אני בטוחה שחידשתי לך פה. שמחה שקראת. אל תתנגדי לזה, את לא דוחפת פוסטים ולא מפרסמת, את נותנת מידע על מה שיש פה, על מה שכתבת עד כה, הקוראים שלך יעריכו את זה. את נותנת להם שירות.

קורות החיים שלך:

הו. הגענו לזה סוף סוף. לחלק בו צריך לשתף את קורות החיים שלך, אבל מזווית הראייה של איך החיים קשורים לבלוג / לעסק במידה והבלוג משווק עסק.

תחשבו על החלק הזה כראיון עבודה שלכן עם הקוראים, אל תנסו להפציץ ברשימת 30 דברים שלא ידעתם עלי, כפי שלא הייתן הולכות לראיון עבודה עם רשימה כזאת, במקום זה תסבירו איפה הבלוג ממוקם בחיים שלכן, איך הוא קשור אליכן ומה מקום התשוקה של הכתיבה שלכן בבלוג.

כן, ברור שאפשר להכניס פרטים  נוספים כמו מקצוע, מקום מגורים, מצב משפחתי, זה תמיד טוב ואף יכול לקשר את הקהל אליכן באופן אישי (אם אני גרה בכפר סבא ואני קוראת על בלוגרית שגם גרה בכפר סבא, ישר יש לי משהו משותף איתה, ואני מרגישה אליה חיבור). אבל תשימו לב שעמוד האודות לא יהיה רק המידע הזה, אלא בנוסף למה שעד כה פירטתי.

כתיבת עמוד אודות בבלוג 5

כמובן, שזה המקום לשלב תמונות אותנטיות, של אזור הכתיבה, של המשרד, של העסק. תחברו את הקהל, לא רק על ידי המלל, אלא גם על ידי התמונות.

ועכשיו – החלק הכי חשוב שבדרך כלל בלוגריות נוטות להתעלם ממנו

הנעה לפעולה:

כמו כל פוסט שיש לסיים אותו בהנעה לפעולה, גם את עמוד האודות יש לסיים בהנעה לפעולה. קרי, לאחר קריאת כל המידע אודות כותבת הבלוג והבלוג עצמו, על הקורא לעשות מעשה אחד, אליו הבלוגרית מכוונת. למה קריאה לפעולה כל כך חשובה? כי הקורא עשה כברת דרך, הכיר אותך, הכיר את הבלוג שלך, את השירותים והמוצרים שלך, ועכשיו מה? זהו? יחסינו נגמרים פה?

אז זהו, שלא.

רצוי לסיים את הקריאה של עמוד האודות בהנעה להרשמה לניוזלטר או לייק לפיסבוק או ליצירת קשר. הכי כדאי בעיני לבקש ממנו להירשם לבלוג שלך כמנוי, ובסופו של דבר להנגיש לינק לצור קשר. כך מתחילים מערכת יחסים עם הקוראים. את הקריאה להרשמה לניוזלטר אפשר לשלב גם בטקסט שמדבר על הבלוג, במידה ויש לכם מקומות בהם הרשמה נדרשת לטובת קריאת פוסטים או הורדת קבצים.

כדי לקרא גם את הפוסט על אילו עמודים כדאי לעדכן מדי פעם בפעם באתר שלכם.

כתיבת עמוד אודות בבלוג 6

אז מה עכשיו? דפי עבודה לעזרה

אני יודעת שזה פוסט עם המון חומר, ותוכן שעושה סדר, אבל גם יכול קצת לבלבל. אז הכנתי דפי עבודה שתוכלי למלא, ועל פי התשובות להכין לך את עמוד האודות של הבלוג בצורה מאורגנת ומסודרת.

כל מה שצריך זה למלא את פרטיך ותקבלי למייל לינק לגוגל דוקס, בו יש לינק לדף העבודה להורדה. הדפיסי, מלאי ותעדכני את האודות של הבלוג שלך.

אשלח לך מדי פעם מייל עם עדכון מהבלוג, כשאני מפרסמת פוסט חדש, תמיד תוכלי להסיר את עצמך

סמינר כתיבה מחכה לך

12/2/2020 – בניית אתר/בלוג בחמש שעות – סדנה מעשית ממנה יוצאים עם בלוג או אתר באוויר במערכת נהדרת בשם SITE123, סדנה מומלצת בחום, פרטים נוספים פה

19-20/3/2020 חמישישי של כתיבה – אל תחכו לרגע שבו יהיה לכם השראה, בואו לקבל המון השראה לכתוב ולכתוב ולכתוב.  חמישי שישי מפנקים עם אווירה של כיף, ים, אוכל מפנק, ומקום שמאפשר לך להגיע עם המחשב ולעבוד עליו. רק 10 חדרי דהלקס זוגיים פנויים. כל הפרטים פה. 

15 תגובות

ספרו לי אם אהבתן את הפוסט ולמה

תגובות נוספות

יונית צוק