אנה ברודי - מייסדת תכנית שותפים אמבסדורס הראשונה בישראל
מיקרו או מאקרו אינפלואנסר?
אנה ברודי, בלוגרית אופנה, מנהלת קהילת רכישות און ליין, יזמת פלטפורמה לשיווק שותפים ואפליאייטס

פודקאסט על תכנית שותפים והכנסה בתור יוצרי תוכן – אנה ברודי

הפודקאסט היום הוא אחד הארוכים שיצא לנו להקליט, אולי זה בגלל שאני ואנה מנסות להעביר את המסרים החשובים הללו, כבר מעל לשנה, והנה, סוף סוף יצא לנו לעשות זאת באמצעות פודקאסט.  ממליצה בחום גם להאזין וגם לקרא את התכנים שפה.

בתכנית אנחנו מזכירות מושגים כמו משפיעני רשת, בלוג מצליח, הכנסה מבלוגים ומיצירת תכנים בפלטפורמות שונות, הסבר על תוכנית שותפים, הסבר על היזמות של אנה בשם אמבסדורס ומה ההבדל בין יצירת תוכן לשם חשיפה ובין יצירת תוכן לשם מכירה. בקיצור, כנסו, האזינו ורשמו לי, מה אתם חושבים בנושא החשוב הזה.

אנה ברודי, מייסדת Ambassadors – רשת תכניות השותפים הראשונה בארץ באיקומרס

מנהלת קהילה מרצה בכירה באיקומרס ושיווק שותפים, מנהלת קהילה ובלוגרית.

 

איך התחלת להיות בלוגרית אופנה?

האמת היא שהבלוג הגיע אחרי שפתחתי את קבוצת השופינג שלי (אנה ברודי אונליין שופינג) כשהבנתי שיש שאלות שחוזרות על עצמן ויכולתי להפנות אליו וגם מתוך הבנה שבלוג זו פלטפורמה שהיא בבעלותי ולא של צוקי.

אני באה מעולמות של שיווק ואני יודעת שתוכן בבלוג שבנוי נכון ברמת הSEO וגם עונה על צורך יכול להביא תנועה גדולה שמצד אחד יגדיל לי גם את הנכסים ברשתות החברתיות ומצד שני יביא לי הכנסה.

אנה ברודי, בלוגרית אופנה, מנהלת קהילת רכישות און ליין, יזמת פלטפורמה לשיווק שותפים ואפליאייטס
צילום: מידע כנסים

מתי פתחת את קבוצת הפייסבוק? מה המשמעות שלה עבורך?

את קהילת השופינג פתחתי בהברקה של רגע אחרי שקראתי קצת על קבוצות שהיו ממש חדשות לעולם ב-2014.

פתחתי אותה אחרי שהקמתי עמוד עסקי והתחילו המון שאלות והבנתי שכדי שאנשים ירגישו נוח לשתף ולשאול עדיף שהתוכן יעלה בקבוצה סגורה. וכך עשיתי.

מתי התחלת לשלב בין הבלוג לאיקומרס?

היות ונכנסתי לעולם של האיקומרס (סחר מקוון) מעצם העובדה שהקמתי את קבוצת השופינג אולי היחידה בזמנו בארץ, הבנתי שעצם זה שיש לי קשר ישיר עם הצרכניות מקנה לי ידע עצום לטובת אתרי הסחר.

פתאום התחילו להזמין אותי להרצאות בנושא: על מה צרכנים צריכים כדי לקנות אונליין, הוזמנתי להשתתף בלא מעט כתבות בערוצים שונים בטלוויזיה ובשילוב עם הידע שלי בשיווק דיגיטלי שהבאתי מהימים שהייתי שכירה בחברת הענק 888 התחלתי לייעץ לאתרי סחר איך להגדיל אחוזי המרה.

מה המשמעות של בלוגים לעולם האיקומרס?

בלוגים ותכנים של יוצרי תוכן ומשפיענים הם ערוץ ישיר לצרכנים וכשאתרי הסחר יודעים איך לבחור את יוצרי התוכן הנכונים הם יכולים למקסם את תקציב השיווק שלהם משמעותית.

אין היום חברת איקומרס (ולא רק) שלא מקצה חלק מהתקציב שלה לטובת שיווק באמצעות יוצרי תוכן וזה כמובן כולל גם בלוגים.

אנה ברודי, בלוגרית אופנה, מנהלת קהילת רכישות און ליין, יזמת פלטפורמה לשיווק שותפים ואפליאייטס
צילום: שמרית אסף הלל

מה זה שיתוף פעולה מצליח בין מותג לבלוג?

כדי ששיתוף פעולה יהיה מוצלח, קודם כל צריך לעשות תיאום ציפיות על מטרת הקמפיין ומה הציפיה של כל אחד מהצדדים שיקרה בעקבות שיתוף הפעולה.

חשוב לשאול את אתרי האיקומרס מה ייחשב להצלחה ועל בסיס נתונים קודמים לדעת אם אני יכולה לעמוד בציפייה שלהם או שהיא מופרכת לחלוטין.

חשוב מאוד להגיד מה אנחנו חושבים שאנחנו יכולים לתת בתמורה.

ברגע שיש תיאום ציפיות הרבה יותר קל למדוד הצלחה וכמובן צריך לקחת בחשבון שיש הרבה גורמים שלא בהכרח תלויים בנו שיכולים להשפיע על הצלחה.

זה יכול להיות משהו שקרה בתקופה שהעליתי את הפוסט או שהאתר שלהם קרס, או מתחרה שעשה פעולה במקביל – דברים שיכולים לחלוטין להשפיע על התוצאות של העבודה שלנו כיוצרי תוכן. (הערה שלי, יונית, אם הנושא מעניין אתכם, כדאי לקרא את הפוסט שכתבתי על שיתוף פעולה מסחרי)

 

מה ההבדל בין פוסט שנועד למכירה ובין פוסט שנועד למכירה

פוסט שנועד לחשיפה נועד פשוט לחשוף את המוצר בין אם זה בתמונה או בטקסט ואין הנעה לפעולה למטרה רכישה.

פוסט שנועד למכירה בדרך כלל מדבר הרבה יותר על המעלות של המוצר, על היתרונות, איך הוא יכול לעזור ועל איזה צורך הוא עונה. והוא תמיד מפנה ללינק לרכישה.

 

מה זה משפיען רשת ? האם זה מוגבל רק לבלוגים? ואיך מודדים?

המילה משפיען נולדה מן הסתם מהעובדה שיוצרי התוכן האלה משפיעים על העוקבים שלהם ובעקבות זאת מניעים אותם לפעולה.

משפיעני רשת יכולים להיות בלוגרים, מנהלי קהילה, יוטיוברים ואינסטגרמרים כשכל אחד מהם לרוב יוצר תוכן סביב נושא מסוים.

לכל משפיענית חשוב מאוד לדעת למדוד את הפעילות שלה כדי שתדע את גודל ההשפעה שלה על פעולות מסוימות (הנעה להגיב, ללחוץ, לרכוש וכו) כדי שתדע להעריך את הערך שהיא יכולה לתת לעסקים.

בשיווק שותפים המדידה היא מאוד פשוטה, באמצעות לינקים ייחודים שקל מאוד לייצר אפשר לדעת כמה הקלקות וכמה מכירות הגיעו דרכם ובחלק מהמקרים גם איזה מוצרים נקנו.

אפשר גם למדוד הצלחה של פוסטים מסוימים וערוצים שונים שזה סופר חשוב כדי לדעת איפה להשקיע את המאמצים.

מה ההבדל בין מיקרו למאקרו משפיעניות?

בגדול ההבדל הוא בכמות העוקבים. מאקרו משפיעניות הן בדרך כלל עם בין 10,000-30,000 עוקבים. מאקרו משפיעניות בין 50-100 אלף עוקבים כשאחכ יש גם מגה משפיעניות וסלבס ויש גם נאנו משפיענים עם מתחת לk10  עוקבים.

ההבדל הוא משמעותי מבחינת מיקוד קהל היעד והיכולת להניע לפעולה. כך למשל קהל העוקבים של מישהי עם 100,000 עוקבות יכול להיות מורכב מנשים צעירות, ילדות, מבוגרות, וגם גברים קרייריסטיות, עצמאיות וכו כך שבכל פעם שתבחר לקדם מוצר מסוים הוא ידבר רק לפלח מאוד מסוים מתוך סך העוקבים ולכן משמעות החשיפה יורדת.

לעומת זאת משפיעניות עם 10,000 לרוב מדברות לקהל מדויק יותר, יש להן יכולת להניע יותר אנשים לפעולה ולהגדיל אחוזי המרה.

אנה ברודי, בלוגרית אופנה, מנהלת קהילת רכישות און ליין, יזמת פלטפורמה לשיווק שותפים ואפליאייטס

מה זה שיווק שותפים?

הדרך הכי טובה להסביר מה זה שיווק שותפים זה להשוות את זה לעולם הפיסי שבו סטייליסטית לוקחת לקוחה לקניות בחנויות שהיא עצמה אוהבת וסגרה עם בעלי החנויות שעל כל רכישה שהלקוחה שלה עושה היא מרוויחה עמלה. למה? כי היא הובילה אותם לרכישה.

זה בדיוק זה רק באונליין. משפיעניות רשת ממליצות על מוצרים שהן אוהבות ורכישות שמגיעות דרך ההמלצות שלה מזכות אותה בעמלה.

רק חשוב מאוד לבחור את המוצרים שבוחרים לקדם כמשפיענית כדי להמשיך לקיים יחסי אמון. מי אם תקדמו כל דבר רק בשביל לעשות כסף, העוקבים לא יאמינו למילה שלכן והמילה שלכן סופר חשובה כדי להוביל לרכישה.

למי מתאים שיווק שותפים ?

מתאים לכל מי שיודע לייצר תוכן מעניין שעונה על צורך ולהביא את אותו תוכן לאנשים הנכונים.

רק חשוב להבדיל בין שיווק השותפים המסורתי שבו אנשי דיגיטלים שיודעים להביא את התוכן הנכון לאנשים הנכונים בעזרת משפכי שיווק מתוחכמים לבין משפיעניות שיודעות ומצליחות להנגיש את התוכן שלהן לעוקבות שלהן ולענות על הצרכים שלהן כשהדרך שלהן להוביל לרכישה מבוססת על יחסי אמון.

מתי זה מצליח?

חשוב להבין ששיווק שותפים זה לא קסם ואחרי ניסוי וטעיה כל אחת תבין מה עובד בשבילה יותר ומה פחות.

בסופו של דבר, ההצלחה בשיווק שותפים נובעת מהתמדה, מתן מענה לצורך וכמובן מניתוח הנתונים כדי להבין איזה תוכן עבד יותר ואיזה פחות כדי לדעת איפה להשתפר ועל מה לכתוב בפעם הבאה.

ספרי על המיזם שלך של אמבסדורס

אמבסדורס נולדה מתוך צורך אישי שלי כמנהלת קהילה שעבדה כאפילייאט עם המון אתרים מחו"ל כשבארץ לא היה מענה.

במסגרת הזדמנויות שנקרו בדרכי ואחרי שהתמחיתי בתחום האיקומרס ופיתחתי קשרים עם המון אתרי איקומרס בארץ החלטתי להוציא לפועל את הרעיון הזה שישב אצלי בראש הרבה זמן.

היתרון הגדול שלי הוא שאני מכירה את ההתנהגות הצרכנית גם מזווית של משפיענית וגם מזווית של אתר סחר וגם יש לי המון ניסיון וידע בעולם האפיליאציה.

למי הוא מיועד?

אמבסדורס מיועדת למשפיעניות ויוצרות תוכן (גם גברים כמובן) שמייצרות תוכן איכותי בכל ערוץ שהוא באופן קבוע. כמות העוקבים היא מדד אבל היא לא המדד העיקרי.

אמבסדורס לא מיועדת למשווקים בקידום ממומן שהם המשווקים הקלאסים.

יש לך סיפורי הצלחה בנושא?

בטח! יש לנו באמבסדורס לא מעט יוצרות תוכן שנחשבות קטנות ,נאנו משפיעניות, חלקן עם 1000 וחלקן עם 2000 עוקבות שיודעות לייצר מכירות כמו מישהי עם 15000 עוקבות. הסיבה לכך היא שהן ממוקדות בתוכן, עקביות ומתמידות ויודעות לתת ערך – וזה פשוט עובד!

אנה ברודי, בלוגרית אופנה, מנהלת קהילת רכישות און ליין, יזמת פלטפורמה לשיווק שותפים ואפליאייטס
צילום: שמרית אסף הלל

איך מצטרפים לאמבסדורס?

ממש כאן (ובקרוב האתר החדש יעלה לאוויר!)

במידה ותרצו לעזור לי לקבל עמלת הפנייה, תכתבו בטופס לאנה – שהגעתם דרך הבלוגריסטית. תודה.

איך הקורונה השפיעה על עולם האיקומרס בארץ?

ההסתגרות בבית הובילה את כל העולם לקנות אונליין. היו תחומים שהמריאו בטירוף כמו עולם המזון, הפארמה, צעצועים ויצירות והספורט והיו תחומים שירדו כמו עולם האופנה. אבל עדיין, אנשים קנו המון ואני חושבת שנראה השפעה של הקורונה בטווח הקרוב והרחוק גם על הקניונים.

אם יש לי אתר איקומרס, מה חשוב לי לדעת בנוגע לשיווק שותפים ועובד עם בלוגרים ומשפיעני רשת?

קודם כל חשוב לעשות תיאום ציפיות בינכם לבין המשפיעניות כדי לדעת מה לצפות. אם למשל אתם מותג חדש או קטן ולא מוכר עדיין הציפייה למכירות היא לא ריאלית ולכן מה שתרוויחו בתור התחלה זו חשיפה כשכל מכירה היא בונוס.

בנוסף, תזכרו שכמות העוקבים היא לא מדד הכרחי להצלחה. אל תתביישו לבקש נתונים לפני שאתם עושים שיתוף פעולה ולשאול אם עשו קמפיינים בעבר ועד כמה הצליחו.

אני מאוד ממליצה לתגמל על מכירות כי זה נותן מוטיבציה למשפיענים לייצר תוכן שמוכר ולהפנות לאתר שלכם עם לינק והכי חשוב למדוד את הקמפיין בסיומו בהתאם למטרות שהגדרתם.

 

תודה לאנה על ראיון מרתק, מלמד וסופר מקצועי, אני בטוחה שלמדתם המון על התחום. 

מזכירה שיש לי סדרה שלמה של פוסטים בנוזא של הכנסה מבלוגים ומיצירת תוכן, אפשר למצא אותה כאן בלינק. 

מה לקחתם מהפודקאסט? אני ממש אשמח לקרא בתגובות.

לבנות לבד אתר אינטרנט לעסק – זה אפשרי

בשלוש שעות אתם יכולים לבנות אתר בעשר אצבעות. כל הפרטים פה בלינק

2 תגובות

ספרו לי אם אהבתן את הפוסט ולמה

תגובות נוספות

שיווק עסקים בדיגיטל באמצעות אתר אינטרנט, בלוג ותוכן | הבלוגריסטית יונית צוק