איך כותבים תוכן שיווקי לעסק - יונית צוק הבלוגריסטית
3 טיפים ליצירת תוכן שיווקי לעסק
כתיבת תוכן שגרירי מותג, סדנה על מיתוג מעסיק יונית צוק הבלוגריסטית

איך עסק מתחיל לכתוב תוכן שיקדם את העסק שלו?

אחד הדברים הכי מפחידים בעסק, זה להתחיל לכתוב את עצמו.

למה זה מפחיד? בעיקר כי עולים החששות של " אני עסק צעיר" , "אין לי עוקבים", "מי שם אותי לכתוב את הדברים האלה?" "מאיפה להתחיל?" "מי יקרא את זה בכלל?", והחשש הכי גדול "אני לא יודע לכתוב".

אז לכל העסקים שחוששים להטביע את החותם הדיגיטלי שלהם, אני כותבת את הפוסט הזה באהבה. כי אמנם, לא התחלתי מהחששות הללו, כי פשוט התחלתי לכתוב ומשם נוצר לי העסק, אבל אני פוגשת יום יום עסקים מ-ד-ה-י-מ-י-ם שיש להם פחד לכתוב את עצמם, להראות את עצמם ולהביא אותם לבמה המרכזית של שיווק העסק.

האם עסקים צריכים להתחיל לכתוב בבלוג?

לא.

וואו, לא ציפיתם לזה, נכון?

כמובן שלבלוג עסקי יש את היתרונות שלו, אבל, במידה והבלוג תקוע, קרי, יש קשיים טכניים, או קושי להבין למה צריך בלוג, או אולי אין את התקציב הנוכחי לבנות בלוג, או את ההבנה למה צריך בלוג עסקי,  או אפילו אולי הוא בבנייה אינסופית והפרויקט מתמשך ומרגיש תקוע, אז אני ממליצה, חכו, תתחילו עם הכתיבה, במקומות אחרים, זה כבר יעשה לכם חשק .

תתחילו להתאמן על השריר בפייסבוק, או בניוזלטר (במידה ויש לכם נרשמים שאספתם בדרך), באינסטגרם, או בלינקדאין. העיקר שתתחילו לכתוב את העסק שלכם, בשביל שתתרגלו לעשות את זה כחלק מחיי השגרה של העסק שלכם.

אני מאוד מאמינה בעסקים שכותבים את עצמם ואת העסק שלהם כחלק משגרת חיי היום יום של העסק, כי זה הופך את השיווק למשהו מאוד אותנטי, מחבר, אמיתי, שיתופי ורציני. הכתיבה היומיומית (גם אם זה לא כל יום, אלא פעמיים בשבוע), מחברת את הקהל לעסק והופכת את מערכת היחסים לאמיתית בין העסק לקהל הלקוחות.

על מה עסקים יכולים לכתוב בדיגיטל?

בואו נתחיל מההתחלה, קרי, באיזה סגנון כתיבה כדאי לכם לכתוב את העסק שלכם?

בגלל שהכתיבה באינטרנט היא כתיבה דיבורית, אז אין צורך לכתוב את עצמכם ואת העסק שלכם בצורה קרה, גוף שלישי, מרוחקת, אקדמית, אלא להיפך, רגעעעעעעעעעעעעע, לא בקטע של שפת רחוב עילגת ושגיאות כתיב כמובן, אלא בגובה העיניים.

תנסו לחשוב, איך אתם מדברים עם הלקוחות שלכם בטלפון, באיזה צורה אתם מסבירים על העסק שלכם, ככה בדיוק תכתבו. בלי מאמץ, ואם זה מוזר לכם, אז תנסו להקליט את עצמכם ואז תתמללו. סוד קטן – יש בטלפון שלכם מיקרופון שאם אתם לוחצים עליו, ופותחים גוגל דוקס, הוא יקליט את מה שאתם אומרים – במילים. הוא לא הכי מדויק, אבל לרוב עושה את העבודה.

אז אחרי שהבנו שלא רצוי שפה גבוהה, אלא כדאי לכתוב כמו שאתם מדברים, זה די קל, עכשיו נעבור לנושא של התכנים עצמם.

הרבה עסקים מפחדים לכתוב כי הם "לא כותבים שיווקית" או "לא יודעים לספר סיפור", אז אני מזמינה אתכם לעזוב רגע את הבאז וורדס המתישים של כתיבת משפך שיווקי, כתיבה שיווקית, סטוריטלינג, לספר את הסיפור ועוד, לא שהם לא נכונים, אבל אם הם מפחידים אתכם ויוצרים לכם חשש ומעצור, כנראה שהם לא נכונים עבורכם. וזה בסדר גמור, כי יש עוד שיטות רבות וטובות לייצר כתיבה.

התכנים העסקיים יכולים לכלול את הנושאים הבאים:

מאחורי הקלעים של העסק – בקטגוריה הזאת, אתם על תקן המתעדים של העסק שלכם, לדוגמא, אם נפגשתם עם לקוח, צלמו משהו מהפגישה, כוס קפה, ידיים, סלפי, יומן, שולחן עבודה, ולאחר הפגישה עצמה תכתבו פסקה של 4 שורות, לקהל הנוסף שעוקב אחריכם. הפסקה לא צריכה להכיל "נפגשתי עם איקס ודיברנו על " , אני מניחה, שאם זה כמו בפגישות שאני מקיימת, אני שומרת על חסיון הלקוחות שלי ועל נושאי השיחה, אבל, אני תמיד שואלת את עצמי: על איזה שאלה אחת – עניתי בפגישה, או "מה היה הקושי בפגישה שלנו ואיך פתרתי אותה" או " האם אנשים יודעים בכלל שאפשר להפגש איתי באופן אישי ועל אילו תכנים" . ואז פשוט לכתוב.

לדוגמא:

את הסרטון הקצר הזה (לקח לי 6 שנים להיות אמיצה מספיק בשביל לעשות סרטוני וידאו של עצמי) הקלטתי אחרי פגישה שהיתה לי עם לקוחה, במהלך הפגישה אנחנו בנינו גאנט של תוכן לעסק שלה, לחצי השנה הקרובה. החלטתי לקחת את אחד הכלים שלימדתי אותה ולהביא לקהל שלי שעוקב אחרי, אחרי העסק שלי.

אחרי שהעליתי את הסרטון לאוויר, שלחתי לאותה לקוחה את הסרטון הזה וכתבתי לה שבזכותה יצא לי סרטון של תוכן לקהל שלי, והיא היתה מאוד מרוצה, כי היא הרגישה שהיא מקבלת ממני תזכורת על הפגישה שלנו. זה מאוד עזר לה.

זוכרים שבניתי את ההאבבלוגינג? שם הכנתי סרטונים שמתעדים את תהליך הבנייה, זה מאוד עזר להנעה אחרי שהמקום נפתח. הקהל שעקב אחרי מאוד רצה כבר להגיע ולראות את המוצר הסופי.

תתארו את מה שאתם עושים, את מאחורי הקלעים של העסק שלכם. אולי זה ישמע לכם מאוד טרחני או מוזר או אולי משעמם, אבל לקהל שלכם זה מסקרן, הם רוצים לדעת איך דברים נבנים ונעשים.

הנה דוגמא מאתמול, תמונה שמספרת סיפור שלם שאותה שמתי בסטורי שלי באינסטגרם,

כתיבת תוכן שגרירי מותג, סדנה על מיתוג מעסיק יונית צוק הבלוגריסטית

ותמונה מהיום אחרי שהגעתי לחברה בה הרציתי על כתיבת תוכן לשגרירי מותג.

כתיבת תוכן שגרירי מותג, סדנה על מיתוג מעסיק יונית צוק הבלוגריסטית

התחלתי בבוקר עם תמונה מהדרך, עם הקפה וממש תיעדתי בלייב את היום שהיה.

הDNA של העסק – תוכן נוסף שאפשר לכתוב הוא להסביר מה אתם עושים ולמה אתם עושים אותו. אני יודעת, זה מרגיש מוזר מאוד, בעיקר מעלה את השאלה "מה? אנשים יודעים מה אני עושה!", אז לא. אנשים לא יודעים. אנשים יודעים מה שהם יודעים וזה לעולם לא 100% ממה שהעסק שלכם מכיל. ככה זה. במיוחד בעולם המוצף שלנו.
כשאתם כותבים תוכן / מספרים על העסק שלכם, תנסו להביא את התשוקה, למה בניתם את העסק, על איזה קשיים עברתם בדרך, מה למדתם תוך כדי התהליך, איך אתם רואים את העסק שלכם היום? אנשים מאד אוהבים להבין מה עמד מאחורי אנשים עצמאים / יזמים, את דרכי החשיבה ואת הסיבה למה. למה אנשים מחליטים להקים עסקים, כשזה בעצם, כל כך קשה ולא בטוח…..

דוגמא לסרטון שבו סיפרתי על הDNA של העסק שלי

ספרו על הDNA של העסק מתוך אהבה, תשוקה, רעב להצליח, רצון להעביר את המסר הלאה. תחשבו שאתם כותבים את הפיצ' של העסק שלכם, כל פעם מחדש.

חיבורים ליומן קלנדרי – התכנים שהכי קל ליצור, בעיני. מה זאת אומרת חיבורים ליומן קלנדרי? תפתחו עמוד חדש במחברת ותכתבו את שם החודש, ועכשיו תכתבו איך זה קשור לעסק שלכם? מה חשוב ללקוחות שלכם לדעת בתחום של העסק, בהקשר של החודש, אם זה מזג האוויר, או צבעים, או חגים וחופשות, או אולי סגנון של התנהלות באותו חודש. כל עסק מושפע מימות השנה והיומן הקלנדרי, איך זה משפיע על העסק ועל הלקוחות שלכם?

יש עוד כל כך הרבה נושאים על מה עסק יכול לכתוב, ואת זה אני מלמדת בינואר, הנה הפרטים למי שרוצה להעמיק.

אני לא יודע לכתוב

עכשיו הראש מלא ברעיונות לתכנים, נכון? אבל הפחד חוזר. "אני לא יודע לכתוב". נכון. אתם לא יודעים לכתוב – לא לעיתון וגם לא ספר, ואת זה, אני לא מלמדת, יודעים למה? כי גם אני לא יודעת כתיבה עיתונאית וכתיבת ספר, אבל אני יודעת כתיבה של מדיה חברתית  ובלוג. שזה כמו שיח ביני ובין הקהל שלי.

ואני יודעת עוד משהו – שהכתיבה הדיגיטלית, היא כתיבה של פיקסלים קטנים של תוכן / של ידע. זאת אומרת, יש לי המון ידע, אני פשוט מחלקת אותו לפיקסלים קטנים קטנים קטנים של ידע, שאותם אני מפזרת ברחבי הרשת, וככה אני יוצרת שיח שהקהל מצד אחד יכול להכיל, ומצד שני שאני מסוגלת לכתוב.

כי אם אני אכתוב את כ-ל הידע שיש לי בראש, את כ-ל הנסיון שלי ואת כ-ל המחשבות שלי, אני יודעת מתי אני אתחיל לכתוב, אני לא יודעת מתי אני אסיים, אם בכלל. אז לא צריך את ה-כ-ל, צריך את הרעיון הכי קטן שיש לי, כרגע, על משהו שקשור לתחום העסקי שלי.

אז, מה עם הבלוג העסקי?

בלוג עסקי, יש לו את היתרונות שלו: ארכיון ברשת, קידום בגוגל, תוכן ירוק עד. במידה והתחלתם ליצור תכנים ברשת, ובזמן מסוים עולה הבלוג, תעתיקו את כל התכנים שכתבתם ברחבי הרשת לבלוג שלכם (במידה וזה תוכן ברשתות או בניוזלטר, ולא תוכן שכתבתם באתרי אינטרנט או בלוגים אחרים, על מנת שגוגל לא יפסול אתכם).

אחרי שאתם שמים את העקבות הדיגיטלים שלכם, תאצרו את התכנים לבלוג שלכם החדש, ותראו פתאום, שוואו אתם באמת יודעים לכתוב את העסק שלכם.

לבנות לבד אתר אינטרנט לעסק – זה אפשרי

בשלוש שעות אתם יכולים לבנות אתר בעשר אצבעות. כל הפרטים פה בלינק

3 תגובות

ספרו לי אם אהבתן את הפוסט ולמה

תגובות נוספות

שיווק עסקים בדיגיטל באמצעות אתר אינטרנט, בלוג ותוכן | הבלוגריסטית יונית צוק