איך לכתוב עמוד אודות לאתר - יונית צוק הבלוגריסטית
איך כותבים אודות?

איך לכתוב עמוד אודות שעובד?

כבר שנה שאני עובדת על האתר החדש שלי. למה אתר חדש? כי אני מרגישה, שוב, בצורך לעשות סדר בבלוג , בתכנים, במוצרים ושירותים ולהגדיל את הבלוג שלי לאתר. עם הזמן הוא הפך לסוג של "אסופה בדואית מבחינה גראפית" כמו שקולגה העירה לי לפני כחודשיים שלושה.

איך ולמה זה קשור לאודות? כי הבנתי, שיש לי כל כך הרבה ידע על עמוד האודות (שזה אחד העמודים הכי קריטיים באתר), ועוד לא כתבתי על זה ולו משפט אחד.

ואיך נזכרתי? כי חלק מהעבודה שלי על האתר החדש היא גם עבודה של תכנים וטיובם. ועכשיו, כן, כפי שניחשתם בוודאי, אני עובדת על עמוד האודות, משכתבת אותו, מדייקת , מורידה, מוסיפה ומלנקקת.

הרבה פעמים לקוחות שמגיעים לייעוצים אישיים אומרים לי שקשה לכתוב עמוד אודות. נכון. אבל לא נכון. בסופו של דבר אני חושבת שאם נצמדים למספר תובנות, הרבה יותר קל להבין שעמוד אודות הוא דינמי, ממש כמו האתר והעסק שלנו, ולכן, במידה ועדכנתם אותו היום, תוכלו לשנות אותו בעוד חודשיים שלושה אם תצטרכו.

במידה ואתם כבר רוצים להוריד את דף העבודה עימו תוכלו לכתוב עמוד אודות מושלם לבלוג שלכם – 

כל מה שצריך זה למלא את הפרטים ותקבלי למייל לינק לגוגל דוקס, בו יש לינק לדף העבודה להורדה. הדפיסו, מלאו ותעדכנו את האודות של הבלוג שלכם.

אשלח ך מדי פעם מייל עם עדכון מהבלוג, כשאני מפרסמת פוסט חדש, תמיד תוכלו להסיר

כתיבת עמוד אודות בבלוג 1

למה חשוב להתייחס ברצינות לעמוד אודות?

עמוד האודות , הוא, הראיון שלנו עם הקורא. למה אני מתכוונת? כשמגיעים אלינו לאתר או לבלוג, בדרך כלל מגיעים לאחד הפוסטים שכתבנו בהווה או בעבר (אם כתוצאה משיתוף, מחיפוש בגוגל או מרשימת תפוצה). הפוסט הוא הראיון הראשוני עם הקוראים. במידה והראיון עבר היטב, אז הקורא רוצה לדעת "מי כותב את הדברים הללו?", ואז – הדבר האינטואטיבי לעשות זה לפנות לעמוד האודות.

"אוי, שיט, אבל עמוד האודות שלי כל כך משעמם!!". כן, לא להילחץ. אני יודעת. אצל הרוב זה ככה. אז בואו נשנה את זה. בואו נהפוך את עמוד האודות של הבלוג לעמוד רציני, אבל שעדיין נכתב בשפה של הבלוג, שנותן ערך לקורא וגם מסביר בדיוק מי אתם ועל מה הבלוג מדבר.

ולמה זה חשוב?

כי זהו הראיון השני אצל הקורא. משמע, הראיון שבו הקורא מחליט האם הבלוג הזה רציני או לא, מה מניע את הכותב לכתוב אותו, מה הם הערכים של האתר, הנסיון, הראציונל או בסופו של דבר – איך הבלוג הזה יכול לעזור לי בתור קורא להיות יותר טוב / ליהנות / ללמוד / לקבל השראה ועוד.

איך יודעים אם עברנו את תהליך הראיון השני? במידה ונעביר את הקורא לפוסט נוסף, או להרשמה לבלוג.  אבל לפני כן, בואו נלמד איך עושים את זה.

כתיבת עמוד אודות בבלוג 2

במידה ואין לך עמוד אודות, או שעמוד האודות שלך בסך הכל מספר את קורות החיים שלך (האם זה כתוב בגוף שלישי? בעוד שהבלוג שלך כתוב בצורה חושפנית ובגוף ראשון? האם זה לא נראה לך מוזר?) ואולי יש שם תמונה אחת שלך? אז הנה – זה הזמן לשפר. גם אני עושה את זה . במיוחד עכשיו, כשבאתר החדש יהיה לי עמוד אודות אחד ולא שניים כפי שקיים היום  – אחד על עצמי ואחד על הבלוג. הנה, אחרי שחקרתי שוב את הנושא, גם עכשיו אני משנה את עמוד האודות שלי, על פי הקריטריונים השונים שאני אפרט בפוסט.

עמוד האודות נכתב באתר בתור דף נפרד , אותו נועצים במקום בולט בסרגל הניווט של הבלוג. זהו אינו עוד "פוסט רץ" שיעלם בפיד של הבלוג (אך לא בארכיון), אלא זהו עמוד בולט, כמו הקטגוריות של הבלוג ועמוד צור קשר.

איך לכתוב עמוד אודות באתר?

אני יודעת שלכתוב אודות זה קשה, אז בואו נתחיל צעד צעד, על מנת שהתהליך הזה יהיה יותר נגיש וקל. בסדר? ולמי שרוצה לעשות עבודה באמת רצינית ומעמיקה, מזמינה אותך להוריד את קבצי העבודה שהכנתי בסוף הפוסט)

הסבירו מה הערך של האתר /הבלוג לקוראים: 

נכון, זה עמוד אודות, אבל לפני שאנחנו נספר על עצמנו, נחשוב רגע על הקוראים כאילו הזמנו אותם לבלוג שלנו, לשתות איתנו לכוס קפה.

למה שיבואו? או. בדיוק בשביל זה אנחנו צריכים להסביר רגע מה הערך שהבלוג הזה יתן לקוראים.

כתיבת עמוד אודות בבלוג 3

כמו שאני תמיד אומרת שהתוכן בבלוג צריך להיות בעל ערך לקוראים ולבלוגר עצמו, כך גם באודות יש להנגיש את אותו ערך שהקוראים מקבלים על ידי קריאת הבלוג.  אז לפני שנפצח בנאום "תודה להורי שהביאוני עד הלום" כדאי קודם כל שנסביר לקוראים מה הערך שהם יקבלו בקריאת הפוסטים בבלוג שלנו.

למי הבלוג מיועד?

אחרי שהסברתי מהו הערך של הבלוג, אני מסבירה למי אני פונה, למי אני כותבת, מי הפרסונה שאליה מיועד התוכן של הבלוג.

למה? בשביל למשוך את האנשים הנכונים. בעמוד אצלי "מה זה הבלוג" אני כותבת בדיוק לאנשים שהם קהל היעד שלי – "אנשים שרוצים לפתוח בלוג, אנשים שיש להם בלוג ורוצים לשפר אותו, עסקים שרוצים לשווק את העסק באמצעות הבלוג, ואנשים שרוצים להעשיר את הידע שלהם אודות בלוגים".

כשמגיעים לעמוד האודות האנשים שאליהם אתם מכוונים את הכתיבה שלכם, אתם רוצים שירגישו בבית, שהם ידעו שהנה, הם מצאו ב-ד-י-ו-ק את מה שהם מחפשים, הבלוג שלך נותן מענה לצרכים שלהם. הבלוג שלך יתן להם את המידע שהם מחפשים, הבלוג שלך יתן להם מענה לערכים שלהם.  זה כמו לחבק את מי שמראיין אותך ולהגיד לו "אתה בדיוק מי שחיפשתי", או בנימה יותר רשמית (למרות שהי, אני מהטיפוסים המחבקים) לחיצת יד רשמית, פתיחת הלפ טופ "יש לנו על מה לדבר בואו נתחיל".

איך לכתוב עמוד אודות 3

יתכן ויהיו קוראים שיכנסו לקטגורית "הפרסונה אליה אני כותבת", אבל לא יתרשמו מסגנון הכתיבה, או מכמות התוכן, או מאופן ההתנסחות של הבלוג ולא ימשיכו הלאה עם הבלוג. זה בסדר. אנחנו לא רודפים אחרי הטראפיק, אלא מנסים למצא את האנשים הנכונים, לא את כל האנשים. ועל זה כבר כתבתי בפוסט על הטראפיק.

אז יופי, עכשיו אני כותבת על עצמי? עוד לא. עכשיו נגרום לקהל שהגיע לאודות להתאהב בנו עוד קצת. למה זה חשוב שיתאהבו בנו? כי אני מאמינה שקוראים שיאהבו 3 פוסטים שלנו ירשמו לניוזלטר ויהיו קהל אוהד. וזה בסופו של דבר מה שאנחנו רוצות, זה מה שמאפשר לנו ליצור מערכת יחסים עם הקוראים.

לינקים על ידי תוכן עניינים לבלוג:

עכשיו זה הזמן לחשוב רגע, אוקי, הקהל הנכון הגיע לבלוג שלי, הוא לא מכיר את הבלוג, ולא מכיר אותי. קודם כל נעשה לו סדר. ניתן לו עוד חומר קריאה שעשוי לעניין אותו, בהתאם לציפיות שלו מהבלוג ולערכים שפירטתי. על ידי ארגון הפוסטים ולינקים אליהם, תוכלו לתת ערך נוסף לקהל. חלק זה הינו מצד אחד סקירה על הפוסטים שקיימים בבלוג ומצד שני מתן ערך נוסף על ידי ההפנייה אליהם.

איך אפשר לקשר לפוסטים אחרים בבלוג? נגיד והקוראים שלכם עשויים להתענין בתחום מסוים, אפשר לכתוב:

** במידה ואתם מתעניינים בנושא XYZ , יתכן והפוסטים הזה והזה (לינקים על המילה הזה והזה כמובן) יעניינו אתכם.

**מה הקוראים יקבלו מהבלוג שלך? השראת אופנה? ייעוץ עסקי? מתכונים מצוינים? הדרכות? קבצים להורדה? – תפרטו להם מספר פוסטים עם הקריטריונים הללו, ולנקקו לאותם פוסטים שיתנו להם את הערך הזה.

** האם הם צריכים להתחיל בפוסטים מסוימים בשביל להבין על מה הבלוג? האם יש פוסטים מכוננים? או פוסטים אהובים במיוחד? אולי יש לך סדרות של פוסטים שכדאי להם לקרא?

** אמינות. איך הבלוג יוצר אמינות אצל הקוראים שלך, האם זה נסיום אקדמי או פרקטי? האם זה הרצאות או שיתופי פעולה? האם זה דברים שלמדת תוך כדי כתיבת הבלוג?

כתיבת עמוד אודות בבלוג 4

עוד רגע תתחיל לספר את הסיפור האישי שלך, המקצועי, הרקע הביוגרפי, אבל לפני כן אני רוצה לחבר את כל הנקודות שפירטתי עד כה לקורות החיים על ידי השאלה המתבקשת – "איך התחלתי את הבלוג". אנשים אוהבים את הסיפור הזה, ותתפלאו לדעת, אחרי שתכתבו את זה, תרגישו את זה בעצמכם.
תתאהבו עוד יותר בבלוג , בקוראים , ובכלל, תראו איזה תהליך מדהים עברתם עד כה. אפשר לספר את סיפור הבלוג וללנקק לפוסטים חשובים, שבעיניכם היו אבני דרך . תשתפו בדרך הזאת, אנשים אוהבים שמכניסים אותם למאחורי הקלעים.

ואם זה בלוג חדש, יופי, תכתבו שזה בלוג חדש, ושיש למה לצפות. (ותכתבו למה יש לצפות, על מה אתם הולכים לכתוב ואיך הקוראים יכולים לעזור לכם לפתח את הבלוג)

נכון, נכון שלא חשבתם לשים לינקים לפוסטים בבלוג שלכם? אני בטוחה שחידשתי לכם פה. שמחה שקראת. אל תתנגדו לזה, אתם לא דוחפים פוסטים ולא מפרסמים, אתם נותנים מידע על מה שיש פה, על מה שכתבתם עד כה, הקוראים יעריכו את זה. אתם נותנת להם שירות.

קורות החיים שלך:

הו. הגענו לזה סוף סוף. לחלק בו צריך לשתף את קורות החיים שלכם, אבל מזווית הראייה של איך החיים קשורים לבלוג / לעסק במידה והבלוג משווק עסק.

תחשבו על החלק הזה כראיון עבודה עם הקוראים, אל תנסו להפציץ ברשימת 30 דברים שלא ידעתם עלי, כפי שלא הייתם הולכים לראיון עבודה עם רשימה כזאת, במקום זה תסבירו איפה הבלוג ממוקם בחיים שלכם, איך הוא קשור אליכם ומה מקום התשוקה של הכתיבה שלכם בבלוג.

כן, ברור שאפשר להכניס פרטים  נוספים כמו מקצוע, מקום מגורים, מצב משפחתי, זה תמיד טוב ואף יכול לקשר את הקהל אליכם באופן אישי (אם אני גרה בכפר סבא ואני קוראת על בלוגרית שגם גרה בכפר סבא, ישר יש לי משהו משותף איתה, ואני מרגישה אליה חיבור). אבל תשימו לב שעמוד האודות לא יהיה רק המידע הזה, אלא בנוסף למה שעד כה פירטתי.

כתיבת עמוד אודות בבלוג 5

כמובן, שזה המקום לשלב תמונות אותנטיות, של אזור הכתיבה, של המשרד, של העסק. תחברו את הקהל, לא רק על ידי המלל, אלא גם על ידי התמונות.

ועכשיו – החלק הכי חשוב שבדרך כלל בלוגרים נוטים להתעלם ממנו

הנעה לפעולה:

כמו כל פוסט שיש לסיים אותו בהנעה לפעולה, גם את עמוד האודות יש לסיים בהנעה לפעולה. קרי, לאחר קריאת כל המידע אודות כותבת הבלוג והבלוג עצמו, על הקורא לעשות מעשה אחד, אליו אתם מכוונים. למה קריאה לפעולה כל כך חשובה? כי הקורא עשה כברת דרך, הכיר אותך, הכיר את הבלוג שלך, את השירותים והמוצרים שלך, ועכשיו מה? זהו? יחסינו נגמרים פה?

אז זהו, שלא.

רצוי לסיים את הקריאה של עמוד האודות בהנעה להרשמה לניוזלטר או לייק לפיסבוק או ליצירת קשר. הכי כדאי בעיני לבקש ממנו להירשם לבלוג שלך כמנוי, ובסופו של דבר להנגיש לינק לצור קשר. כך מתחילים מערכת יחסים עם הקוראים. את הקריאה להרשמה לניוזלטר אפשר לשלב גם בטקסט שמדבר על הבלוג, במידה ויש לכם מקומות בהם הרשמה נדרשת לטובת קריאת פוסטים או הורדת קבצים.

כדאי לקרא גם את הפוסט על אילו עמודים כדאי לעדכן מדי פעם בפעם באתר שלכם.

כתיבת עמוד אודות בבלוג 6

שיעור ממוקד של שעה וחצי ועמוד האודות שלך מוכן

90 דקות ועמוד האודות שלך מוכן, כל הפרטים פה בלינק

השיעור כולל מענה על השאלות:

  • מה זה עמוד אודות ומה המטרה שלו?
  • איך כותבים עמוד אודות בקצרה?
  •  איך כותבים עמוד אודות בהרחבה: חשיפה מול חושפנות, מאחורי הקלעים מול טרחנות ומהו רכיב תבלין האישיות.
  • על אילו 3 שאלות הקהל שלך מצפה ממך לענות
  • כתיבת עמוד האודות תכל'ס באמצעות 2 שיטות שונות
  • חוברת עבודה בת 27 עמודים
  • דוגמאות כתיבה,
  • תרגילים
  • 13 שיעורים בני 90 דקות סה"כ.

מה אמרו על השיעור?

מאירה אור לבן:

"זה תמיד נראה לי .. נו טוב אכתב עליי,  זה חלק ממה שחשוב שיהיה באתר, ויחד עם זאת זה מאמת ברמות.
תמיד ההתלבטות הזו, מה אכתב? מה כבר יש לכתוב עליי?  מי קורא? רעש כזה .. איך לכתוב 'שייראה טוב'?
בזכות השיעור הממוקד וואוו.. נפתחה לי הצ'קרה. את עשית לי סדר. פשוט. מובנה. אמין. כתיבה אותנטית הנחית והסברת איך כן לכתוב על הדבר הייחודי שלי. של כל אחת ואחת. וזה אדיר. את מלמדת בצורה הכי כייפית, מהלב, ובשילוב ידע ולמידה ומקצועיות.
קחו את השיעור בשתי ידיים!"

גלית ויינברג:

"עמוד האודות בבלוג שלי תיאר אותי בנקודת זמן של יום פתיחת הבלוג ולא הביא צדדים אחרים בהם אני עוסקת ומנסה לקדם דרך בלוג הטיולים שלי כמו מסעות הנשים שאני מארגנת ליעדים שונים בעולם. השיעור המחכים של יונית לגבי הדרך הנכונה לכתיבת עמוד “אודות” פתח לי כיוונים חדשים של ניסוחים והצגה עצמית שלי ושל העסק שלי.

הדגשים נכונים ודיוק נוספו לעמוד האודות שלי, שעכשיו מייצג אותי ואת העשייה שלי בצורה נכונה יותר, והכל בזכות שיעור אחד אך משמעותי ביותר, כי אין הזדמנות שנייה לרושם ראשוני."

למה אתם מחכים? כל הפרטים על השיעור הממוקד כאן בלינק

אז מה עכשיו? דפי עבודה לעזרה

אני יודעת שזה פוסט עם המון חומר, ותוכן שעושה סדר, אבל גם יכול קצת לבלבל. אז הכנתי דפי עבודה שתוכלו למלא, ועל פי התשובות להכין לך את עמוד האודות של הבלוג בצורה מאורגנת ומסודרת.

כל מה שצריך זה למלא את פרטיך ותקבלי למייל לינק לגוגל דוקס, בו יש לינק לדף העבודה להורדה.

אשלח לך מדי פעם מייל עם עדכון מהבלוג, כשאני מפרסמת פוסט חדש, תמיד תוכלי להסיר את עצמך

לבנות לבד אתר אינטרנט לעסק – זה אפשרי

בשלוש שעות אתם יכולים לבנות אתר בעשר אצבעות. כל הפרטים פה בלינק

15 תגובות

ספרו לי אם אהבתן את הפוסט ולמה

תגובות נוספות

שיווק עסקים בדיגיטל באמצעות אתר אינטרנט, בלוג ותוכן | הבלוגריסטית יונית צוק