מה עסקים צריכים לדעת כשהם חושבים על שיווק דיגיטלי מאת יונית צוק הבלוגריסטית
שיווק דיגיטלי לעסקים - זה לא כל כך מסובך
מה צריך לדעת כשמתחילים שיווק דיגיטלי לעסקים מאת יונית צוק הבלוגריסטית

מה עסקים צריכים לדעת לפני שהם מתחילים את השיווק הדיגיטלי שלהם? (וגם תוך כדי)

בשנה האחרונה התחוור לי שאני רוצה להרחיב את השינוי שאני עושה לקוראים וללקוחות שלי. אני רוצה לעזור לעסקים לעשות שינוי אדיר, להיות נוכחים ב100% אותנטיות והשפעה על הלקוחות הקיימים והפוטנציאלים שלהם.

אני חייבת להודות, שבעשור האחרון שיש לי את הבלוגריסטית, עזרתי לבעלי עסקים בעזרת הבלוג, כתיבת הבלוג, אפיון הבלוג, הפצת הבלוג.

היום, אחרי עשור שיש לי עסק מרוויח ומשגשג, עם קהילה מפרגנת ואהובה כל כך, אני מרגישה שיש לי את היכולת לבוא לעסקים ולהגיד להם: "בואו, אני יכולה לעזור לכם בפן של השיווק הדיגיטלי של העסק שלכם".
אתם מבינים? עד עכשיו פחדתי להצהיר זאת בקול רם כי המומחיות שלי היא בעולם הבלוגים, אבל אחרי עשור, שאני עושה את זה, כולל קבלות מהשטח, צברתי את הבטחון הנדרש בשביל לעזור לעוד אנשים.

ולכן, הפוסטים האחרונים שכתבתי (כמה עולה שיווק דיגיטלי לעסק – מאחורי הקלעים של הבלוגריסטית, מה ההבדל בין משפיעני רשת למשפיעים ברשת, מסקנות לאחר שתיקה דיגיטלית)  היו ממוקדים יותר לעסקים ופחות לבלוגים, למרות שלמי שיש בלוג והוא רוצה לקחת אותו ברצינות ולהפוך אותו לעסק מצליח, זה בדיוק מה שצריך לקרוא. ואם יש לכם עסק וגם לחברים שלכם – אשמח שתשתפו איתם את התכנים שאני כותבת באהבה ובאמונה רבה שאפשר לעשות שיווק בעשר אצבעות, כשיודעים את העקרונות ומתחברים לעסק, ללקוח, למוצרים ולהבנה איפה אנחנו רוצים להיות עם העסק ואיך אנחנו רוצים להראות אותו במדיה הדיגיטלית.

שבוע שעבר פנו אלי להצטרף לוועדה שבונה הכשרות בנושא פיתוח הדרכה בתחום השיווק הדיגיטלי. מי שפנה אלי הדגיש את הנושא של טיקטוק ואינסטגרם ורשתות חברתיות. היה לי מאוד קשה עם המיקוד רק ברשתות החברתיות כי צריך להבין שהפלטפורמות באות א-ח-ר-י מחקר, בדיקה והבנה של הצרכים האמיתיים. לא כולם צריכים רשתות חברתיות, יש עוד דברים שכדאי להתמקד בהם. ואז חשבתי שזה גם מה שקורה לעסקים – קופצים ראש למים העמוקים של הרשתות החברתיות מבלי להבין רגע את המפה הכוללת, מבלי להכין את האסטרטגיה החשיבתית של השיווק, מבלי להכין את התשתיות הראויות.

היום בפוסט אני פשוט אתחיל מהתחלה – שזה חשוב גם לבעלי עסקים שכבר משווקים בדיגיטל, כי לפעמים זה עושה סדר.

מאיפה מתחילים את עולם השיווק הדיגיטלי לעסקים?

מתחילים בהנחות היסוד: למה אתם רוצים נוכחות דיגיטלית? תחשבו רגע מה אתם רוצים שהנוכחות הזאת תייצר עבור העסק שלכם ועבורכם? יש לכם במה. מה המטרה שלה עבורכם?

אני מניחה שהרבה יענו:

רווחים לעסק

לאפשר לעולם לקבל את המתנות שיש לכם לתת

גמישות ויצירת הזדמנויות שלא קיימות היום

ועכשיו אני רוצה שתענו על השאלה הבאה:

מה החסמים שעומדים בפניכם עד היום שיצרו את הריחוק או את חוסר הדיוק בין בניית הנוכחות הדיגיטלית של העסק שלכם והגשמת המטרות של הנוכחות הזאת?

אני מניחה שחלק יענו:

אני מוצף! אין לי מושג מאיפה להתחיל ומה לעשות קודם. 

כשאתם רק מתחילים או כשאתם רוצים להגיע לצעד הבא, הצפה ושוק יכולים להופיע ואנשים מאבדים את הכיוון של מה שהם צריכים לעשות קודם. לפעמים עסקים לא מצליחים לעשות שיווק דיגיטלי יחד עם ניהול העסק עצמו כי זה לוקח להם המון זמן. העניין הוא שבדרך כלל מה שקורה זה שמתחילים בצעד מסוים ולא רואים תוצאות מיידיות, ואז זה מאוד מייאש, ומרגישים שכל מה שעשיתם הוא חסר משמעות ואתם עוברים למשהו אחר, שלא בטוח שהוא בכלל יצליח. 

הדבר שחשוב שתדעו הוא שאתם לא צריכים לעשות את הכל בשביל להצליח, אם אתם רוצים להצליח בעסק מודרני, אתם צריכים להיות חכמים ובעלי אסטרטגיה ולמפות מפת פעולה מתוכננת היטב שבה יש את הפתרון שמתאים לכם.

וצריך להבין ששיווק זאת לא מילת קסם, ואין פה טריקים וקסמים של "אחרי 3 שבועות יבואו אליכם אלפי לקוחות". שיווק מודרני, דיגיטלי הוא שיווק של בניית מערכת יחסים לאורך זמן. ממש כמו מערכות יחסים שלנו עם בני הזוג והילדים. זה לוקח זמן אבל זה שווה כל רגע.

אני מתבייש/ת, ואם אני לא מספיק טוב / מי בכלל יקשיב לי?

כמה פעמים אני שומעת כאלה. זה  כל כך יומיומי לשמוע כזה דבר שאנחנו לא מספיק טובים, שאנחנו לא מספיק מקצועיים ושאנחנו לא מספיק, פשוט לא. המחשבה הזאת בכלל לא רלוונטית לבעלי עסקים, אחרת לא היה לכם עסק. ביננו, לא כולם יוצאים לעצמאות או אפילו חושבים על עצמאות, כי לא כולם בנויים לזה – וזה בסדר גמור. כל אחד צריך להיות במקום שמרגיש לו בנוח. אבל אם כבר חשבתם על יציאה מאזור הנוחות, על הצטרפות למסע הזה של ירידות ועליות, של עולם היזמות המטורף ויצירת הזדמנויות, אז תחבקו את החלום של העסק שלכם כי אם לא היה לכם את החלום, לא הייתם פה בכלל. כנראה, שיש לכם את מה שצריך וזה מתחיל ברעיון, בהשראה, בהתרגשות. את כל היתר אפשר לפתור. פשוט צריך להוריד את החסמים שמעכבים אותנו להתקדם הלאה. 

עסק שמרגיש ככה, מריחים את הפחד שלו כשהוא כותב דברים בדיגיטל, בד"כ זה יוצא בתכנים שמרגישים "קורבניים" או "מתנצלים" או "תוקפניים". ולכן, כשאתם רוצים לכתוב משהו לקהל הלקוחות הפוטנציאלי, תעצמו לפני כן עיניים ותדמיינו את החלום, את המקום שאליו אתם שואפים להגיע בזכות העסק שלכם, את השינוי שהוא יעשה לקהל שלכם, את המקום הטוב הזה שהעסק יוצר. ומתוך תחושת הסיפוק הזאת תכתבו. משם יצאו דברים נפלאים שיחברו את הקהל למהות העסק ולא לפחד.

אבל יש עוד מליון כמוני, זה מה שחסר? עוד תוכן שמספר על משהו מהעולם המקצועי שלי?

הלוואי והיו תכנים מעולים לרוב. בינינו, יש המון תכנים שהם זבל טהור לצערי…. למה? כי בעלי עסקים לא מבינים עד הסוף את המשמעות של "תכנים בעלי ערך" והם נותנים לאחרים לכתוב עבורם או שהם כותבים תכנים לגוגל ולא ללקוחות, או שהכי נפוץ – הם מתחילים בשיא האנרגיה ולא מתמידים ואז יוצא אתר מבטיח עם תוכן שלא שווה יותר מדי.

אם אתם מחליטים לתת בראש בשנה הראשונה של הכתיבה הדיגיטלית שלכם, תאמינו לי, שזה שווה כל כך הרבה, שזה ממלא את החסר שיש בעולמות התוכן המקצועיים שלכם ובעיקר שזה יבנה לכם את המיתוג המקצועי שחסר לכם כרגע וחסר ללקוחות שלכם בכדי להכיר אתכם.

וגם אם תראו לי אתר מעולה בתחום המקצועי, ועוד אתר ועוד אחד, לעולם לא היה ולא יהיה עוד אחד כמוכם בהיסטוריה של העולם הזה. למה? כי יש רק אחד ויחיד כמוכם, בנסיון, במראה, ברעיונות, בשפה, בזווית הראייה, במחשבות, ואם לא תעשו כל מה שאתם יכולים בשביל לשתף את העולם עם מה שיש לכם להגיד, להראות, לעשות, אז העולם כנראה יאבד משהו מיוחד וחשוב. 

ועוד משהו, כשאתם משתפים מהידע שלכם, אתם יוצרים מקום להזדמנויות עסקיות, אתם יודעים כמה פעמים אני העברתי הלאה לקוחות וקיבלתי לקוחות מאנשים נוספים שמלמדים את העולם המופלא של הבלוגים? זה פשוט תענוג ליצור קהילה של אנשי מקצוע שעוזרים אחד לשני ותומכים בלקוחות שלהם בצורה הכי מקצועית וטובה שיש.

אל תוותרו על הקול שלכם. לעולם. זה הדבר הכי חזק שיש לנו בתור בעלי עסקים. אנחנו לא סתם פה, אנחנו פה בשביל להשמיע את הקול שלנו ולעזור ללקוחות שלנו לעשות את הצעד הבא שלשמו הקמנו את העסק.

כשאתם לא משמיעים את הקול שלכם, אתם פוגעים בלקוחות הפוטנציאלים שלכם.

אז אחרי שהבנו שיש מחסומים רגשיים לתחום הזה של שיווק עסקים בדיגיטל, בואו נתחיל בפרקטיקה:

אתר אינטרנט עסקי

הפלטפורמה הדיגיטלית היחידה שהיא של העסק – היא האתר של העסק. נקודה, סוף פסוק.

ולכן, אתר האינטרנט צריך להיות מובנה על פי הצרכים של העסק ולהתפתח יחד איתו. הוא יכול להתחיל מאוד רזה עם עמוד של "אודות, מוצרים, צור קשר" הוא יכול להיות onepager – זאת אומרת כל האתר בגלילה של עמוד אחד. הוא יכול להיות אפילו רזה עוד יותר ולהתחיל ממאמרים בבלוג ועמוד צור קשר בלבד. לאחר מכן הוא יכול לגדול ולגדול ובאמת שלעומק של אתרים עסקיים אין גבול, זה הכל תלוי בגודל של העסק עצמו.

למה זה חשוב לפתוח אתר אינטרנט עם פתיחת העסק? כי הוא תופס תאוצה בצורה אורגנית בגוגל ככל שמשקיעים בו וככל שהוא וותיק. עסק בן עשור, אני מצפה שיהיה מקודם אורגנית מעולה בגוגל בזכות האתר שלו, ולא שיזכר רק אחרי עשור שאין לו בעצם אף נכס דיגיטלי משל עצמו.

הנה עוד כמה טיפים לגבי אתר אינטרנט:

כשמגיע אליכם מישהו לאתר, הדבר שאתם צריכים לעשות זה ליצור איתם קשר, לגרום להם להבין שהם במקום הנכון, ובעולם אידיאלי להביא אותם להרשם לאימייל שלכם, כי אתם רוצים לבנות אמון ומערכת יחסים עדינה איתם. כל פלאג-אין או פיצ'ר באתר צריך שיהיה מאחוריו מטרה עסקית, הם צריכים לכסות את המטרות העסקיות הגדולות של העסק ולא להיות שם רק כי זה נראה טוב בעין.  אתר האינטרנט הוא נכס נדל"ן דיגיטלי משמעותי שיכול להפוך אותו לרווחי מאוד, כשעושים אותו במחשבה תחילה. 

מעבר להרשמה לניוזלטר האתר צריך להכיל מקומות לרכישה של המוצרים והשירותים און ליין, עמודי שאלות תשובות, הסברים על התחום ועל המקצוע, יכולת ליצור קשר בצורה מהירה וברורה, יכולת קביעת פגישה ביומן או סגירת מעגל של רכישת הצורך הקיים אצלו.

כל חלק באתר שלכם צריך לשרת את המטרות של העסק שלכם. האתר שלכם צריך להיות סוכן שיווק המשנה שלא משלמים לו כסף 24/7 של העסק שלכם. והוא יכול להיות כזה, בתנאי שתעצבו אתר כזה בצורה נכונה. תשאלו את עצמכם: האם מה שהוספתי יוצר לי קשר יותר חזק עם הלקוחות שלי או מרחיק אותם לפלטפורמות שעושות לו "רעשי רקע". 

לאתר יש נוכחות בגוגל, ואתרים חזקים שתופסים את הנוכחות שלכם, לא צריך להזין כל הזמן בתכנים כמו בעבר כי גוגל כבר קורא אותם. אפשר להוריד את הרגל טיפה מהגז.

באמצעות אתר אינטרנט אפשר לבנות את מערכת היחסים שלך עם הקהל שלך, הם מרגישים אותך ומבינים איך העסק שלך יכול לעזור להם לחולל את השינוי שהם צריכים.

ביסוס נוכחות דיגיטלית רק ברשתות חברתיות

טוב, בא לי קצת לבכות מהכותרת הזאת כי זה עושה שכל להרבה עסקים ואני לפעמים מרגישה הנודניקית שצועקת "המלך הוא עירום". ולא משנה אם העסק נבנה בזכות הנוכחות הדיגיטלית ברשת חברתית כזאת או אחרת, כל עסק צריך שיהיה לו את הנכס בבעלותו. קרי, אתר אינטרנט ורשימת תפוצה ורק אחר כך רשת חברתית לגיבוי / הפצה / בניית קהילה.

ואם העסק נבנה על רשת חברתית, זה הזמן לעשות קופי פייסט ולבסס את התכנים בפלטפורמה שלא תלויה באף אחד.

זוכרים את היממה שבה הכל קרס? פיסבוק, אינסטגרם, וואטסאפ – הנה דוגמא שכשאין לנו שליטה על הפלטפורמה שלנו, הכל נראה אבוד.
נכון, גם שרתי אינטרנט קורסים לפעמים, אבל יש גיבוי, יש רשימת תפוצה ובעיקר זה לא הולך לאיבוד או בסכנה שימחק.

הרשתות החברתיות הן לא השטן, לרוב, אבל מה שחשוב שתבינו שאתם לא בעלי הקשרים שאתם יוצרים בכל מדיה חברתית. למדיה חברתית אכפת מהעסק שלה, ולכן אתם צריכים להיות מאוד חכמים בניהול התכנים שלכם שם. בנוסף רשתות חברתיות רוצות שכל הזמן תהיו שם, כל הזמן, כל הזמן. הפיד בנוי בכוונה תחילה להעלם, ולתפוס את תשומת לב הקהל הופכת לקשה יותר משנה לשנה ומשינוי של האלגוריתם.

לכן, קל יותר ונכון יותר לנהל את השיווק הדיגיטלי קודם כל באמצעות אתר אינטרנט, בהמשך ניוזלטר ורק לאחר מכן ערוץ של רשת חברתית. ולא להיפך.

אני יודעת שאני כותבת פה דברים לא פופולארים, אבל מוכחים בפועל בתחום השיווק הדיגיטלי. ומי שאומר שהניוזלטר מת, כנראה או מתעסק רק במדיה חברתית או שהוא לא מבין דיגיטל. בשנה האחרונה כשהיתה לי את הסוכנות לשיווק עסקים גדולים השתמשנו בעיקר ביוזלטר וזה עשה פלאים לעסקים – הזדמנויות עסקיות, חיבורים, מכירות, פשוט כלי פנטסטי. צריך לדעת איך לכתוב אותו נכון, אבל ברגע שיודעים – בום! זה משנה את המשחק. 

אימייל מרקטינג הוא הערוץ הכי לא נערץ בתחום של שיווק אפקטיבי, ובואו נראה מה מחקרים אומרים על זה?

מקנזי אמרו שערוץ האימייל מרקטינג נשאר אפקטיבי יותר מבחינת לקוחות, מאשר פייסבוק וטוויטר ביחד. הטעות הגדולה שהעסקים עושים זה למקד את השיווק ברשת חברתית בלבד. 

בנוסף, לפי המחקר של הבספוט הלקוחות לא ירכשו בפעם הראשונה שיראו אותך, ולכן אימייל מרקטינג הוא קריטי לתהליך המכירה של המוצרים שלכם.

גם אם יש לכם רשימת תפוצה ואתם לא משתמשים בה, אל תוותרו על זה, כי יש כל כך הרבה לעשות ברשימת תפוצה. תחשבו איזה צעד אחד אתם יכולים לעשות בשביל לגרום למהלך שיניב לכם לקוח נוסף בעזרת רשימת התפוצה שלכם?
אם אתם לא אוספים את האימיילים של הלקוחות, זה הזמן להתחיל לעשות את זה. אתם יכולים להתחיל מאיסוף האימיילים של כל מי שעוקב אחריכם ברשתות החברתיות. לנכס את הפרטים של הלקוחות הפוטנציאלים שלכם. 

לעבוד פחות קשה ויותר מדויק על השיווק של העסק

כשאתם בוחנים את הפלטפורמות השונות תשאלו את עצמכם:

  1. כמה זמן יקח לכם לייצר את התוכן לפלטפורמה הרלוונטית?
  2. לכמה זמן תימשך ההשפעה של התוכן על הקהל?
  3. איך מגיעים אל התוכן הזה? (חיפוש? ממוקד? ממומן? דחיפה?)
  4. מה האפקט של התוכן לאורך זמן? (קידום אורגני בגוגל, יצירת מיתוג, זמני לחלוטין)
  5. באיזה תדירות אתם נדרשים לייצר את התכנים לאותה פלטפורמה? (פעם בשבוע, פעם ביום, פעם בשלושה ימים, פעם בשבועיים)
  6. האם ואיך אפשר למחזר את התכנים גם לפלטפורמות אחרות?
  7. האם אפשר לקדם את התכנים על ידי פרסום ממומן?

אחרי שעניתם על השאלות אתם בוודאי מקבלים את התשובה בעצמכם, איפה כדאי להשקיע הכי פחות זמן בשביל לקבל הכי הרבה אפקטיביות בזכות התכנים שתייצרו בדיגיטל. אחד הטריקים של עבודה "קלה" הוא מיחזור תכנים. תחשבו איזה תכנים תרצו למחזר, איפה ובאיזה צורה, כי כבר ייצרתם את התכנים לטובת העסק שלכם, חבל שתבזבזו אותם ותהפכו אותם לחד פעמיים לעומת ירוקי עד.

תתחברו לשיווק ממקום של אהבה ללקוחות ופיתוח מערכת יחסים אמיתית

אני יודעת ששיווק זאת מילה מאוד בעייתית כי אנשים חושבים על סוחרים ממולחים שעושים המון טריקים ושטיקים ובסוף מוכרים לוקשים (ומודה שעכשיו נשמעתי כמו אמא שלי). אבל, שיווק מודרני, כזה שנעשה בדרכים אותנטיות ומחברות בדיגיטל, הוא שיווק שמגיע מתוך אהבה לעסק ואהבה ללקוחות שמגיעים לעסק, ואין שפה יפה יותר משפת האהבה. אפשר לתרגם את האהבה הזאת ואת הצורך של העסק בחיי הלקוחות הקיימים והפוטנציאלים מבלי להרגיש "מוכר מדי" "דוחף מדי" "לא רלוונטי" "מפריע" "אתפס כרמאי".

שיווק דיגיטלי זה המקום להתבטא בצורה הכי אותנטית שיש, שמחברת את העסק עם הלקוחות האמיתיים והנכונים לו, ולכן שיווק זאת שפה שקל לתפוס. עסקים שאוהבים את הלקוחות שלהם מבינים שיווק די מהר וזורמים עם זה בצורה טבעית ונינוחה. השיווק הופך לחלק מהעסק, לשפה ולא למועקה.

שיווק מודרני מביא את הטוב שבכם, ולא את הרע. אם תהיו משווקים מודרנים אתם צריכים את התכונות הבאות: 

כנות, אמפתיה, הכלה, יצירתיות, נדיבות, שירותיות, כבוד, נחמדות, השראה ואהבה. 

אם אתם מתחברים לערכים האלה, נחשו מה, יש לכם את מה שצריך בשביל להיות משווק מודרני מדהים.

מה אתם צריכים עכשיו בשביל להתחיל לשווק בדיגיטל?

אסטרטגיה עסקית ובהירות

אתר אינטרנט שעובד

רשימת תפוצה שגדלה אורגנית ויוצרת מכירות

נוכחות ברשת חברתית אחת שרלוונטית לכם ולעסק שלכם

יצירת אסטרטגית תוכן ברורה, קלה, נגישה שכיף לייצר

בניית מוצרים ושירותים שאתם והקהל שלכם אוהב

לימוד שפת השיווק כשפה ראשונה וטבעית.

+++++++++++++++++

את הפוסט הזה כתבתי בהשראת הרצאה ששמעתי ב B-School של מארי פורליו. הקורס של מארי מלמד את כל מה שעסק צריך לדעת בתחום השיווק הדיגיטלי ומעבר לכך. הקורס נגיש לכל החיים וזה היתרון שבו – הוא יעזור לכם גם במהלך הההתפתחות והצמיחה של העסק.

ההרשמה לB-School ולתכנית הליווי שלי של הנרשמים מסתיימת ביום שישי לפנות בוקר. אם הפוסט הזה עשה לך שכל, אני ממליצה להאזין להקלטת הזום של מפגש שעשיתי בשבוע שעבר לאור התכנים החינמים שלה ולהרשם לקורס משנה החיים הזה. קורס שמלמד איך אפשר לשווק את העסק שלך בדיגיטל. כל הפרטים פה.

+++++++++++++++++

מה לקחת מהפוסט שלי הפעם? אשמח לקרא בתגובות.

לבנות לבד אתר אינטרנט לעסק – זה אפשרי

בשלוש שעות אתם יכולים לבנות אתר בעשר אצבעות. כל הפרטים פה בלינק

3 תגובות

ספרו לי אם אהבתן את הפוסט ולמה

תגובות נוספות

שיווק עסקים בדיגיטל באמצעות אתר אינטרנט, בלוג ותוכן | הבלוגריסטית יונית צוק